Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы:?айдан келді? бауырса??.»
Бекітемін_____________
Сабақтың тақырыбы: Алтын күз.
Сабақтың мақсаты:
1.Балалардың күз туралы білімін қалыптастыру. Күзгі табиғат ерекшеліктері мен таныстыру. 2.Көкөністер мен жемістерді ажырата білуге және ойлауларын дамыту..
3.Табиғатқа қамқор болуға, оны аялауға тәрбиелеу
Сөздік жұмысы: сары алтындай жайқалған, жиын-терін, берекелі күз, жомарт күз.
Сергіту сәті: (Баяу музыка әуенімен орындалады.) Күзде ағаш жапырақтары сарғаяды, жел соғады, ағаштар тербеледі, жапырақтар жерге қалықтап түседі. Аспанды бұлт торлайды, жаңбыр жауады.Түк, түк, түк (дыбыс шығару). Күн жарқырап шықты, біз қуанамыз! (Балалар қимылмен көрсетеді).
Дидактикалық ойын: «Қай ағаштың жемісі?»
Ойын шарты. Алма, алмұрт, шие ағаштары және жемістері көрсетілген. Әр жемісті сәйкес ағаштарға тауып ілу керек.
Жұмбақ шешу.
Жауып жаңбыр, жерде сабыр,
Шөп, жапырақ солады.
айтыңдаршы, бөбектерім,
бұл қай кезде болады?
(Күзде)
Қорытынды.
Күзде күн суытады, жауын-шашын көп болады. Айнала сары түске өзгереді, бұл мезгіл «алтын күз» деп айтылады. Балалар мектепке барады. Жиын-терін болады.
Бекітемін__________
Сабақтың тақырыбы:Қайдан келдің бауырсақ?.
Сабақтың мақсаты:
1.Өлеңді оқып беріп,балаларға түсіндіру барысында сөздік қорларын, сөйлеу мәдениетін, ойлау қабілетін дамыту.
2.Диалогты сөйлеуге үйрету. Бауырсақтың дастарқанға қандай еңбекпен келу жолдарын түсіндіру, нанды қастерлей білугеүйрету және ойлауын қалыптастыру..
Ойын шарты: балаларга үннан пісірілген нан түрлерін көрсету.
Балалар көздерін жұмады, бір суретті алып қояды. Балалар қай сурет жоқ екенін табуы керек.
Нан - адамның тіршілік қорегі, дастарқанға үлкен еңбекпен келеді.
«Ас атасы - нан» мақалы елдің нанға деген қастерлі қарым-қатынасын білдіреді.
Сюжетті-рөлді ойын: «Дүкенші».
Ойын шарты: Балалар екі топқа бөлінеді. Бірінші топ са- тушы, екінші топ сатып алушы болады. Ойын осылай жал- ғасады.
Қорытынды:
Балалар, сонымен бауырсақ дастарқанга қалай келеді екен?
Бауырсақ дастарқанға келу үшін кімдер еңбек етеді екен?
Бауырсақтың қандай түрлері бар?
Үйде аналарың қандай бауырсақ пісіреді?
Бекітемін_________
Сабақтың тақырыбы: Оқу құралдары хикаясы.
Мақсаты:
1.Балалардың бойында білімге деген қызығушылығын арттыру.
2.Оқу құралдары туралы түсінік беру.
3.Оқу құралдарын күтіп, таза, ұқыпты ұстауға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету.
Сөздік жұмыс: қаламсауыт.
Оқу іс-әрекетінің көрнекіліктері: Оқу құралдарының суреттері.
Сабақ типі. Аралас сабақ
Сабақ түрі.Дәстүрлі.сабақ
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне жақсы тілек, жылы лебіздерін білдіреді.
Сабақты жұмбақ жасырудан бастайды. Білімнен мол сый-асы,
Балғындардың ұясы. (Мектеп)
ұшымен қазық торкөзді жазық Үстіне оттім асы л сөз жазып. (Дәптер)
Қыркүйек айында балалар мектепке барады. Сабақ оқиды. Ол үшін кітап-дәптерлер, қалам-қарындаштар сатып алады.
Дәптермен жұмыс: А. Хамзаұлының «Оқу құралдары хи- каясы» ертегісімен таныстыру, әңгімелету.
Жанатбек биыл қайда барады?
Анасы қлына қандай оқу құралдарын сатып әперді?
Жанатбек дәптерді қалай былғады?
Қалам, дәптерлер неге ренжісті?
Атасы немересін қайда апарды?
Мүғалім Жанатбекке не берді?
Жанатбек кітаптарды қайда салды?
Кітап достарына қандай ақыл айтты?
Кітаптың айтқаны дұрыс па?
Сендер қалай ойлайсыңдар, Жанатбектің жасаған қы- лығы дұрыс па?
