Просмотр содержимого документа
«С?лем берем ?лкенге»
«Қараөзек» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бастауыш сынып мұғалімі Бектасова Гүлжан Казыханқызы
Пәні :математика Сынып:1 «А»
Сабақтың тақырыбы: Теңдік. Теңсіздік.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «теңдік», «теңсіздік» туралы түсініктерін қалыптастыру және сәйкес терминдермен таныстыру.
Дамытушылық: Баланың ақыл-ойын, ой-өрісін, қол еңбегін дамыта түсу.
Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке тәрбиелеу. Достық қарым қатынас, ұжымдық ic - әрекет тәрбиесін беру.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, баяндау, ойын.
Көрнекіліктер: кесте, суреттер, қатырма және түрлі-түсті қағаздар, желім, қайшы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық өткізу:
-Қане қанат жазайық,
Қарлығаш боп ұшайық.
Ұшып-ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
(баяу, шапшаңырақ, өте жылдам).
Тірек білімдерін жетілдіру
Ауызша есептеуге сандар қатарын шығарып алуға, өтілген сандардың құрамын қайталауға, заттар тобын салыстыруға, математикалық өрнектерді оқуға жаттықтыруға арналған ойындар мен жаттығулар орындалады.
«Аңқау математик»
Мақсаты :есептеу дағдыларын дамыту.
Тақтаға цифрлары мен таңбалары қалдырылған мысалдар жазылады.Аюдың суреті салынған. Цифрлар мен таңбалар жазылған түсті қағаздан қиылған жапырақтар тақтаның бір шетіне қыстырылады.
Мынадай әңгіме айтылады: «Аю мысалдарды шығарып, жауаптарын жапырақтарға жазды. Жел соғып ,жапырақтар жан-жаққа ұшып кетті. Енді оған көмек керек». Оқушылар тақтаға шығып, керекті жапырақтарды тауып, бос орындарды толтырады.
Жаңа материалмен танысу.
№1 тапсырма.
Бірінші қатардағы «=» таңбасымен жазылған жазуды оқиды. Мұғалім мұндай жазулардың «теңдік» деп аталатынын түсіндіремін.
3
═
3
4-1
═
3
ТЕҢДІКТЕР
≥
2
3
≤
2+2
ТЕҢСІЗДІКТЕР
2
№2 тапсырма тақтада да, дәптерге де орындалады.
4* 3 3*4 4*2+1
1*3 3*1 3*2+2
2*3 3*2 2*4-2
№3 тапсырмада салыстыру жұмысы өрнектерге талдау жасау негізінде есептеусіз орындалады. Балаларды мынадай түрде талдау құруға үйретіледі. Егер 3-ке 1-ді қосса, 3-тен 1-ді азайтқанға қарағанда көбірек сан болады».
3*3-1 3+1*3 4*4-2
2*2+2 4-1*4 1+3*1
Өтілгенді бекіту
Есептеу дағдыларын дамыту үшін оқулықтағы №4 тапсырма ұсынылады. Оқушылар нұсқама бойынша (машинаның жолы) жазылған амалдарды орындауы керек және тізбектің жауабы бойынша олардың қайсысы бірінші,екінші , т.с.с .келгенін анықтайды.
Дәптермен жұмыс
№4 тапсырманы орындау кезінде суретте бейнеленген барлық фигураларды атауды сұраймын, оларды санап, дөңгелектерге қарағанда артық фигураларды бояуды тапсырамын.