Просмотр содержимого документа
«Сауат ашу саба?ында Я, Ю дыбыстарын о?ытуды? ерекше т?сілі »
Сауат ашу сабағында Я, Ю дыбыстарын оқытудың ерекше тәсілі
Ынтасыз оқыған оқушы қанатсыз құспен тең.
Саади
Сіздердің назарларыңызға ұсынылып отырған ашық сабақ жоспары кейбір дыбыстарды бастауыш сыныпта дәстүрлі оқыту әдістерінен айрықша сабақ түрі яғни, ертегі сабақ түрінде өткізуге болатынын дәлелдей түседі.
Пәні: сауат ашу
Сынып:1 «А»
Сабақтың тақырыбы: «Яя», «Ю» дыбыстары мен әріптерін қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Қосарланған дыбыстар мен әріптерін қайталау;
Өткен сабақта алған білімдерін пысықтау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
сабаққа қызығушылығын ойын арқылы дамыту, сөздік қорын ұлғайту;
Көрнекілігі: суреттер, оқулық, дәптер, Яя, Ю дыбысы бар сөздердің суреттері; слайд, үйшік ертегісі.
Сабақтың түрі: ертегі сабақ
Сабақтың барысы: Бір, екі, үш сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз, сабақты біз бастаймыз
I. ¥йымдастыру кезеңі: : «Балалар бір-біріне, жылы күлкісін сыйлау».
II. Өткен сабақты қайталау:
Үй тапсырмасын сұрау.
Өткен сабақты есімізге түсірейікші.
-Қандай әріптермен таныстық?-Я, Ю әріптері
-Қазақ тілінде неше әріп бар?-42 әріп
–Неше дыбыс бар?- 40 дыбыс бар.
-Неше белгі бар?-екі белгі бар.
-Дыбыстар нешеге бөлінеді?- екіге бөлінеді, дауысты және дауыссыз дыбыстар.
-Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?- Жуан және жіңішке.
- Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді?- Үшке бөлінеді.Қатаң, ұяң, үнді дыбыстар.
Мұғалім: Ерте-ерте ертеде деп не бесталушы еді балалар ? – ертегі.
Ал ендеше экранға назар аударайық!
1- слайд : - Мынау қандай ертегі деп ойлайсыңдар?-үйшік ертегісі.
Ерте-ерте ертеде орманда бір үйшік болыпты. Балалар ол жай ғана үйшік емес, сиқырлы үйшік екен.Қасынан өтіп баражатқан тышқан үйшікті байқап қалып, үйшіктің есігін қағады. Тық-тық мұнда кім тұрады деп сұрайды? –ешкім жауап қатпайды.
Бірақ балалар сиқырлы үйшіктің есігі ашылмайды. Балалар тышқан мына тапсырманы орындаса ғана сиқырлы үйшіктің есігі ашылады екен.
Балалар тышқанға көмектесеміз бе?-Иә
2- слайд: Құрамында Я, Ю дыбысы бар сөздерді атаңдар?
Жарайсыңдар балалар, сендер тапсырманы жақсы орындадыңдар, тышқан сендерге рахмет айтып жатыр.Енді тышқанға сиқырлы үйшіктің есігі ашылды.Үйшікке тышқанды орналастырамыз.
3- слайд: Орманда серуендеп жүрген бақа сиқырлы үйшікті көреді.
Үйшіктің қасына келіп, есігін қағады. Мұнда кім тұрады деп сұрайды?- Шиқылдауық тышқан мен тұрамын деп жауап қатады. Бірақ есік ашылмйады. Балалар бақаға көмектесеміз бе, тапсырманы орындауға? Мүмкін сонда есік ашылып қалар.
Балалар бақа сендерге рахмет айтып жатыр. Енді бақаны да сиқырлы үйшікке достарының қасына орналастырайық.
Сергіту сәті: «Көңілді күн»
4-слайд: Ормандасекіріп-секіріп келе жатқан қоян үйшікті байқап қалады. Үйшіктің қасына келіп, есікті қағады. Мұнда кім тұрады деп сұрайды. Сонда, шиқылдауық тышқан мен тұрамын, бақылдауық бақа мен тұрамын деп жауап береді. Бірақ сиқырлы үйшіктің есігі ашылмайды. Балалар қоянға тапсырманы орындауға көмектесеміз бе?-Ия. Сонда ғана сиқырлы үйшіктің есігі ашылады екен.
5-слайд: Құйрығы бұлаңдап айлакер түлкі келеді. Балалар түлкі сендердің дәптерге қалай жазатындарыңды көргісі келеді екен. Түлкінге жазу жазып крсетейік.