«Бірлік болмай, тірлік болмас» - жоғары дауыс
орта дауыс
төмен дауыста айтылады.
Сергіту сәті:
Біз мектепке барамыз,
Қолға қалам аламыз.
Кітапты да оқимыз,
Суретті де саламыз. (Қимылмен көрсету.)
Дидактикалық ойын: «Қай зат артық?»
Ойынның шарты: Үстел үстіне оқу құралдары мен ойын- шықтар араластырылып қойылады. Сөмкеге оқу құралдарын жинап, артық заттардың атын атау керек.
Жұмбақтың шешуін тап.
Алты қырлы, алты сырлы.
(Қалам)
Жазу жазып жалықпаған, жаза-жаза арықтаған.
(Бор)
Қорытынды:
Мектепте оқыған сендерге ұнай ма?
Оқу құралдарын қалай ұстау керек?
Сабақты жаңсы оқитын баланы қалай атайды?
Оқу құралдарын ата?.
Бекітемін________
Сабақтың тақырыбы: Қайырымды қоян.
Сабақтың мақсаты:
1.Бала мен қоян арасындағы достықты үлгі ете отырып, достыққа адал болу қажеттігін түсіндіру.
2.Балалардың ойлауын қалыптастыру.
3.Ертегіні балаларға түсіндіре отырып, қайырымдылыққа, адалдыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сөздік жұмыс: қайырымды.
Сабақтың көрнекіліктері: Қоянның, баланың, ата-анасының және ормандағы аңдардың суреттері.
Сабақ типі. Аралас сабақ
Сабақ түрі.Дәстүрлі.сабақ
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады. Төмендегі өлеңді балалар бірге айтады:
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз.
Жарқыраған күндейміз,
Ренжісуді білмейміз.
Дәптермен жұмыс:
«Қайырымды қоян» ертегісін оқып таныстырамын. Сұрақтар:
Әке-шешесі баласына қонаққа кімдерді шақыр деді?
Бала қонаққа кімдерді шақырды?
Әкесі баласына не үшін ұрысты?
Бала жылап отырғанда көмекке не келді?
Қоян қандай қайырымдылық жасады?
Біз де қоянға ұқсап қайырымды бола аламыз ба?
Сергітусәті: Ұзын құлақ сүр қоян,
Естіп қалып сыбдырды,
Ойлы-қырлы жерлермен Ытқып-ытқып жүгірді.
Қарап еді артына,
Қиығын сап көзінің,
Келе жатқан томпаңдап
Көжегі екен өзінің. (Қимылмен көрсетеді.)
Дидактикалықойын: «Досым - менің мақтанышым».
Ойынның шарты: Балалар бір-біріне гүл ұсыну арқылы өз достарының бойындағы жаңсы қасиеттерін айтады.
Елжан, сен менің мейірімді досымсың.
Жайна, сен ақылды қызсың.
Осылайша ойын жалғаса береді.
Тыныштықсәті: Көзімізді жұмып, денемізді бос ұстап, терең тыныс аламыз. Көз алдымызға қайырымды қоянды елестетіп көрейік. Қоян балаға қалай көмектесті? Көздерін ашып, қоянның қандай жаңсылық жасағанын айтып береді.
Мақалжаттау: «Досы көпті жау алмайды
Ақылы көпті дау алмайды».
Қорытынды:
Балалар, Қоянның қайырымды екенін білдік. Сендер де достарыңа көмектесіп, қамқорлық жасай біліңдер.
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады. Бір-біріне алманы беріп, жылы лебіздерін білдіреді.
Жансая, сен осы алмадай әдемі бол!
Ақниет, сен осы алмадай тәтті бол!
Мұғалім:
Қазір жылдың қай мезгілі?
Күз мезгілі неше айдан тұрады?
Күз айында қандай жемістер піседі?
Алма, алмұрт, шие, жүзім.
Дидактикалық ойын: «Дәмін тап».
Ойын шарты: жемістер мен көкөністерді кесіп, алдын ала дайындайды. Балалардың көздері жұмулы, ортаға кезекпен шығып, жемістердің дәмін татып, қандай жеміс екенін табуы керек.
Дәптерменжұмыс: «Алма» ертегісін балаларға оқып, әңгімелеп беру.
Мұғалім:
Жылдың қай мезгілі еді?
Жабайы алма қайда қалды?
Алманы кім көрді?
Қоян Қарғаға не деді?
Қарға не істеді?
Кірпі нені алып кетті?
Үшеуі қайда барды?
Аю не деп жауап берді?
Қандай мақал айтты?
Балалар жауап береді.
«Береке басы бірлікте» - жоғары дауыс
орта дауыс
төмен дауыста айтылады.
