Просмотр содержимого документа
«Саба? жоспары "Отбасы" д?ниетану п?ні»
Сабақтың тақырыбы: Отбасы.
Сабақтың мақсаты: Балалардың отбасы туралы түсініктерін қалыптастыру, отбасы мүшелерінің аттарын дұрыс атауға және отбасы мүшелерінің міндеттері мен өзара қарым – қатынасы жайлы түсіндіру. Ой – өрісін, әдептілік қасиеттерін, дүниетанымын дамыту. Балаларды үлкенді сыйлауға, бір – бірін тыңдауға, туыстарына қамқор және қайырымды қарым – қатынасқа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Көрнекілігі: суреттер, сызбалар. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық: Бір, екі, үш Сынып іші тып – тыныш. Жалқаулықты тастаймыз, Сабаққа біз бастаймыз. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. – Балалар, үйгеқандайтапсырма берілді? (Құстардың жазғы тіршілігі) 1.Ойын «Төлдерін тап»
Олардың ерекшеліктерін айтын. Үй құстарын адамдар бағып – күтеді. Жабайы құстар өз азықтарын өздері тауып жейді.
Бұлардың ортақ қасиеттерін айтың. Жазда азық көп, қиналмай табады.Балапан өргізеді, оларды « тәрбиелейді».
Енді құстардың жазғы тіршілігі жайлы кім әңгімелеп береді?
ІІІ. Миға шабуыл. Суретті жұмбақтар шешу.
Өзі сақ, өзі ұсақ Көлдің көркі, сәні екен Шықылықтап тұрмайды. Ұшқанда сазды ән екен. Құйрығы ұзын, өзі ала Ақындар оны мақтаған, Бұл қандай құс?(сауысқан) Адамдар қорғап сақтаған.(аққу)
Тоқ, тоқ етіп Жер көкті кезіп, Ағашты ояды, Тамағын табады. Ондағы құрттарды Үйіме үйін Тауысып қояды.(тоқылдақ) Балшықтан салады.(қарлығаш)
Құстардың қандай пайдасы бар?
Енді осы табиғатты, табиғаттағы барлық тіршілік иелеріне қамқорлық жасайтын кім? (Адам) ІV. Жаңа сабақ
Олай болса, табиғат пен адам тығыз байланыста болады екен.
Қоғам
Адам
Табиғат
Қоғам деген не екен?
Қоғам – әр бір адамның өмір сүретін әлеуметтік ортасы.Адам өз бойындағы қасиеттері мен құндылықтарын қоғамнан алады. Сондықтан да адамның қандай болуы қоғамға, онда қалыптасқан қатынастарға байланысты.
Оқулықпен жұмыс. Қоғам деген үлкен тарау.Осы тарауда біз мына ұғымдармен танысатын боламыз.( сладтан оқу) Сурет бойынша жұмыс: Балалар, суретте не бейнеленген? - Киіз үй. – Киіз үйде кімдер тұрады? Ертеде біздің ата – бабаларымыз киіз үйде тұрған.Киіз үй – көшпенді қазақтардың жиналмалы баспанасы.Қарапайым құрылысының арқасында ол бір орыннан екінші орынға жеңіл көшіріледі.Адамдар киіз үйдің ортасына от жағып,оны «ошақ» деп атаған. Бүкіл жанұя мүшелері ошақтың қасына, от басына жиналып, әңгімелесіп, шаттанып, шай ішетін болған.Біз қазір үйдің ортасына от жақпасақ та, туған үй туралы «туған ошақ», «отбасы» дейміз. Әр адам үлкен болсын, кіші болсын өз үйін жақсы көреді. Себебі, ол үйде оның отбасы, жанұясы тұрады.Отбасының болуы - үлкен бақыт.Барлық жанұя отбасы мүшелерінен тұрады. Тақтадағы сызбаға қарап, отбасы мүшелерін атап шығайық. ОТБАСЫ
Әр отбасында отбасы мүшелерінің өз міндеттері болады.Мысалы, ата – әжелер демалады және немерелеріне бас – көз болады. Әкелер жұмыс жасап, ақша табады. Аналар үй жұмыстары мен үй жинау,тамақ пісіру,үй тазалау мен бала- ларды тәрбиелейді.Аға,апа,іні,сіңлілер сабақ оқиды және үлкендерге көмектеседі.
Ойын «Дұрыс орналастыр» Бұл ойынның шарты: отбасының мүшелерін дастарқанның басына дұрыс отырғызу.
Оқулықпен жұмыс: Мәтінді оқу, мағынасын түсіндіру.Берілген тапсырмаларды орындау. 1.Өз отбасыңда кімдер барын айтың. 2.Отбасыңа сенің қандай көмегің тиетінін айтып берің. «Қамқоршы» деген сөзді түсініп алың. 3. Үлкендер саған қандай көмек беретінін әңгімеле.
Мақал – мәтелдер балаларды жақсылыққа тәрбиелейді.Кімдер ата, ана, бала туралы өлең – тақпақ, мақал – мәтелдер біледі?
Ата – бәйтерек,бала – жапырақ. Ұяда не көрсе, ұшқанда соны іледі. Әке – асқар тау, Шеше – ағып жатқан бұлақ. Атаның ізін ұл басар, Ананың ізін қыз басар. Үлкенге құрмет, кішіге ізет.
Ойын «Менің отбасым ең ....»
Шарты: Балалар өз отбасына сипаттама береді. Менің отбасым ең мейірімді отбасы. Менің отбасым ең сүйкімді отбасы. Менің отбасым ең қымбат отбасы. Менің отбасым ең тату отбасы. Менің отбасым ең қамқоршы отбасы. Менің отбасым ең жақсы отбасы. Менің отбасым ең спортшы отбасы. Менің отбасым ең еңбексүйгіш отбасы. Менің отбасым ең сүйікті отбасы. Менің отбасым ең бақытты отбасы.
V. Қорытынды.
- Бүгінгі сабақта не жайлы, кім жайлы әңгімелестік? - Сабақ сізге ұнады ма? VІ. БағалауОқушыларды бағалау, мадақтау. VІІ. Үйге тапсырма беру.