Просмотр содержимого документа
«Soʻzlarning oʻzaro bogʻlanishi»
O`zbekiston Respublikasi
Samarqand viloyati
Kattaqo`rg`on shahar xalq ta`limi
bo`limiga qarashli
9-umumta`lim maktab
Boshlang`ich sinf o`qituvchisi
Nazarova Shahnozaning
2-sinf ona tili fanidan tayyorlagan
Mavzu: So`zlarning o`zaro bog`lanishi
Sinf : 2-sinf
Mavzu : So`zlarning o`zaro bog`lanishi
Mavzuga oid tayanch tushunchalar : gap , so`z birikmasi , so`zlarning o`zaro bog`lanishi , qaysi so`zga bog`lanyapti ?
Mavzuga ajratilgan vaqt : 45 daqiqa
Mavzuningqisqachata`rifi :o`quvchilarga dars yakunida so`zlar o`zaro bir biriga mazmun jihatdan bog`lanadi va gap hosil qilishi tushuntiriladi .Nutq va gap haqidagi bilimlarini mustahkamlash
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
Dars turi:yangi bilim , ko`nikma , malakalarni shakllantiruvchi dars
Metod : suhbat , tushuntirish , mustaqil ishlash , ta`limiy o`yinlar
Jihoz: darslik , ragbatlantirish uchun kartochkalar , mavzuga oid rasmlar , multimedia ilovalar
Nazorat : o`quvchilarning xulq – atvori va darsda faolligi kuzatilib boriladi va
hisobga olib boriladi .
Baholash : o`quvchilar bilimi reyting asosida baholanib , dars yakunida e`lon qilinadi .
Fanlararo bog`liqligi : o`qish , matematika, tabiat , odobnoma , rasm
Darsning maqsad va vazifalari
Ta`limiy :nutqdan gapni ajratish va uni yozma shakllantirish ko`nikmasini oshirish , gap kim ( kimlar) va nima (nimalar) haqida aytilgani va ular haqida deyilganini bildirgan so`zlarni aniqlash ko`nikmasini shakllantirish K-1:Ko‘rgan lavhalaridan ma’lumotlar yig‘ish; televizor, telefondan to‘g‘ri foydalanish
Tarbiyaviy : o`quvchilarni vatanparvarlik ruxda tarbiyalash ,o`quvchilarni odobli axloqli komil inson qilb tarbiyalash.. K-3:Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi:davlat ramzlarini bilish; sinfda va oilasida o‘z o‘rniga ega bo‘lish; o‘zidan kattalarga, o‘rtoqlariga va o‘zidan kichiklarga yordam berish. .
Rivojlantiruvchi :o`quvchilarning yozma nutqini oshirish Nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish, yozish):O‘qituvchi nutqini, video va audio (multimedia ilovalari) matnlarni va topshiriqlarni tinglab tushuna oladi; rasmlar asosida va o‘qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi, nutq jarayonida o‘zlashtirgan yangi so‘zlarni og‘zaki nutqda qo‘llay oladi; mashq matnidagi so‘zlarni qo‘shib o‘qiy oladi, rasm diktant yoza oladi hamda gaplarni rasmlar tartibida ko‘chira oladi.
Kutilayotgan natija :dars yakunida o`quvchilarda ona tili haqidagi bilimlari takomillashadi , mustahkamlanadi .
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqish
Tashkiliy qism
Sinfning darsga tayyorligini tekshirish ;Dars qoidalarini eslatib o`tish o`quvchilarning diqqatini jamlash ;
Tez javob didaktik o`yin Savol javob
2 daqiqa
2-bosqich uy vazifasini tekshirish
Husnixat mashqi o`tkaziladi
Uyga vazifa ta`limiy o`yinlar orqali tekshirilib mustahkamlanadi
“Ortiqchanini top “Skarabey ”
“Mozaika”
“Koptok “o`yini
7 daqiqa
3-bosqich
Yangi mavzu bayoni
Yangi mavzu topilib e`lon qilinadi . Mavzu tushuntiriladi (slayd orqali) multimedia orqali ko`rsatiladi
Darslik bilan ishlash sinf xattaxtada ishlash
“Kollaj “ o`yini multimedia ilova
318-mashq
16 daqiqa
4-bosqich
Mustahkamlash
Mavzu yuzasidan savol javob o`tkazish ,test savollari orqali slayddan foydalanib tekshiladi .
Tarqatma materiallar bilan ishlanadi. Dam olish daqiqasi . Yangi mavzu umumlashtiriladi.
“Sinchkov o`quvchi “ o`yini “ ta`limiy o`yini
“Tomchida hayot “ o`yini
Dam olish daqiqasi “Yomg`ir ”
“Pinbord “ metodi
15 daqiqa
5-bosqich darsni yakunlash va baholash
O`quvchilarning darsga ishtirokiga ko`ra ballari e`lon qilinadi g`olib guruh aniqlanadi
Hamisha yodda saqlang u bizga nimalarni o`rgatadi ?
Chiziqchalar chizishni , harf va bo`g`in yozishni , ma`noli so`z yozishni , so`zlardan gap tuzishni,gaplardan matn yaratishni , insho va bayon yozishni o`rgatar ona tilim
Darsimizda mehmonlar bor , dars o`tamiz o`zgacha o`rgatamiz , o`rganamiz ustoz shogird
hamkorligin darsda joriy etamiz
Guruhlarga bo`lingan bizning o`quvchilar ham
Bilimli , idrokli bo`l aql kerak har yerda
marralar zarb etishda kerakli do`st shularda
O`quvchilar 3 guruhga bo`lingan
Aql
Bilim
Idrok ( Hayot cho`qqilariga erishish ko`makchilari ).