Тыныштықсәті: Үнтаспадан сайраған құстардың, жел тербеп сыбдырлаған ағаш жапырақтарының, сылдырап аққан судың, сусылдаған құмның, уілдеген желдің даусы естіледі.
Қане, бәріміз бір сәтке көзімізді жүмайық. Табиғат аясында серуендеп жүрміз деп ойлайық. Таза ауа, ашық аспан, құстар қалықтап ұшып жүр. Алыстан судың сылдыраған сыл- дыры естіледі. Терең тыныс алайық. Көзімізді ашайық.
Сергітусәті:
Алма баққа барайық,
Алма теріп алайық.
Ең үлкенін алманың
Анамызға сыйлайық! (Қимылмен көрсетеді).
Қорытынды:
Сұрақтарға жауап алу:
Егер алманы сен тауып алсаң, не істер едің?
Бірге бөлісіп жеген дұрыс па?
Алма қайда өседі?
Достар бір-біріне қандай болу керек?
Бекітемін___________
Сабақтың тақырыбы: Ынтымағы жарасқан отбасы.
Сабақтың мақсаты:
1.Отбасы туралы түсініктерін кеңейту, отбасындағы өзара сыйластық қарым-қатынас дағды- ларын дамыту.
2.Отбасылың, туыстық қарым-қатынастың мәнін түсіндіру.
3.Отбасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу..
Сөздік жұмысы: ынтымақ, жарасқан.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың көрнекіліктері: Отбасы суреті. Ата-әже, әке-ана, аға-іні, әпке-сіңілі суреттері.
Сабақ типі. Дәстүрлісабақ
Сабақ түрі. Жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне әдемі күлкілерін сыйлайды.
Кел,балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік!
Қабақ түйген не керек,
Көңілді болып жүрейік!
Тыныштық сәті: Баяу музыка ойнап тұрады.
Бір сәтке көздеріңді жұмып, көз алдарыңа туған үйіңді, отбасы мүшелерін елестетіп көріңдерші. Туған үйіміз сондай ыстық. Отбасы мүшелері қандай сүйкімді, көңіл күйіміз өте жақсы! Көздеріңді жаймен ашыңдар.
Балалар өз отбасы туралы әңгімелеп береді.
Дидактикалық ойын: «Менің отбасым».
Ойын шарты: балалар шеңберге тұрады. Допты бір-біріне лақтырып, отбасы туралы жақсы сөздер айтады.
Менің отбасым ... (тату).
Менің отбасым ... (көңілді).
Ойын осылайша жалғаса береді.
Дәптермен жұмыс: «Ынтымағы жарасқан отбасы» суретіне қарап, әңгіме ңүрау. Балалар жауап береді.
Сергіту сәті: Біздің үйде ән тарап,
Думандатар өмірді.
Біздің үйде салтанат,
Біздің үйде көңілді. (Қимылмен көрсетеді).
«Отбасым - баңыт мекені» - жоғары дауыста
орта дауыста
төмен дауыста айтылады.
Қорытынды:
Отбасы деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Отбасына кімдер жатады?
Сенің отбасыңда неше адам бар?
Өз отбасың туралы әңгімелеп бер.
Бекітемін____________
Сабақтың тақырыбы: Айтшы, әжетай.
Сабақтыңмақсаты:
1.Балаларға әже ұғымымен таныстыру.
2. Балалрдың ойлауын қалыптастыру.
3. Балаларға өлеңді жаттата отырып, үлкендердің еңбегін бағалай білуге, үлкендерді сыйлай білуге тәрбиелеу.
ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады, бәрі бірге қосылып айтады:
Жабырқауды білмейміз,
Жалқаулықты сүймейміз.
Біз талантты жас ұлан,
Үлгі аламыз жақсыдан.
Педагог:
Жылдың қай мезгілі?
Күз мезгілі неше айдан тұрады?
Күз мезгілінде қандай өзгерістер болады?
Күз мезгілі несімен ұнайды?
Бүгін біз Ж. Смаңовтың «Айтшы, әжетай» өлеңімен танысамыз.
Бала әжесінен нені сұрады?
Әжесі қалай жауап берді?
Атасы кім екен?
«Жылқышы» деген сөзді қалай түсінесің?
Анасы қайда жұмыс істейді?
«Тәрбиеші» деген қандай мамандық иесі?
Болашақта қандай мамандық иесі болғың келеді?
Сергіту сәті:
Біз кішкентай баламыз, өсіп-өніп толамыз.
Күнге қарай талпынып, көкке қолды созамыз.
Қанат қағып ұшамыз, қарлығаштай самғаймыз.
(Қимылмен көрсетеді).
Дидактикалық ойын: «Кім жоқ?»
Ойынның шарты: Педагог тақтаға мамандық иелерінің суреттерін іледі, балалар суреттерді көреді, көздерін жұмады, көздерін ашқанда қай суреттің жоқ екенін табу керек.
