Сабақтың тақырыбы: Қыс. М. Дулатов Сабақтың мақсаты: Білімділік Мәтінді түсініп оқу, мәтіндегі негізгі ойды анықтау.Оқушыларды өз ойын айтуға дағдыландыру. | Сабақтың тақырыбы: Туған жер. О. Асқар Сабақтың мақсаты: Білімділік. Өлеңді түсініп оқу, өлдеңдегі негізгі ойды анықтау. Автор туралы түсіндіру. |
Дамытушылық. Оқушылардың зейінін, жүйелі ойлау қабілетін дамыту. Шығармашылық қабілетін дамыту. Тәрбиелік. Адамгершілікке, табиғатты қорғауға тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Дәстүрлі Сабақтың типі: Аралас сабақ Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, әгімелеу,түсіндіру, ой қозғау. Көрнекілік: Қима қағаз, суреттер,сызбалар, кітаптар,тест сұрақтары. |
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық. Балалар үнсіз тұрып, іштерінен бір-бірбіріне сәттіліке тілейді. ІІ. Үй тапсырмасын қорытындылап өту. III Жаңа сабақ Қызығушылықтарын ояту |
Мұғалімнің басшылығымен жұмыс. Қыс туралы өлең қима қағаз түрінде таратылып беріледі. Оқушыларға оқыту Қалай ойлайсыңдар, әңгіме не туралы болып жатыр? Жоғалған сөздерді табуға бола ма ? Өлең жолдарын өз сөзіңмен айта аласың ба? Қыс қызығы неде? Қыс мезгілі кімдер үшін жайлы, ал кімдер үшін жайсыз? | Өз бетінше жұмыс. Топтастыру әдісі. Оқушылар өз ойын сызбаға түсіреді. |
Мағынаны ашу |
Өз бетінше жұмыс. Өлең құрастыру Ақ....... құшақтап Сақылдайды аппақ ...... . Өзен, ...... тау, төбе. Киген ..... сәукеле. | Мұғалімнің басшылығымен жұмыс Балалар біз бүгін « Туған жерім-тұғырым,өскен елім-өзегім » деген тарауды бастаймыз. Туған жер,Отан-Ана, қазақ халық туралы жазбаған ақындар жоқ шығар. Ендеше О. Асқардың «Туған жер»өлеңін оқи мыз Оқулықпен жұмыс Бел буу-тәуекел ету |
Мұғалімнің басшылығымен жұмыс Ой қозғау -Балалар қай мезгілге арнап өлең құрастырдық? - Қыста болатын қандай табиғат құбылыстарын білесіңдер? -Ендеше балалар М.Дулатовтың «Қыс» туралы әңгімесімен танысайық. Оқулықпен жұмыс а) Мәтінді мәнерлеп оқу. ә) Тізбектеп оқыту | Өз бетінше жұмыс Топпен жұмыс 1 топ: Өлеңде қазақ халқының өткен өмірі туралы не айта аласың? 2 топ: Халықтың Отанына деген сүйіспеншілігін қалай жырлаған? 3 топ: Ақын қазақтың қандай қасиеттерін мақтан етеді? Әр топ өз тапсырмаларын дәптер бетіне түсіру |
Сергіту сәті. «Сөз тапқанға қолқа жоқ» ойыны 1.Біз қай мемлекетте тұрамыз? 2.Болашақта кім боласың? 3. Ауа-райы қандай? 4. Қандай жаман әдетің бар? 5. Сайысқа қайдан келдің? 6. Биыл тәуелсіздікке қанша жыл? 7. Жолда қалай жүру керек? 8. Қай пәнді ұнатасың? 9. Бос уақытта не істейсің? 10. Астанада не бар? |
Өз бетінше жұмыс Дәптермен жұмыс Сұрақ тапсырмаларды орындау Дәптерге жазу -Қыс мезгілінде қиындық туғызып жатқан не? -Жақсы жағы қандай? | Мұғалімнің басшылығымен жұмыс. Сұрақтар қою арқылы алған білімдерін шыңдау -Ақын туған жерге деген сүйіспеншілігін қалай жырлаған? - Туған жердің өткен тарихы туралы шумақты оқы. - Ақын мадақтаған батырларды ата. - Туған жердің байлығын су реттеген шумақты оқы. - Тоқтар кі м? |
Мұғалім басшылығымен жұмыс. «Бәйге» ойыны 10-Жылдың қай мезгілінде қар жауады? 10-Қыс мезгілінде неше ай бар? 20-Қыс мезгіліндеге басты мерекені ата. 20- Жаңа жыл шыршасының басты кейіпкері? 30- Балалардың қысқы көлігі? 30- Қыста далада өмір сүретін жансыз адам? | Өз бетінше жұмыс. Қазақстан картасын пайдалану арқылы сабақ түрлендіріледі. «Бақыттымын» атты тақырыбына шағын эссе жазу. |
Ойтолғау |
-Бүгін сабақта не үйрендік? -Қыс мезгілі сендерге ұнайма? -Қардың қандай пайдасы бар? | Ақын өлеңіне ұқсас төмендегі шумақтар арқылы өлең құрастыру. «---------------------------------------жер, ----------------------------------------жер. --------------------------------------------- ----------------------------------------жер». |
Үйге: Өлеңді жаттау.10 мақал-мәтел жазу 4-сынып Мәтінді оқу. Жұмбақтар жазу Бағалау. |