Әдіс – тәсілдері: Сұрақ – жауап, түсіндіру, әңгіме, СТО.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
М. Дулатов кім? – «Қыс...» М. Дулатов.Әңгімені өз бетінше аяқтау керек. (3 – 4 баланы оқыту, қалған шығармашылық тапсырманы жинап алу). Біз жылдың қай мезгілі жайындағы шығармамен танысып жатырмыз? Балалар қыс айларын атаңдаршы? Қазір қай ай? Жылдың қай мезгілі? Бұл айда қандай мерекелер болады? Тәуелсіздік алғанымызға неше жыл болды? Тәуелсіздік дегенді қалай түсінеміз? Бүгінгі өтетін тақырыбымызда қыс мезгіліне қатысты екен.
І. Қызығушылықты ояту.
Жаңылпаштар оқу. А) бұл қар - сұр қар,
Сұр қар – кір қар.
Үстінде ойнама,
Үстіңді былғар.
Ә) Қырбық қар құрғақ па,
Құрғақ қар құрғақ па.
Қырбық қар да құрғақ,
Құрғақ қар да құрғақ.
Балалар жаңылпаштардан қардың қандай түрлері бар екенін білдік (сұр, кір, қырбық т.с.с)
Балалар тағы қандай қардың түрлерін білесіңдер?
Сергіту сәті. Қара жорға биі
ІІ. Мағынаны ашу.
Балалар, бүгінгі сабақта біз қар туралы, оның түрлері туралы айтып жатырмыз. Ендеше жаңа сабағымыз да қарға байланысты болады.
Өлеңді оқымас бұрын оның авторымен танысып алайық. Б. Жақыптың туылған жері және оңың жазған өлеңдерімен таныстырдым. Б. Жақып өлеңді мұғалімнің оқуы.Өлеңді оқушылардың іштей оқуы. Таныс емес сөздерді дәптерге түртіп алу. Ол жайында түсінік беру. Өлеңді дауыстап, мәнерлеп 3 – 4 балаға оқыту. Сұрақтарға жауап беру. Өлеңде ақын қарды неге теңейді? Өлеңнен тауып көрейік. Топтастыру.
ІІІ. Ой толғау.
1 қатар жазушылар тобы. Сурет бойынша әңгіме құрау, жазу.
2 қатар суретшілер тобы. Сурет салу.
3 қатар сілтеме табушы топ. Мақал – мәтелдер жазу. Орындаған тапсырманы оқу, қорғау. Ұйқас бойынша өлең құрау. Аппақ --------қар жауар, --------------- қуанар, аққала соғып, жарысып ----------- ------------ балалар.
Балалар бүгінгі сабақта біз нені білдік?
Нені үйрендік?
Енді нені білгіміз келеді? Сұрақ – жауап әдісін қолдану.
Бағалау. Топ бойынша бағалаймын.
Үй тапсырмасы. «Қар» өлеңін жаттау, дәптерге аққаланың суретін салу.
Пікір
Сабақтың тақырыбы: Бауыржан Жақып «Қар өлеңі»
Сабақтың мақсаты: Өлеңді түсіне, мәнерлеп оқып, жатқа айта білуге қалыптастыру.
Сабақтың барысында оқушылар жаңа тақырыпты өз беттерінше оқып, өлеңнің тиүсінігін айта біліп, оны суреттей алды.
Сабақ барасында бірін-бірі бағалай алды. Нәтижесінде жаттап алуға бейімделді.