Просмотр содержимого документа
«саба? жоспары 1 клас?а арнал?ан»
Ана тілі
Күні
Бекітемін
Сабақтың мақсаты: Заттың атын білдіретін сөздерге, дұрыс сұрақ қоя білуге үйрету. Көктем туралы түсініктерін кеңейту. Деңгейлік тапсырмалар бере отырып, терең және тиянақты білім беру. міндеттері: 1. сызба, сурет бойынша жаңа тақырыпты өз бетімен меңгеруге төселдіру. 2. жаттығуларды орындай отырып, талдап өз ойын жеткізе білуге үйренеді. 3. Жеңілденген күрделіге көше отырып, оқушылардың ойлау қабілетін, байланыстыра сөйлеуін сауатты жазуын жетілдіру. Шығармашылық жұмысын қалыптастыру. Кәсіптік бағдар беру. Тәрбиелік мәні: оқушыларды адамгершілікке, бірлікке, достыққа, ұжымшыл болуға, шапшаңдыққа тәрбиелеу. дамытушылығы: оқушылардың ой - өрісін дамыту, ойлау қабілетін арттыру. көрнекілігі: «Астана - Бәйтерек» ескерткішінің суреті, деңгейлік тапсырмаларға тиісті қима қағаздар, бағалау кестесі, қызыл, сары, жасыл түсті дөңгелекшелер, топ аттары жазылған қима қағаздар, графопроектор, сызба, ереже жазылған плакат. Сабақтың түрі: деңгейлеп оқыту (топ бойынша) Әдісі: сұрақ – жауап Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі - балалар бүгінгі сабақта 3 топқа бөлініп, топ бойынша жарыса отырып, сабақ өткіземіз. I. А тобы II. Б тобы III. С тобы Топ басшысын сайлап аламыз. II Үй тапсырмасын тексеру. Үйге қандай тапсырма берілді? ҚР - ның мемлекеттік Әнұраны Әнұран орындалады. Өткен сабақтарда ҚР - ның рәміздерімен таныстық. - Қазақстан Республикасының астанасы қай қала? - Астана қаласы туралы не айта аламыз? - Оқушылардың жауаптары тыңдалады. - Дұрыс балалар, «Астана – Бәйтерек» ескерткіші бар. Бүгінгі сабақта ескерткіш туралы түсінік аламыз және өз білімдерімізді көрсетеміз. - Ескерткіштің биіктігі қанша метр? (97 метр) - Бұл нені білдіреді? (Елордамыздың 1997 жылы Астана болғанын көрсетеді.) - Неше бөлімнен тұрады? 3 бөлімнен тамыры, діңі, ұшар басы 1 - слайд - Астана – Бәйтерек ескерткішінің сызбасына деңгейлік тапсырмалар орналастырылады. Міне, біз де бүгінгі сабағымызда барлық тапсырмаларды орындап, ұшар басына шығып, білімдерімізді биіктен көрсетеміз. 2 - слайд I деңгей (тамыры.) Оқушылардың міндетті түрде игеруге, білуге тиісті ережелер қамтылады. А тобы: 1. Дыбыс дегеніміз не? 2. Жуан айтылатын сөздерге байланысты ереже. 3. Буын дегеніміз не? 3 - слайд Б тобы: 1. Әріп дегеніміз не? 2. Жіңішке айтылатын сөздерге байланысты ереже 3. Тасымал дегеніміз не? 4 - слайд С тобы: 1. Жуан дауысты дыбыстарды ата. 2. Жіңішке дауысты дыбыстарды ата. 3. й, у, ң дыбыстарына байланысты ережені айт. 3. Жаңа сабақ II деңгей (діңі) 5 - слайд А тобы: Мамандық иелерінің суреті. Б тобы: Жануарлардың суреті С тобы: Заттардың суреті Графопроектрден көрсетіліп, суреттерге сұрақ қоя отырып, жаңа тақырыпқа байланысты ережені шығару. (хормен ережені оқыту) 6 - слайд адамның жануарлардың заттардың - Балалар, мені тыңдаңдар. Қар мұз еріп, Су көбейіп,. Сай салаға ағады. Бүршік шашып, Жапырақ ашып Гүл, бәйшешек басады Бөбектерім, айтыңдаршы, Бұл қай кезде болады? (Көктем) - Ендеше, көктем деп аталатын тараумен танысамыз. - Көктем айлары қайсылар? - Оқулықтағы суретпен жұмыс. - Мына суретте не көріп тұрмыз, не айта аламыз? Оқушылардың жауаптары тыңдалады. - Ілияс Жансүгіровтың «Жазғытұрым» өлеңімен танысамыз. 7 - слайд - Автор туралы түсінік беру 1894 жылы Алматы облысы Ақсу ауданы Біртуар дарынды ақын «Өтірік», «Шіркін», «Балаларға базарлық», «Мектеп». 1938 жылы Сөздік жұмыс жүргізу. Оқушыларға тізбек бойынша оқыту. Сергіту сәті. Дәптермен жұмыс. Көркем жазу. Бір буынды сөздерді оқушылардың өздерінен сұрап, тақтаға жазу, дыбыстық талдау жасау. Қой, қаз, мал, су, күн, ай т, б, III деңгей. Жаттығу жұмыстары 82 - жаттығу. Ауызша талдау. 84 - жаттығу. Жазбаша, тақтамен жұмыс. ... келді.... жылына бастады.... еріді. Жылғалардан... ақты. Керекті сөздер: Көктем, күн, қар, су.
