Сабақтың тақырыбы :Шимайбек .Ш.Смаханұлы
Сабақтың мақсаты :
Білімділігі : Өлеңді түсініп оқи отырып,оқушылырдың жеке қабілеті мен белсенділігіне сүйеніп,өздігінен шығармашылықпен жұмыс жасауға үйрету.
Дамытушылығы :Оқушылардың байланыстыра сөйлеуін,шығармашылық ойлауын дамыту.
Тәрбиелігі :Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекқорлыққа,өнегелі болуға,мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Типі :Жаңа білімді меңгерту
Түрі :Аралас сабақ
Әдісі :Сын тұрғысынан ойлау технологиясы
Күтілетін нәтиже :
-Өлеңді мәнерлеп оқи біледі;
-Ойлануға берілген тапсырмаларды орындай біледі;
-Шығармашылық тапсырмаларға өз үлестерін қоса және жаза біледі.
Көрнекілігі: Ш.Смаханұлының суреті,проектр,почта жәшігі.
Пәнаралық байланысы :Қазақ тілі,өзін-өзі тану,еңбекке баулу,музыка.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру бөлімі.
1-слайд .Психологиялық дайындық .
Қатар-қатар тізіліп,
Оқушыға лайық.
Қолымызды жіберіп
Түп-түзу боп тұрайық.
Жақсы болып сабақта
Әдеп сақтау сәніміз.
Отыруға нақпа-нақ.
Дайындалдық бәріміз:
І қатар,жәй отыр,
ІІ қатар,тез отыр,
Сабақ бастар кез боп тұр!
2-слайд .Қызығушылығын ояту.
Гүлдің суреті көрсетіледі.Осы гүл не үшін керек деп ойлайсыңдар?Гүлдің түсі солғын болып тұрғаны неліктен деп ойлайсыңдар?Ендеше үй тапсырмасын тексеру мақсатында Қанат Қайымның «Мереке»атты мәтінінен түсінгендерін айтқызып,мәтіндегі негізгі ойды анықтау.(Түйінін табу)Жауап алынған сайын гүлдің күлтелерінің түсі алқызыл түске боялып тұрады.Ортасындағы дөңгелекке мәтіннің түйінін табу көзделген.
-Түсініктемеге тоқталып өзім сабақты қорытып өтемін.
3-слайд.Мағынаны тану.
Ш.Смаханұлының суреті көрсетіліп,шығармаларына тоқталып, қысқаша мағұлмат беріп кетемін.
4-слайд .Ш.Смаханұлы. «Шимайбек»
-Оқулықтағы сурет көрсетіледі.»(Суретпен жұмыс жүргізіледі.)
-Неге бұл өлең осылай аталды деп ойлайсыңдар?
Топтастыру жүргізіліп,ойларын ортаға салады.
-Өлеңді мәнерлеп оқимын,содон соң хормен оқушыларға оқытамын.
-Сырнайбектің аты неліктен өзгерді?
-Шимайбектің қылығынан маңайындағылар қандай зиян көрді?
-Өмірде Шимайбектер бар ма?
-Мұндай баланы қалай атауға болады:
1)мәдениетсіз, мақтаншақ бала; 2)Қомағай, қорқақ бала.
5-слайд .Сергіту сәті.
ҚМ.Әлидің «Жалқаубек»әнін Шимайбекке қаратып айтамыз.
6-слайд .Ой толғаныс .
«Аяғы жоқ жүреді,
Аузы жоқ сөйлейді.»(Хат)Хаттың суреті, почта жәшігі көрсетіледі.
-Шимайбекке арнап хат жазайық.
-Жазған хаттарыңды почта жәшігіне апарып салайық, мен почташы боламын содан соң Шимайбекке хатты оқып жеткіземін.
Қорытындылап , бағалаймын .
Үйге тапсырма :Өлеңді мәнерлеп оқып, Шимайбекке арнап өлең жазып келу.