Тақырып: Б.Соқпақбаев. «Сен ұйықтап жатқанда»
Өткізу түрі: «Ауызша сабақ 1» картасы,БжС технологиясы.
Мақсаты: Сабақ норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын,сөздік қорын,ақпараттық құзыреттілігін дамыту.
Міндеті: технологиялық картаның регламентін орындау.
Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету.
1.Ұйымдастыру кезеңі | Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі.Сыныпты белсендіру үшін сөз көшбасшыға беріледі. | Тақтаның жоғарғы оң жағына 63%нормасының саны қойылады. |
2.Оқушылардың Субъектілік тәжірибесін өзектендіру | І.Өткен сабақ тақырыбы бойынша сурақ-жауап. -С.Сейфуллин кім? -С.Сейфулиннің қандай өлеңімен таныстық? -Ақын туған даласын кімге теңейді? -Табиғат адамға не береді? -Туған ел деген сөз тіркесті қалай түсінесіңдер? -Өлеңде туған жерді анаға теңейтінін қай шумақтан байқадындар? -Табиғат ана деген тіркестегі ой мен сурет арасында байланыс бар ма? Болса, қандай? - Кім туған ел туралы мақал- мәтел біледі? | Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Алдымен сұрақ қоямыз,кейін ООМ орнын көрсетеміз . Тақтаға нәтижені жазу: 1кезеңнемесенормалар |
3.Қабылдауды ұйымдастыру | Жаңа тақырып бойынша мұғалім қысқаша кіріспе жасайды. Проблемалық сұрақ. -Кім «Менің атым Қожа» атты кинофильмді көрді? -Кім туралы? -Қожа қандай бала болды? Бір сөзбен айтсам: өзің жазатын жазушымын.Мінез-құлық жағынан Қожа өзге емес менің өзіме ұқсайды-деген. Бердібек Соқпақпаев –қазақ жазушысы.13.10.1924 жылы Алматы облысы,Нарынқол ауданы ,Қостөбе ауылында дүниеге келген. Нарынқол ауданында мұғалім болды. «Жұлдыз»,»Балдырған» журналдарында, Қазақстан жазушылар одағында түрлі қызмет атқарды. II.Тірек сөздермен жұмыс Арнаулы тұрақ, баспахана, емхана, жедел жәрдем, «Балдырған», казпочта, пошташы. | 7cөзге 30сек. 2сөзден тұратын түсініктер екі сөз болып есептелінеді. Тақтаға нәтижені жазу: 2кезеңнемесенормалар |
4.Ұғынуды ұйымдастыру | Берілген уақытта оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып бітіру керек.Мұғалім оқыған материал бойынша білімді тексеру мақсатында оқушылардан сұралатынын ескереді. | 3-сынып оқушыларына бір парағына 4мин. Уақыт беріледі. |
5.Түсінудің бірінші тексерілуі | III. Қарама -қарсы сұрау. -Мәтінде қандай көлік түрлері айтылған? -Күндіз қаптап жүрген көліктер қайда кетеді? -Тұрақты көліктерді келесі күнге қалай дайындайды? -Ауырып қалған адамдарға қандай жеңіл машина барады? -Ауырып қалған адамдарға кімдеркөмектеседі? -Газет ,журнал , кітапты қайда шығарады? -Сендер ұйықтап жатқанда баспаханада нені шығарады? -Таңертең сендерге газет, журналдарды кім жеткізеді? | Нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус қойылады. Тақтаға нәтижені жазу: 3кезеңнемесенормалар |
6.Бастапқы Пысықтауды ұйымдастыру | IV.Сыни сұрау -Троллейбус,трамвай,автобустар арнаулы тұраққа барады. -Өрт сөндірушілер ауырған адамдарды емханаға жеткізеді. -Дәрігер адамдарды емдейді. -Түнде автобус,трамвай троллейбус жүреді. -Пошташы газет,журналдарды әр үйге жеткізеді. -Жедел жәрдем машинасы өрт сөндіруге асығады. -Қалада бірнеше жедел жәрдем стансасы бар. -Журнал, газеттер баспаханадан шықпайды. | Тақтаға нәтижені жазу: 4кезеңнемесенормалар |
7.Талдау Уақыт 5 минут | V. Тақырыптық сөздік қор. Шығарма түрінде жазуға рұқсат етіледі.Жалғаулықтар сөзге жатпайды.Сөздер қысқартылмай толық жазылады. | Тақтаға нәтижені жазу: 5кезеңнемесенормалар |
8.Рефлексия | Әр кезеңдегі нормаларды орындау бойынша қысқаша сабаққа талдау жасалынады. | |
9.Бағалар | 5-ұпай 5баға 4ұпай 4 баға 3-ұпай 3баға және екі қойылмайды | |
10.Үй тапсырмасы | 69-70 бетті оқу,мазмұндау. | |