Тыныштықсәті: Баяу музыка әуенімен балалар көздерін жұмып, қолдарын алға созады, алақандарына күннің сәулесі жылуын төгіп, саусақтардан өткен жылу денелеріне, жүректеріне барады. Көздерін ашады. Жылулықты сездік пе? Балалардың жауабы.
«Мақалды аяқта» ойыны:
Бұл ойында педагог кез келген мақалды бастап береді, ал балалар аяқтайды.
Ата - бөйтерек, ... (бала - жапырақ)
Қорытынды:
Еңбек етсең, жемісін жейсің. Адамдарға барлық мамандық маңызды және қажет. Әр істе ең бастысы - білімді, еңбексүйгіш болу керек.
Мерзімі.
Бекітемін__________
Сабақтың тақырыбы: Алтын бала.
Сабақтың мақсаты:
Балаларды өзіне тапсырылған істі тиянақты орындауға, отбасында, достарының ортасында жауапкершілікті болуға үйрету.
Балалардің ойлауын қалыптастыру.
Үлкенді сыйлауға, кішіге қамқор болуға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Сөздік жүмысы: алтын.
Сабақтың көрнекіліктері: Ананың суреті, баланың ата мен әжеге көмектескен суреті.
Сабақ типі. Дәстүрлісабақ
Сабақ түрі. Жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шеңберге жиналады.
Өзім жақсы баламын,
Ана тілін аламын.
Мейлі қайда жұмсасын,
Бәріне де барамын.
Аналарың сендерді нан әкелуге жұмсаса, барасыңдар ма?
Аналарыңа үй жұмыстарына көмектесесіңдер ме? Дәптермен жұмыс:
С. Тұрдалиевтың «Алтын бала» әңгімесін балаларға оқып таныстырады.
Анасы Зәукенді қайда жұмсады?
Зәукен кімді кездестірді?
Атайдың қандай затын жөндеп берді?
Анасы қайда келді?
Әжей Зәукен туралы не айтты?
Анасы неге қуанды?
Баласы анасына нені берді?
Сергітусәті: Орнымыздан тұрамыз,
Қолды белге қоямыз,
Бұрыламыз оңға бір,
Бұрыламыз солға бір,
Біз бақытты баламыз,
Гүл-гүл жайнап жанамыз,
Жаттығулар жасасақ,
Жақсы сергіп қаламыз.
Дидактнкалықойын: «Сөйлемді жалғастыр».
Ойын шарты: Бастаушы берілген суреттерге қарап, сөйлемді бастайды, келесі бала аяқтайды.
Мен анама ... (көмектесемін).
Мен ініме ... ( қамқор боламын).
Дәптермен жұмыс:
Ребустышеш.
Балалар ребусты шешіп, жауабын айтады.
Қорытынды:
Балалар, күнделікті біз ата-анамыздың тапсырмасын жауапкершілікпен, тиянақты орындап отыруымыз керек. Сонда ғана тәртіпті, алтын бала боламыз.
Мерзімі Бекітемін _________
Сабақтың тақырыбы: Ойыншықтар.
Сабақтың мақсаты:
1.Балалардың ойыншық туралы түсініктерін кеңейту.
2.Балалрдың ойлауын қалыптастыру.
3. ұқыптылыққа, тазалыққа тәрбиелеу.
Сөздік жүмысы: арғымақ, қарғып.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, түсіндіру, өлеңді сызба арқылы жаттау.
Сабақтың көрнекіліктері: Ойыншық суреттері.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады. Бәрі бірге қосылыгі айтады:
Біз ұқыпты баламыз,
Айтқан тілді аламыз.
Ойыншықты жинаймыз,
Үлкендерді сыйлаймыз
Сендердің сүйікті ойыншықтарың бар ма?
Қандай ойыншықты жақсы көресіңдер?
Ойыншықтарды қалай ұстау керек?
Дәптерменжұмыс: Қ.МырзаӘлидің «Ойыншықтар» өлеңін сызба арқылы жаттату.
Іші тола бөлменің (бөлменің суреті).
Ойыншығым (ойыншықтар суреті) мол менің.
Босқа тізіп қоймайық, келе гой, дос, ойнайық.
Мына тұрған арғымақ (арғымақтың суреті),
Мінем оған қарғып-ақ.
Мына тұрған қояным (қоянның суреті),
Алдына жем (сәбіздің суреті) қоямын.
Сөздік жұмысы:
-Арғымақ деп жүйрік әрі әдемі атты айтамыз.
Қарғып деп атқа секіріп мінуді айтады.
Дидактикалық ойын: «Жалғасын тап».
Ойын шарты: Бастаушы бала сөйлемді бастап береді, балалар аяқтайды.
Менің ойыншығым ... /әдемі/.
