kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

“ Shum bola” mavzusida 1 soatlik ochiq dars ishlanmasi

Нажмите, чтобы узнать подробности

Sana: 24.12.

Sinf: 4 A

Fan: O`qish

Mavzu: Shum bola. G‘afur G‘ulom

Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O‘quvchilarga ezgulik, xushyorlik haqida ma’lumot berish, “Shum bola” qissadan parchasi bilan tanishtirish. O‘quvchilarda to‘g‘ri va ifodali o‘qish ko‘nikmalarini shakllantirish. TK3: badiiy asarda bo‘layotgan voqea jarayonlariga daxldorlikni his etish va faol ishtirok etish ;      FK1:    asarni tushunib, ongli, ifodali (bo‘g‘inlamay sidirg‘a) o‘qiy olish

Tarbiyaviy: O‘quvchilarda axloqiy sifatlarni tarbiyalash. TK5: odob-axloq qoidalariga amal qilish

Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarning og‘zaki nutqlarini, matn ustida ishlash malakalarini rivojlantirish.;  FK2: o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera olish

      Dars turi: Yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi.

Dars metodlari: suhbat, savol-javob, tushuntirish, “Aqliy hujum” metodi, “Kim topag‘on” o‘yini.

Dars jihozi: Darslik, mavzuga oid ko‘rgazmalar, didaktik va tarqatma materiallar, multimedia ilovalar.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«“ Shum bola” mavzusida 1 soatlik ochiq dars ishlanmasi»






Uchqo`rg`on tumani 17-sonli maktabning

boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi

Egamova Surayyoning o`qish fanidan

Shum bola” mavzusida 1 soatlik ochiq dars ishlanmasi




Sana: 24.12.

Sinf: 4 A

Fan: O`qish

Mavzu: Shum bola. G‘afur G‘ulom

Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O‘quvchilarga ezgulik, xushyorlik haqida ma’lumot berish, “Shum bola” qissadan parchasi bilan tanishtirish. O‘quvchilarda to‘g‘ri va ifodali o‘qish ko‘nikmalarini shakllantirish. TK3: badiiy asarda bo‘layotgan voqea jarayonlariga daxldorlikni his etish va faol ishtirok etish ; FK1: asarni tushunib, ongli, ifodali (bo‘g‘inlamay sidirg‘a) o‘qiy olish

Tarbiyaviy: O‘quvchilarda axloqiy sifatlarni tarbiyalash. TK5: odob-axloq qoidalariga amal qilish

Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarning og‘zaki nutqlarini, matn ustida ishlash malakalarini rivojlantirish.; FK2: o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera olish

Dars turi: Yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi.

Dars metodlari: suhbat, savol-javob, tushuntirish, “Aqliy hujum” metodi, “Kim topag‘on” o‘yini.

Dars jihozi: Darslik, mavzuga oid ko‘rgazmalar, didaktik va tarqatma materiallar, multimedia ilovalar.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism.

Salomlashish

O’qituvchi:

-Salom shirintoylarim,yulduzlarim oylarim,

Latofatga boylarim, ham sho’x quvnoqlarim.

Tinglab mening so’zlarim,olgan siz saboqlarim,

O’ylab puxta javob bering,hozir qay dars aytib bering.

O‘quvchi: Hozir o‘qish darsi

B) Darsimiz shiori:

-Bilim ol, hunar tanla!

-Bilim olib, hunarli bo`lishimiz uchun eng kerakli boyligimiz bu_____

-Sog`lig‘imiz.

O’qituvchi: Sizlar qanday bolalarsiz?

Hamma:Bizlar– buyuk yurt osmonida go’zal kamalak,

Barkamol avlod bo’lmoq –eng ezgu tilak.

Davomatni aniqlash

O’qituvchi:

-

Qani,ayting bolalar,

Kim navbatchi bo’ladi?

Ushbu kunning hisobin

Menga aytib beradi.

Bugun oddiy dars emas,

Balki sinov darsidir.

O’tib olsak sinovdan,

Bu hammadan yaxshidir.

O‘quvchilarni darsga hozirlash.

-Hamma sog` omonmi?

-Ha.

- Juda yaxshi demak darsda hamma bor.

E) Fasl haqida suhbat o`tkazish

-Hozir yurtimizda qaysi fasl ?

-Hozir yurtimizda kuz fasli.

-Qish faslida tabiatda qanday o`zgarishlar r`oy beradi?

- Qish faslida havo soviydi, qor yog`adi, hammayoq qor bilan qoplanadi

Raqamlar tilsimi” o‘yini

-Bu faslda yurtimizda qanday bayramlar nishonlanadi? Qor parchalariga misollar yechilgan bo`ladi.

70:5

810-800









Berilgan sonlarni bu faslda yurtimizda nishonlanadigan bayramlarni aytishingiz zarur

  1. yanvar “ Yangi yil”,

8-dekabr “ Konstitutsiya kuni”,

9-fevral Alisher Navoiy tavallud kuni

14-yanvar Vatan himoyachilari kuni,

14-fevral Bobur Mirzo tug`ilgan kuni

II. Uy vazifasini so‘rash va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash.

“Alisherning yoshligi” qissadan parchasining 2-qismi o‘qitiladi, mazmuni 3-4 kishiga so‘zlatiladi.