8 - слайд IV. деңгей. Шығармашылық тапсырма. А тобы Әрбір сөздің алдына әріп қосып сөз құра. Он, ар, ай, ас, үн, үй, ал. Б тобы Бір дыбысты буыны бар екі буынды сөздер айт. С тобы Дауыссыз дыбысқа аяқталатын сөздер ойлап айт.
4. Сабақты қорыту. Сұрақ – жауап әдісімен. - Міне, сендер ескерткіштің бойына орналастырылған деңгейлік тапсырмаларды орындап, өз білімдеріңізді көрсете отырып, ұшар басына жетіңдер. Бұл әйнектен жасалған. Ұшар басында тұрып Елордамыз Астананы көре аламыз.
5. Бағалау. Бағалау кестесі бойынша, оқушылардың ұпай санын санап бағалау. 6. Үйге тапсырма. Заттың атын білдіретін сөздер 183 - жаттығу «Жазғытұрым» өлеңін жаттау.
Дамытушылық: Есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту, танымдылық қабілетін арттыру. Ойша,ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру, өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру.
Техникалық құралдар түрлері: электронды оқулық, кесте.
Сабақтың типі: аралас сабақ,
Сабақтың әдісі: Иллюстрациялық түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы: сюжетті суреттер
Пәнаралық байланыс: дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1) Оқушылармен сәлемдесу. Тақпағын айту.
2) Оқушыларды түгендеу. Кезекші айтады.
3) Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.
Психологиялық дайындық
Сыныбымыз тап-таза
Бор да дайын тақтада
Ойымызды жинақтап
Отырайық партада.
ІІ. Үй тапсырмасын жан-жақты тексеру кезеңі:
1) Үй тапсырмасын тексеру.
2) Өткен тақырыптарды қайталау.
– Математикалық диктант.
ІІІ. Үй тапсырмасын пысықтау
ІV. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
Балалар, бүгін біз есептердің сұрағын ажыратуды және жас аралығын салыстыруды үйренеміз.
V Жаңа сабақ
Оқулықпен жұмыс : 131- бет.
– 1- тапсырмадағы есепке назар аудартып, талдап, шығарту, салыстыру.
– Берілген есепті оқып, талдау жүргізу.
– Есеп кім туралы? (ағасы мен қарындасы)
– Ағасы неше жаста? (10 жаста)
– Қарындасы неше жаста? (4 жаста)
– Нені табу керек? Қай амалмен орындаймыз?
Ағасы қарындасынан неше жас үлкен?
– Шешуін дәптерде орындату.
Шешуі: 10 – 4 ═6 (жас үлкен)
Жауабын жазғызу.
Ә). Кері есепті шығарту.
– Қарындасы неше жаста? (4 жаста)
Ағасы қарындасынан неше жас үлкен? (4 жас үлкен)
– Ағасы неше жаста? (10 жаста)
Шешуі: 6 + 4 ═ 10 (жас )
Жауабын жазғызу.
Қосу амалының компоненттерін еске түсіру.
Ереже: қосылғыштардың орындарын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді.
Азайту амалының компоненттерін еске түсіру.
0+5 ═5 3+2 =5
1+4═5 4+1=5
2+3═5 5+0=5
Сергіту сәті «Көңілді күн»
2-тапсырма
Азайғышы мен азайтқышы тең болатын айырмаларды жаз.
Мәндерін тап.Не байқадың?
1-1= 0
2-2= 0
Азайғыш мәні 5-ке тең болатын қосындыларды жаз.
Азайғышы мен азайтқышы тең болатын айырмалардың мәні нөл болатынын түсіндіру.
3-тапсырмаТақтамен жұмыс.
Бірінші қосылғыштарды салыстыр.
Екінші қосылғыштарды салыстыр.
Осыған ұқсас бірнеше қосынды жаз.
Олардың мәндерін салыстыр. Не байқадың?
8+2 7+2 8 7 2=2
Бірінші қосылғыштарды салыстырғанда 8 7-ден артық.
Екінші қосылғыштарды салыстырғанда 2 мен 2 тең.
Қосындылардың мәндерін салыстырғанда, артық және тең белгілерін байқадық.
VІ. Жаңа сабақты пысықтау
8+5 7-2 6+3 9-5
8-5 7+2 6-3 9+5
Логикалық тапсырмалар
1.Екі сиырдың мүйізі нешеу?
2.Бір мысықтың аяғы қанша?
3.Үш адамның қолы нешеу?
Топтық жұмыс
Әр топқа жекелеген тапсырмалар беру
VІІ. Қорытынды –Бүгінгі сабақта не үйрендіңдер?
VІІІ. Үйге тапсырма: 132-бет, 4-тапсырма, логикалық тапсырма.
Оқушыларды бағалау, ең көп ұпай жинаған топты мадақтау.