Мен қуыршақпен ... /ойнаймын/.
Допты жоғары ... / лақтырдым/.
Сергітусәті: Саусаққа арналған жаттығу.
Добым, добым, домалақ,
Тоқтамайсың домалап.
Үстел үстін бүлдірдің,
Тәрелкені сындырдың.
Тентек болып кеттің деп,
Тұрмын сені тепкім кеп.
(Саусақпен, аяқпен көрсетеді).
Дәптермен жұмыс:
Өзіңе ұнайтын ойыншықтың суретін сал. Ол туралы білетініңді айт.
Жұмбақтың шешуін тап.
Бір құлағы сөйлесе,
Бір құлағы тыңдайды,
Білсең айтшы ендеше,
Жұрт не дейді мұндайды? (Телефон).
Қорытынды:
Ойыншықтарды қалай ұстау керек?
Қандай ойыншық түрлерін білесің?
Ойыншықты кімдер жасайды?
Ойыншық туралы қандай тақпақ білесің?
Мерзімі Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Ауылда.
Сабақтың мақсаты:
1. Әңгімені балаларға түсіндіру
2.Барысында сөздік қорларын, сөйлеу мәдениетін, ойлау қабілетін дамыту.
3. Ауыл, қала туралы түсінік беру. Үлкендерді сыйлай білуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сөздік жұмысы: қармақ, күбі, едәуір.
Сабақтың көрнекіліктері: Суреттер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Бүгін ауа райы қандай?
Айналада қандай өзгерістер бар?
Жылдың қай мезгілі?
Бір аптада неше күн бар?
Бүгін аптаның қай күні?
Жазғы демалысты қайда өткіздің?
Ауыл (қала) сендерге несімен үнайды?
Балалардың жауаптары.
Тыныштық сәті: Балалар ыңғайланып отырып, үнтаспадан табиғат дыбыстарын тыңдайды және көз алдына елестетеді.
Көздерін жұмады.
Дала табиғаты қандай тамаша! Айнала жап-жасыл, сан алуан тамаша гүлдердің иісі аңқиды. Сайраған құстардың үні, өзеннің сарқыраған даусы естіледі. Таза ауадан терең жұтайық. Көзімізді ашайық.
Дәптерменжұмыс:
Н.Қадырбаевтың «Ауылда» әңгімесімен таныстыру.
Бейбарыс пен Шолпан жазғы демалыстарын қайда өткізді?
Бейбарыс кімнің қасында болды?
Атасымен бірге не істеді?
Шолпан кімнің қасында болды?
Әжесі екеуі не істеді?
Бейбарыс көрші балалармен қайда барды?
Шолпан әжесі екеуі қайда барды?
Шолпанның әжесі тамақты қалай пісіреді?
Шолпан қайда кетті?
Бейбарыс ше?
Сергітусәті: Атамның алып күрегін,
Ауланың қарын күредім.
Әжеме ңүдықтан су әкеліп беремін.
Еденді де жуамын, шаң-тозаңын қуамын.
(Қимылмен көрсетеді).
Дидактикалық ойын: «Айырмашылығын тап».
Ойын шарты: Қаланың және ауылдың суреттері берілген. Балалар суреттерге қарап, қала мен ауылдың айырмашылығын табады.
Қорытынды:
Балалар сендер де ауылға қонаққа барасыңдар ма?
Ауыл сендерге ұнай ма? Несімен ұнайды?
Мерзімі Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Менің Қазақстаным.
Сабақтың мақсаты:
1. Балалардың Отан туралы түсініктерін кеңейту.
2.Туган жерге деген сүйіспеншілік сезімдерін дамыту.
3.Туған жерін сүюге, қадірлеуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету.
Сөздік жұмыс: Отан, туған жер.
Сабақтың көрнекіліктері: Қазақстан картасы.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады, барлығы бірге қосылып айтады.
Отан деген - атамекен,
Отан деген - туған жер.
Отан - ана, Отан - үлкен,
Қазақстан - туған ел!
Отан - біздің сүйікті отбасымызбен бірге тұратын үйіміз, туған жеріміз, ауылымыз, қаламыз, айналаны қоршаған табиғатымыз.
Біздің Отанымыз - Қазақстан.
Қазақстан Республикасының астанасы қалай аталады?
Рәміздерді атаңдар.
Қазақстан Республикасының Президенті кім?
Қазақстан картасын білесің бе?
Сендер қай қалада тұрасыңдар?
Т. Молдағалиевтың «Қазақстан картасы» өлеңінің мазмұнын талдау.
Анау Жайық өзені, анау жатқан Атырау,
Бәрі сенің өз жерің, өз суларың, батыр-ау,
Туған жердің тынысын ұққын орман нуымен,
Алтынды Алтай шығысың, қыран ұшқан шыңынан...