Dars shiori
Ilm olish istagi biz uchun farzdir .Biz uchun doimo dars muqaddasdir .
Darsning oltin qoidalari takrorlanadi
Bolalar bugun darsimiz oddiy dars emas noodatiy darsdir . Bugun biz darsimizni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning yoshlar ma`naviyatini yuksaltirish va bo`sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish bo`yicha 5ta muhim tashabbus yo`nalishlari topshiriqlari boyicha
o `tamiz .
G`olib guruh rag`bat kitoblar bilan taqdirlanadi va hayot daraxtga ilib qo`yiladi qaysi guruh daraxtida ko`p kitoblar bo`lsa shu guruh g`olib bo`ladi .
1-Tashabbus yoshlarni musiqa, rassomlik adabiyot teatr san`atning boshqa turlariga qiziqishlarini yuzaga chiqarish
O`qituvchi murojaati
Qaysi yurtning farzandlarsiz? (O`zbekistonning )
Millatingiz ? (O`zbek )
Davlat tilingiz ? (O`zbek tili )
Vataningizni sevasizmi ? (Ha )
Unga sodiq bo`lasizmi ? (Ha )
Ofarin bolajonlar ! Shunday ekan buyuk ajdodlarni yod etaylik , pok ruhlari ni shod etaylik
Bugungi husnixat mashqimizda buyuklar oldida bosh egaylik nomlarininfaxr bilan chiroyli qilib yozaylik
(slayd orqali allomalar rasmlari ko`rsatiladi )
O`quvchilarning yozganlari slayd orqali tekshiriladi .
So`ng guruh a`zolari raqam tanlashadi , o`zlariga topshiriq tanlashadi
1 Ortiqchani top
2 Mozaika (Bo`laklarni to`g`ri joylashtirib hikmatli gapni o`qish)
3 Skarabey (narsa va shaxsni harakatini bildirgan so`zlarni to`g`ri joylashtirish va savollar bilan izohlash)G`olib guruh rag`batlantiriladi .
2-Tashabbus yoshlarni jismoniy tarbiya, chiniqish ,sport sohalarda qobiliyatlarini namoyon qilish
4-topshiriq” Koptok” o`yini orqali shaxs va narsa belgisini bildirgan so`zlarni ketma ketlikda aytish kerak G`olib guruh rag`batlantiriladi
3-Tashabbus yoshlarni internet kompyuter texnologiyadan to`g`ri foydalanish
5-topshiriq “Kollaj “o`yini (joylashtir ma`nosi)Yangi mavzuni topish uchun sonlarni o`sib borish tartibida qo`ysa mavzu nomi kelib chiqadi.
Yangi mavzu
Yangi mavzu tushuntiriladi (slayd orqali ko`rsatib boglanish chizmasi ko`rsatiladi . Qoida eslatiladi (So`zlar mazmun jihatdan o`zaro bog`lanib, gap hosil qiladi . Gapning asosini topish qoidalari tushuntiriladi )
318-mashq sharti bo`yicha bajariladi (Slayd orqali ko`rsatilib tushuntiladi 2-gapning bog`lanish chizmasi topiladi )
.Xondayliq qishlog`iga ko`chib kelganimizga ikki yildan oshdi .Qishloq mehga juda yoqdi . Atrofi tog`. Tog`lar ko`m –ko`k , jonli gilam bilan to`shalganday.
4-Tashabbus yoshlarni ma`naviyatini yuksaltirish kitobxonlikni targ`ib qilish
Yangi mavzuni mustahkamlash
6-topshiriq yangi mavzuni tekshirish maqsadida “Sinchkov o`quvchi “ ta`limiy o`yinidan foydalaniladi . Unda slayd orqali test beriladi o`quvchilar belgilaydilar , so`ng yonidagi o`quvchi bilan almashadi . Slayd orqali tekshiriladi . G`olib guruh rag`batlantiriladi 5-Tashabbus ayollarni ish bilan ta`minlash
7-topshiriq “Tomchida hayot ”didaktik oyinidan foydalaniladi
So`zlarni o`zaro bog`la
bino
ozod
obob
Qishloq …. …….
Tabiat …….
O`quvchilar tomchi bilan gullarni sug`orib onalariga sovga` qilishadi
8-topshiriq Dam olish daqiqasi o`tkaziladi. Bunda “Yomg`ir” she`rdan harakatlari bilan foydalaniladi .
9-topshiriq Ona tili mavzularini mustahkamlash maqsadida “Pinbord “ metodidan foydalaniladi Savollar beriladi javoblar umumiylashtirilib sinf doskasida xulosalanadi. (Ona tili so`zi kelib chiqadi .
Dars so`ngida 5 ta tashabbus topshiriqlarini bajarib ular “Orzular maktabi”ni barpo etishadi. Bunda 5 ta tashabbus uning ustunlari bo`lishadi Maktab bog`iga kitoblar daraxtini qo`yishadi
Dars yakunida g`olib guruh aniq lanadi (daraxtdagi kitoblar sanaladi )va ragbatlantiriladi (g`olib guruhga kitoblar beriladi )
Darsda faol bo`lgan o`quvchilarga nishonlar beriladi
Uyga vazifa 319-mashq sharti tushuntiriladi . Iqtidorli o`quvchilarga 3 ta undan ortiq bo`lgan gapdan iborat “Yoz ”mavzusida matn yaratish bo`ladi . Elektron manzil . [email protected]