Көркем жазу: Я, Ю әріптерін балаларға тақтаға жазғызу.
Сергіту сәті: «Саусақ жаттығуы»
6-слайд: қасқыр келеді.Қасқырқандай аң? –жыртқыш, бірақ ол да басқа жануарлармен достасып, сиқырлы үйшікте тұрғысы келеді екен. Балалар көмектесеміз бе?
Мәтінмен жұмыс.Ою.
7-слайд:Қорбаңдаған аю сиқырлы үйшікті көріп, есігін қағып, сұрайды? Мұнда кім тұрады? Шиқылдауық тышқан мен, бақылдауық бақа мен, қорқақ қоян мен, қу түлкі мен, жыртқыш қасқыр мен тұрамын - деп жауап береді, бірақ есік ашылмайды.
Жұмбақ шешу:
1.Қоянда бар, түйеде жоқ.
Шаянда бар, биеде жоқ. (я)
2. Нанда бар,етте жоқ.
Айранда бар,сүтте жоқ.( н)
3. Жазуда бар,сызуда жоқ.
Жылуда бар,қызуда жоқ (ж)
Тапсырманы орындадыңдар.Рахмет сендерге балалар. Сиқырлы үйшікке барлық жануарларды достастырып орналастырдыңдар.
ІІІ. Сабақты қорытындылау (Рефлексия):
Ендеше балалар сабағымызды қорытындыылай келе балалар біз бүгін қандай әріпті қайталадық?
-Біз не білдік?
-Не үйрендік?
- Я, Ю қандай дыбыстар?-Қосарланған дыбыстар.
-Әріптерді не істейміз?-Оқимыз, жазамыз.
-Ал дыбыстарды ше?- Тек қана естиміз.
Мынау әріптің қандай түрі?- баспа, жазба түрі.
-Әріптерден не істеуге болады?- буын құрастырамыз.
-Ал буындардан ше?- сөз құраймыз.
-Ал сөздерден?-сөйлем құраймыз.
Мадақтау.
8-слайд: Ал, енді балалар сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма? Мына жердегі күннің, бұлттың, жаңбырдың суреттеріне мадақтамаларыңды жапсырып, өз көңіл -күйлеріңді білдіресіңдер? Тақтаға шығып кезектесіп жапсыруларыңа болады.
Сауат ашу сабағында Я, Ю дыбыстарын оқытудың ерекше тәсілі
Ынтасыз оқыған оқушы қанатсыз құспен тең.
Саади
Сіздердің назарларыңызға ұсынылып отырған ашық сабақ жоспары кейбір дыбыстарды бастауыш сыныпта дәстүрлі оқыту әдістерінен айрықша сабақ түрі яғни, ертегі сабақ түрінде өткізуге болатынын дәлелдей түседі.
Пәні: сауат ашу
Сынып:1 «А»
Сабақтың тақырыбы: Я, Ю дыбыстары мен әріптерін қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Қосарланған дыбыстар мен әріптерін қайталау;
Өткен сабақта алған білімдерін пысықтау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
Сабаққа қызығушылығын ойын арқылы дамыту, сөздік қорын ұлғайту;
Көрнекілігі: суреттер, оқулық, дәптер, Яя, Ю дыбысы бар сөздердің суреттері; слайд, үйшік ертегісі.
Сабақтың түрі: ертегі сабақ
Сабақтың барысы
I. ¥йымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал
Бір, екі, үш,
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз. «Балалар бір-біріне, жылы күлкісін сыйлау».
II. Өткен сабақты қайталау:
Үй тапсырмасын сұрау.
Өткен сабақты есімізге түсірейікші.
-Қандай әріптермен таныстық?-Я, Ю әріптері
-Қазақ тілінде неше әріп бар?-42 әріп
–Неше дыбыс бар?- 40 дыбыс бар.
-Неше белгі бар?-екі белгі бар.
-Дыбыстар нешеге бөлінеді?- екіге бөлінеді, дауысты және дауыссыз дыбыстар.
-Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?- Жуан және жіңішке.
- Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді?- Үшке бөлінеді.Қатаң, ұяң, үнді дыбыстар.
Мұғалім: Ерте-ерте ертеде деп не бесталушы еді балалар ? – ертегі.
Ал ендеше экранға назар аударайық!
1- слайд : - Мынау қандай ертегі деп ойлайсыңдар?-үйшік ертегісі.