Педагог балаларға өздері тұрып жатқан жерін картадан көрсетіп, арнайы белгілермен белгілейді.
Тыныштық сәті: Баяу музыка әуенімен балалар көздерін жұмады. Туған жеріміздің табиғатын, таза ауасын, әдемі гүлдерін, сайраған құстарын көз алдымызға елестетеміз. Туған өлкеміздің табиғаты қандай тамаша!
Көзімізді ашамыз. Туған жеріміз туралы ойымызды әңгімелейміз.
Сергіту сәті:
Төскейден жел еседі,
Төбемнен бұлт көшеді.
Туған жерім мен үшін,
Көк майсасын төседі. (Қимылмен көрсетеді).
Дидактикалық ойын: «Қай қала екенін тап».
Ойынның шарты: Ойын үшін Қазақстан картасын пайдаланамыз. Балаларға Қазақстандағы бірнеше қалалардың аты беріледі. Картадан сол қалаларды тауып, жанына белгілерін біледі: Астана - Бәйтерек, Алматы - Қазақстан қонақүйі, т.б.
Қорытынды:
Қазақстан Республикасы - біздің сүйікті Отанымыз!
Қазақстан - өте үлкен, бай республика. «Жері байдың – елі бай».
Мерзімі Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Көліктер
Сабақтың мақсаты:
1.Балаларды көлік түрлерімен таныстыру.
2.Жолда жүру ережесі туралы білімдерін толықтыру.
3.Жолда жүру тәртібін сақтауға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету.
Сөздік жұмыс: баған, аспалы, сым жол.
Сабақтың көрнекілігі: Көлік түрлері, суреттері. Бағдаршам, жол белгілері.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: балалар бір-біріне жақсы тілектер айтып, жылы лебіздерін білдіреді.
Педагог балаларға көліктің түрі көп екенін айтады.
Алыс жолға, саяхатқа шыққанда қандай көліктермен жүреміз?
Тыныштық сәті: Баяу музыка әуенімен балалар көздерін кұмып, көз алдарына саяхатқа қалай шығатындарын елестетеді. Жеңіл көлікпен аялдамаға жетеді. Аялдамадан автобусқа мінеді. Вокзалдан пойызға мініп, портқа жетеді. Кемемен жүзіп отырып әуежайға, әуежайдан ұшаққа отырып демалатын жерге де жетеміз. Көзімізді ашамыз. Қандай сезімде болдыңдар?
Дәптермен жұмыс: М. Әлімбаевтің «Троллейбус» өлеңімен таныстыру.
Бағанға ілінген
Аспалы сым жолы бар,
Көшелерде жүгірген
Троллейбус жолығар.
Сым жолымен зулайды,
Басқа жаққа бұрмайды.
Троллейбусқа мініп көрдің бе?
Троллейбустың автобустан айырмашылығы қандай?
Сым жолымен қалай жүреді?
Сергітусәті: Орнымыздан тұрамыз,
Қанатымызды жаямыз.
ұшақ болып ұшамыз,
Суда жүйткіп жүземіз,
Кемелерді түземіз.
Жол тәртібін сақтап,
Троллейбусқа мінеміз. (Қимылмен көрсетеді).
Дидактикалық ойын: «Жолдан өте білесің бе?»
Ойын шарты: Балалар екі топқа бөлінеді. Көліктер, жаяу жүргіншілер.
Бірінші топ көліктерге мінеді, екінші топ жаяу жүргіншілер. Бағдаршамға, жол белгілеріне қарап, жолдан өтуі керек.
Жұмбақ шешу: Төбесінде ебелек, ұшады өзі керемет. (Тікұшақ)
Табанында жолы бар, төбесінде қолы бар. (Трамвай)
Қорытынды:
Қандай көлік түрлерін білесің?
Алыс жол жүріп көрдің бе?
Өзің қандай көлікті ұнатасың? Суретін салып, әңгімеле.
Мерзімі Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Қыс.
Сабақтың мақсаты:
1. Қыс мезгілінің ерекшелігін балаларға түсіндіру.
Балалар бүгінгі ауа райын бақылап, табиғат күнтізбесіне белгілейді.
Дәптермен жұмыс: Ә. Табылдының «Қыс» өлеңін жаттау.
Жас ұланмын шыныққан,
Жасқанбаймын суықтан.
Қардан жасап аққала,
Сырғанаймыз шаттана.
Педагог:
Сендерге аққала соққан ұнай ма?
Аққаланы неден соғады?
Ендеше аққала соғып көрелік.
Сергітусәті: Қарды жинаймыз, дөңгелектейміз, тағы да біреуін дөңгелектейміз. Дайын қарларды бірінің үстіне бірін қоямыз. Қолын жасаймыз, көздерін, мұрнын, аузын жасаймыз. Мінекей, аққаламыз да дайын болды. (Қимылмен көрсетеді).