O‘quvchilar bilan savol- javob o‘tkaziladi.

  • Alisher kimlar bilan soqqa o‘ynardi?

  • Alisher qaysi hayvon bilan uchrashdi?

O‘quvchilar berilgan savollarga javob berishadi.

Janr va muallif bilimdoni”

Bu o`yinda o`quvchilar berilgan asarlarning janri va muallifini to`g`ri topishlari lozim.

Asarning nomi

Muallifi

Janri

1

Qish

T.Adashboyev

She`r

2

Rangin qorlar

Olloyor

Ertak

3

Qor odamning sovg`asi

O.Husanova

Hikoya

4

Kitobga ixlos

M.Osim

Qissa





III. Yangi mavzuni tushuntirish.

Eshik taqillab bir bola kirib keladi.

-Bolajonlar bugungi mavzuimiz shu bolaga bog`liq.

Shum bola- Agar siz meni topishni xohlasangiz. Siz bu boshqotirmani yechishingiz kerak Shunda bugungi darsimiz qiziqarli o`tadi.




1.

q

i

sh



2.

m

u

z





3.

s

u

m

a

l

a

k








4.

q

o

r

b

o

b

o

5.

q

o

r

q

i

z

6.

Q

o

r

m

a

l

i

k

a








7.

a

r

ch

a



  • Bugun biz sizlar bilan “Shum bola” qissadan parchasi bilan tanishamiz. Bu asarning muallifi G` afur G`ulom

Usta ma`lumotchi”mashqi

Bu mashqda har bir guruh a`zolari o`zlari topgan ma`lumotlari haqida qisqacha aytib beradilar

  • -Qani ayting-ch, Shum bola qanday bola?

  • -Yolg`onchi va dangasa

O‘quvchilar bilan xushyorlik va rostgo‘ylik haqida suhbatlashiladi, javoblari tinglanib, to‘ldiriladi.

Maqollar tilsimi’

Yolg`onchida or bo`lmas,

Rost so`zli xor bo`lmas.

Yolg`onning butunidan

Rostning sinig`i afzal.

Yolg`onchining yonidan o`tma,

Rostgo`yning yonidan ketma

Rost gapirgan to`g`ri,

Yolg`onchi- o`g`ri

O`quvchilar rostgo`ylik va yolg`onchilik haqida maqollar aytadilar

“Shum bola” qissadan parchasi asosida videolavha namoyish etiladi.

O‘qituvchi “Shum bola” qissadan parchasini ifodali o‘qib beradi.

Qissadan parcha mazmuni haqida qisqacha malu’mot beriladi.

Lug‘at ishi:

domlaga – ustozga

qo‘rga – yaxshi cho‘g‘ga

chiyratma arqon - o‘tilgan, yigirilgan arqon

haytovur - hartugur

obdastaga – suv idishga

ko‘lanka – soya

og‘ilxona – molxona

motamzada – qattiq xafa bo‘lish

Hayvonot bog`iga sayohat” mashqi

Bu mashqda o`quvchilar rasmda berilgan hayvonlarni ro`parasidagi harflarga moslashtirib, qo`yishlari kerak bo`ladi.





IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.

Darslik bilan ishlash:

Yangi mavzuni mustahkamlash maqsadida “Shum bola” qissadan parchasi o‘quvchilarga navbati bilan o‘qitiladi.

O‘quvchilar darslikdagi savollarni o‘qib, ularga javob berishadi:

  • Domla bolani nima maqsadda ovqatlantirdi? U bolaga qanday ish topshirdi?

  • Domlaning bola bilan dastlabki va keying suhbatini taqqoslab o‘qing. U yetim bolaga qanday munosabatda bo‘ldi?

O‘quvchilarning javoblari to‘ldirilib, umumlashtiriladi.

Ketma-ketlikni top” o‘yini.

O‘quvchilarga parcha asosida turli qismlar beriladi. Eng ko‘p to‘g‘ri javob topgan o‘quvchi g‘olib bo‘ladi va rag‘batlantiriladi.



Sahna ko`rinishi

V. Darsga yakun yasash va o‘quvchilarni baholash.

Darsda o‘rganilganlar yuzasidan savol-javob o‘tkaziladi.

O‘quvchilar darsga ishtiroki va faolligiga ko‘ra baholanadi.

VI.Uyga vazifa berish.

“Shum bola” qissadan parchasini o‘qib, mazmunini so‘zlash, tez aytish va maqollarni yodlash uyga vazifa qilib beriladi.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
“ Shum bola” mavzusida 1 soatlik ochiq dars ishlanmasi

Автор: Egamova Surayyo Mamajanovna

Дата: 16.04.2020

Номер свидетельства: 546931


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства