kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Скланенне назоўніка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Узнавiць веды вучняў пра змяненне формы (канчаткаў) назоўнiкаў па пытаннях; замацаваць паняцце “скланенне”,запамiнаць назвы склонаў i склонавых пытанняў; развiваць iнтэлектуальныя здольнасцi вучняў; выхоўваць цiкавасць да вывучэння беларускай мовы.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Скланенне назоўніка»

ГУО «Средняя школа № 10 г. Могилёва»













Урок по белорусскому языку в 4 «А» классе



Скланенне назоунiкау







Учитель начальных классов:

Цыганкова Н.В.



2012

Мэта:узнавiць веды вучняу пра змяненне формы (канчаткау) назоунiкау па пытаннях; замацаваць паняцце “скланенне”,запамiнаць назвы склонау i склонавых пытанняу; развiваць iнтэлектуальныя здольнасцi вучняу; выхоуваць цiкавасць да вывучэння беларускай мовы.

Абсталяванне: падручнік, табліца, дыдактычны матэрыял.

Ход урока

  1. Арганізацыйны момант.

-Дэвiз нашага сённяшняга урока: «Хто без навукi, той як бязрукi»

-Растлумачце прымауку.

-Я спадзяюся, што сённяшнi урок прынясе вам новыя веды, а значыць i новыя радасцi.

2. Праверка дамашняга задання.

Практ. 115,ст.73

Карткi для iндывiдуальнай работы на этапе праверкi д/з

  1. Запiсаць словы- антонiмы, вызначыць iх род.

Шум- Дзень-

Холад- Дабро-

Лета- Верх-

2.Запiсаць словы, змянiушы iх лiк.

Землi, сосны, дом, агуркi, сёстры, воук, леу,звер, днi.

3.Арфаграфічная хвілінка.

Дождж..к сее беспрастанку,

Вец..р свiшча так, я звер…

Колькi луж..н каля ганку!

А гр..зi, гр..зi цяпер!

- Устауце прапушчаныя лiтары, растлумачце iх правапiс. Вызначце галоуныя члены сказа.

-Назавiце словы, у якiх не супадае колькасць гукау i лiтар. Чаму?

-Назавiце назоунiкi, вызначце iх род i лiк.

4.Чыстапісанне.

-З гэтай лiтары пачынаюцца назвы трох месяцау года, у кожнай пары па адным месяцы, акрамя вясны. Пра якiя месяцы iдзе гаворка?(Люты, лiпень, лiстапад)

- Якую лiтару мы будам пiсаць?

Л л

люты лiпень лiстапад

-Складзiце сказ з любым словам. Вызначце род i лiк назоунiкау.

5. Замацаванне вывучанага матэрыялу.

1. Праца па таблiцы.

- Што такое скланенне?

- Колькi склонау у беларускай мове? Назавiце iх.

- Назавiце склонавыя пытаннi i словы- памочнiкi.

- Якi склон не мае прыназоунiкау?

- Праскланяць словы: 1-ы рад-брат, 2-i рад- сястра, 3-i рад-сонца.(Па аднаму вучню кожнага рада працуюць каля дошкi)

Фiзкультхвiлiнка.



2.Работа па падручнiку.

Практ. 116, ст.73-74



3.Самастойная работа. Работа па групах.

1-ая група: пры спiсваннi уставiць замест кропак назоунiк « сасна»; змянiць яго у адпаведнасцi з пытаннямi, вызначыць склон.

У лесе расла (што?) …. . Каля (чаго?) …. прытулiлася бярозка. (На чым?) …. у дупле знайшла сабе прытулак вавёрка. А пад (чым?) …. вожык зрабiу сабе норку. Злосны вецер налятае на (што?) …. . Але (чаму?) …. гэта не шкодзiць. Моцна трымаецца (што?) …. за зямлю сваiмi карэннямi.

Практ. 117, ст.74



2-ая група: замест кропак у дужках паставiць патрэбныя склонавыя пытаннi, праскланяць назоунiкi, запiсаць, што атрымалася.

Назоуны (….) школьнiк,(….) школа

Родны (….) ______,, (….)______

Давальны (….) _______, (…..) _______

Вiнавальны (….) ______, (….) _______

Творны (….) ______, (….) ________

Месны (….) ______, (….) ________

Практ.117, ст.74



3-я група:скласцi са слоу сказы, запiсаць iх, вызначыць склон назоунiкау.

Бабры, свае, хаткі, на, будуюць, ракі, беразе.

Хаткі, трывалыя, баброў, у.

Яны, галіны, сучча, і, змазваюць, глеем, дна, з, ракі,iх.i, носяць.

Практ.117, ст. 74

6. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексiя.
-Як вызначыць склон назоунiкау?

-Звернемся да дэвiзу нашага урока.(Паутарыць)

-Што вы адчуваеце у канцы нашага занятку?

-Вызначце адным словам сваю працу i працу сяброу.

-Дзякуй вам за плённую працу.

7.Дамашняе заданне: практ.118, ст.74-75








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Скланенне назоўніка

Автор: Цыганкова Наталья Владимировна

Дата: 15.04.2019

Номер свидетельства: 507207