Қимылды ойын: «Қар жинау».
Ойын шарты: Балалар екі топқа бөлінеді. Ортада екі топқада бірдей етіп қар үйілген. Берілген белгі бойынша шелекке қарды толтыру керек.
Дәптермен жұмыс: Жұмбақтың шешуін тап.
Шанамен зырлап желетін,
Шаңғы, коньки тебетін,
Аққала жасап ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсың? (Қыс мезгілі).
Дидактикалық ойын: «Аққаланы құрастыр».
Ойын шарты: Қиып дайындалған аққаланың денелерін тақтаға апарып ретімен орналастыру керек. Балалардың өздері байлаулы болады. Ойын осылайша жалғасады.
Қорытынды:
Қыс мезгілінде қандай ерекшеліктері бар?
Қыс айында қандай мерекелер болады?
Қыс мезгілі несімен ұнайды?
Қардан тағы не жасауға болады?
Мерзімі Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Тәуелсіздік көк байрағы.
Сабақтың мақсаты:
1.Балаларды Қазақстан Республикасының рәміздерімен таныстыру.
2. Балалардың ойлауын қалыптастыру.
3.Елтаңба, ту, гимн жайлы түсініктерін бекіту, оған құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету.
Сөздікжұмыс: рәміз, көкбайрақ, тәуелсіздік.
Сабақтың көрнекіліктері: Герб, тудың суреттері.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар қолдарын жүрек тұсына қойып, гимн айтады.
Педагог:
Біз қай мемлекетте тұрамыз?
Еліміздің бас қаласы қай қала?
Қазақстан Республикасының президенті кім?
Туымыздың түсі қандай?
Қазақстан - тәуелсіз мемлекет. Тәуелсіз болу деген – ешкімге бағынышты емес, өз еркімен өмір сүру деген сөз. Қазақстан - көпұлтты мемлекет. Елімізде 16 желтоқсан - Тәуелсіздік күні болып белгіленген.
Дәптерменжұмыс: Н. Мұқатовтың «Тәуелсіздік көкбайрағы» өлеңімен таныстыру.
Орта ылғи от жайнайды,
Тірлік ырғақ тоқтай ма әлі.
Тас төбемде желбіреші,
Тәуелсіздік көкбайрағы.
Педагог: Мемлекеттік Тудың авторы Ш. Ниязбеков. Тудың көгілдір түсті болуы - бұл ашық аспанның түсі. Тудың ортасында - шұгылалы алтын күн. Ол тыныштық пен байлықты бейнелейді. Күннің астында - шарыңтаған дала бүркітінің бейнесі. Ту қазақтың ұлттық оюымен өрнектелген.
Тыныштық сәті: Баяу музыка әуенімен балалар көздерін жұмады. Өскенде өз Отанына қалай қызмет ететіндерін, өскенде кім болатындарын ойлап, көз алдарына елестету. Балалар көздерін ашып, өз ойларын айтады.
Сергіту сәті: Көтеріліп шаңырақ,
Керегелер керіліп,
Өрімдей болып өріліп,
Уықтар болып иіліп,
Шаңыраққа киіліп,
Бәріміз жүрсек айналып. (Қимылмен көрсету).
Дидактикалықойын: «Мен өскенде кім боламын?»
Ойын шарты: Әрбір мамандық иелерін сурет арқылы балаларға көрсету керек. Балалар қалаған суретті алып, өскенде қандай мамандық иесі болатынын әңгімелеп айтып беруі керек.
Қорытынды:
Туымыздың авторы кім?
Туымыз неліктен көгілдір түсті?
Тудың ортасында ненің бейнесі бейнеленген?
Неліктен ою-өрнекпен әшекейленген?
Мерзімі Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Жаңа жылым — тамаша.
Сабақтың мақсаты:
1. Қыс туралы білімін бекіту.
2.Жаңа жыл мерекесі ең қызықты, отбасылық мереке екенін балаларға түсіндіру.
3. Жаңа жыл мерекесіне деген қызығушылығын арттыру.
Сөздік жұмыс: ырыс-құт, әлем.
Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету.
Сабақтыңкөрнекіліктері: Жаңа жыл мерекесі суреттері.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Қазір жылдың қай мезгілі?
Қыс мезгілі неше айдан тұрады?
Қыс мезгілінде қандай мерекені атап өтеміз?
Педагог балалармен жаңа жыл мерекесі туралы әңгімелеседі. Мереке туралы балалар өз ойларын айтады.
Тыныштық сәті: Балалар көздерін жұмып, терең тыныс алады. Көз алдарына Жаңа жыл мерекесін, жасыл шыршаға ілінген ойыншықтарды, шыршаны айналып ән айтып жүрген балаларды елестетеді. Жаңа жыл мерекесі қандай тамаша! Отшашулар не деген керемет. Көздерін ашады.