Ерте-ерте ертеде орманда бір үйшік болыпты. Балалар ол жай ғана үйшік емес, сиқырлы үйшік екен.Қасынан өтіп баражатқан тышқан үйшікті байқап қалып, үйшіктің есігін қағады. Тық-тық мұнда кім тұрады деп сұрайды? –ешкім жауап қатпайды.
Бірақ балалар сиқырлы үйшіктің есігі ашылмайды. Балалар тышқан мына тапсырманы орындаса ғана сиқырлы үйшіктің есігі ашылады екен.
Балалар тышқанға көмектесеміз бе? - Иә
2- слайд: Құрамында Я, Ю дыбысы бар сөздерді атаңдар?
Жарайсыңдар балалар, сендер тапсырманы жақсы орындадыңдар, тышқан сендерге рахмет айтып жатыр.Енді тышқанға сиқырлы үйшіктің есігі ашылды.Үйшікке тышқанды орналастырамыз.
3- слайд: Орманда серуендеп жүрген бақа сиқырлы үйшікті көреді.
Үйшіктің қасына келіп, есігін қағады. Мұнда кім тұрады деп сұрайды?- Шиқылдауық тышқан мен тұрамын деп жауап қатады. Бірақ есік ашылмйады. Балалар бақаға көмектесеміз бе, тапсырманы орындауға? Мүмкін сонда есік ашылып қалар.
Балалар бақа сендерге рахмет айтып жатыр. Енді бақаны да сиқырлы үйшікке достарының қасына орналастырайық.
Сергіту сәті: «Көңілді күн»
4-слайд: Ормандасекіріп-секіріп келе жатқан қоян үйшікті байқап қалады. Үйшіктің қасына келіп, есікті қағады. Мұнда кім тұрады деп сұрайды. Сонда, шиқылдауық тышқан мен тұрамын, бақылдауық бақа мен тұрамын деп жауап береді. Бірақ сиқырлы үйшіктің есігі ашылмайды. Балалар қоянға тапсырманы орындауға көмектесеміз бе?-Ия. Сонда ғана сиқырлы үйшіктің есігі ашылады екен.
5-слайд: Құйрығы бұлаңдап айлакер түлкі келеді. Балалар түлкі сендердің дәптерге қалай жазатындарыңды көргісі келеді екен. Түлкінге жазу жазып крсетейік.
Көркем жазу: Я, Ю әріптерін балаларға тақтаға жазғызу.
Сергіту сәті: «Саусақ жаттығуы»
6-слайд: қасқыр келеді.Қасқырқандай аң? –жыртқыш, бірақ ол да басқа жануарлармен достасып, сиқырлы үйшікте тұрғысы келеді екен. Балалар көмектесеміз бе?
Мәтінмен жұмыс.Ою.
7-слайд: Қорбаңдаған аю сиқырлы үйшікті көріп, есігін қағып, сұрайды? Мұнда кім тұрады? Шиқылдауық тышқан мен, бақылдауық бақа мен, қорқақ қоян мен, қу түлкі мен, жыртқыш қасқыр мен тұрамын - деп жауап береді, бірақ есік ашылмайды.
Жұмбақ шешу:
1.Қоянда бар, түйеде жоқ.
Шаянда бар, биеде жоқ. (я)
2. Нанда бар,етте жоқ.
Айранда бар,сүтте жоқ.( н)
3. Жазуда бар,сызуда жоқ.
Жылуда бар,қызуда жоқ (ж)
Тапсырманы орындадыңдар.Рахмет сендерге балалар. Сиқырлы үйшікке барлық жануарларды достастырып орналастырдыңдар.
ІІІ. Сабақты қорытындылау (Рефлексия):
Ендеше балалар сабағымызды қорытындыылай келе біз бүгін қандай әріпті қайталадық?
-Біз не білдік?
-Не үйрендік?
- Я, Ю қандай дыбыстар?-Қосарланған дыбыстар.
-Әріптерді не істейміз?-Оқимыз, жазамыз.
-Ал дыбыстарды ше?- Тек қана естиміз.
Мынау әріптің қандай түрі?- баспа, жазба түрі.
-Әріптерден не істеуге болады?- буын құрастырамыз.
-Ал буындардан ше?- сөз құраймыз.
-Ал сөздерден?-сөйлем құраймыз.
Мадақтау.
8-слайд: Ал, енді балалар сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма? Мына жердегі күннің, бұлттың, жаңбырдың суреттеріне мадақтамаларыңды жапсырып, өз көңіл күйлеріңді білдіресіңдер? Тақтаға шығып кезектесіп жапсыруларыңа болады.