Сапалы білім негізі – жан-жа?ты а?паратты? материалдарды, к?рнекі ??ралдар мен ?тымды технологияларды тиімді ?діс-т?сілдерді пайдалана отырып, білім алушы?а ешбір кітаптан таба алмайтын білім беру. Тек о?улы?та?ы білімді жеткізуші м??алімні? ??ны жо? деп ойлаймын. О?улы?та?ыны о?ушы ?зі де о?ып алады. ?стаз ретіндегі мені? негізгі ?станымым: баланы т?л?а деп тану,оны? пікірімен санасу, о?ушыны? кішкентай ?уанышын, табысын ба?алай білу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Шал мен бала" Б.Со?па?баев»
Сабақтың тақырыбы: Бердібек Соқпақбаев «Шал мен бала»
Сабақтың мақсаты:
Мәтіннің мазмұнын ашуға, негізгі ойды ұғына білуге жағдай туғызу, мәтіннің авторы туралы және мәтін жайлы әңгімелей отырып, үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетудің әдептілік екенін түсіне білуге жол ашу. 2. Оқушылардың тақырып, мәтін бойынша талдау жұмыстарын, сөздік жұмысын өз бетімен, жұпта, топта жүргізе білу қабілеттерінің дамуына ықпал ету. 3. үлкендерді сыйлауға, бір — бірін тыңдауға, құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Б. Соқпақбаев портреті, мәтіннің желісі бойынша салынған суреті,слайд,белсенді тақта.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Қайырлы күн досым,
Қайырлы күн болсын.
Сәрсенбінің сәті
Сәттілікке толсын.
Біздің алар бағамыз,
Кілен бестік болсын!
Ал,балалар бүгін көңіл-күйлерінжәне сабаққа дайындықтарын қандай ?
Егер жақсы дайындықпен келсендер қызыл түсті текшені көтеріңдер. Егер орташа дайындықпен келсендер сары түсті текшені көтеріңдер.ал,егер көңіл-күйлерін жоқ болса жасыл түсті текшені көтеріңдер. (Балалар көңіл-күйлерін білдіретін текшелерді көтереді)
Топқа бөлу
Үй жұмысын тексеру.В. Сухомлинскии «Ақ шаш» мәтінді оқу,Ғ.Орманов «Ана» жатқа сұрау
4 топқа тапсырма (слайд арқылы)
І.топ Әңгіменің мазмұнын баяндайды
ІІ.топ “Ғажайып жетілік” сұрақтарына жауап береді
ІІІ.топ . “Ана”өлеңін жатқа айтады
ІY.топ Ана туралы мақал-мәтел айтады.
ІІ.Жаңа сабақ
Балалар қазір бейне тақтаға назар аударыңдар. Бір фильмнің үзіндісін көрейік. Балалар бұрын бұл фильді көргендерің бар ма?Бұл фильм кім туралы?
«Тұлғаны танып біл стратегиясы» Ақын-жазушылардың ішінен Б.Соқпақбаевтің портретін табу.
Бердібек Соқпақбаев туралы «Хронологиялық кесте толтыру»
Бердібек Соқпақбаев қай жылы,қай өңірде дүниеге келді?
Бердібек Соқпақбаев қандай шығармаларын білесіңдер?
Мұғалім мазмұнын «Шал мен бала» әңгімесінің мазмұнын айтады.
Топтық жұмыс:
Мәтінді жеке оқу,іштей оқу.
Мәтіннің мазмұнын сұрау (Сұрақ қою арқылы)
Шал мен балаға жеке-жеке мінездеме беру
Шал___________________________Бала
Кәрі жас
Бүкірлеу тақыр бас
Қаба сақал әдепті
Қауқарсыз икемді
Ақ сақалды ізетті
Сөздік жұмысын жүргізу
Сергіту сәті:
Сұрақ-жауап әдісі:
1 топқа. Бала неліктен шалға көмек берді?
2 топқа. Бейтаныс баланың көргенді қылығы шалды сүйсіндірді?
4 топқа. Ақсақал қандай ой түйіндеді? Мәуленнің ұрлығын кешірді ме?
3 топқа. Бала шиені ұрлаушылар жөнінде естігенде неліктен міңгір ете қалды?
Сөздік жұмыс:
«Түртіп алу жүйесі» дәптермен жұмыс.
Ой толғаныс:Кесілген сөздерден мәтін ішіндегі нақыл сөзді құрастыру«Жақсылыққа жақсылық -әр кісінің ісі. Жамандыққа жақсылық- ер кісінің ісі.» дегенді қалай түсінесіңдер?
Қорытынды:
Баладан алған жақсы қасиеттерді «Сыр сандыққа» салып қояйық. (оқушылар жақсы қасиеттерді стикерге жазып, іледі)