Көңіл күйлері жайлы әңгімелесу.
Дәптермен жұмыс: Ә. Табылдының «Жаңа жылым - тамаша» өлеңін жаттау.
Әкелді жыл ырыс-құт:
Әлемде той, тыныштық.
Жарқын өмір жаңаша,
Жаңа жылым - тамаша.
Педагог: Қыс - жылдың қызықты мезгілі. Жаңа жыл мерекесі - отбасылық мереке. Жаңа жылдың өз ерекшелігі болады. Әрбір келген жыл ырыс, құт-берекесімен, өз жақсылығымен келеді. Жаңа жыл мерекесін бүкіл әлем халқы тойлайды. Жаңа жыл мерекесінің қонақтары - Аязата мен Ақшақар.
Сергіту сәті: Көтеріліп шаңырақ,
Керегелер керіліп,
Өрімдей болып өріліп,
Уықтар болып иіліп,
Шаңыраққа киіліп,
Бәріміз жүрсек айналып. (Қимылмен көрсету).
Дидактикалық ойын: «Шыршаны құрастыр».
Ойын шарты: Балалар екі топқа бөлінеді. Бірнеше қиып дайындалған шыршаны алып, тез арада құрастыру керек. Тез аяқтаған топ жеңіске жетеді.
Дәптермен жұмыс: Шыршаны безендір.
Қорытынды:
Жаңа жыл мерекесі сендерге несімен ұнайды?
Жаңа жыл мерекесін қалай қарсы алғыларың келеді?
Аязатадан қандай сыйлық күтесіңдер?
Мерзімі Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Ормандағы шырша тойы.
Сабақтың мақсаты:
Балаларға әңгімені тыңдата отырып, қыс мезгілінің ерекшелігімен таныстыру.
Балалардың ойлауын қалыптастыру.
Ормандағы аңдарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, өңгімелеу, көрсету.
Сөздік жұмыс: безендіру.
Сабақтың кәрнекіліктері: Балалардың шыршаны безендіріп жатқан суреттері. Сәбіз жеп отырған қоянның суреті.
Сабақтың барысы:
ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне жаңажылдық жақсы тілектер айтады.
Тыныштық сәті: Баяу музыка әуенімен көзімізді жұмамыз. Көз алдымызға жасыл шыршаны елестетеміз. Қолымызға түрлі ойыншықтарды алып, шыршаға іліп жатырмыз. Шыршамыз жарқырап кетті. Қандай әдемі шырша! Көзімізді ашайық.
Шыршаға ілген тамақты қандай құстар жеді? Аттарын ата.
Анасы нені көріп қалды?
Балалардың шыршаны жейтін нәрселермен безендіргені дұрыс па?Адамдар ғана емес, аң, құстар да жаңа жылды осылайша тойлады.
Сергіту сәті: Тербеледі шыршалар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай шыршалар
Үп-үлкен боп өседі. (Қимылмен көрсетеді).
Дидактикалық ойын: «Аңдарды құрастыр».
Ойынның шарты: Балалар екі топқа бөлінеді. Алдын ала қиып дайындалған аң денелерін құрастыру керек. Қай топ тез құраса, сол топтың жеңіске жеткені.
Қорытынды: Балалар Жаңа жылды қалай қарсы алатынын суретке салып, әңгімелеп береді.
Мерзімі 14.01
Сабақтың тақырыбы: Біз тебеміз сырғанақ.
Сабақтың мақсаты:
1.Қыс мезгілі туралы балалардың түсінігін кеңейту.
2.Қыс мезгілінің ерекшеліктерін бақылау. 3.Балалардың табиғатқа деген қызығушылыгын арттыру.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету.
Сөздікжұмыс: шыңдайды, құйындатып, мығым.
Сабақтың көрнекіліктері: Сырғанап жүрген балалар суреті.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады. Бәрі бірге төмендегі өлең жолдарын қайталайды.
Қыс келді, қыс келді,
Ақтарды ақ қарды.
Ақ қарды шимайлап,
Шаңғымен сызалық.
Педагог:
Қыс мезгілінің басқа жыл мезгілдерінен ерекшелігі қандай?
Қыс мезгілі сендерге несімен ұнайды?
Суда мұз бар,
Жерде қар бар,
Боран борап соғады.
Бөбектерім, айтыңдаршы,
Бұл қай кезде болады? (Қыс)
Қимылды ойын: «Қандай қимыл екенін тап».
Ойын шарты: Балалар шеңберге тұрады, әр бала кезекпен ортаға шығып, қимылды қозғалыс жасайды, қалған балалар шешуін табуы керек. Бірнеше (шаңғы, коньки тебу, шанамен сырғанау, т.б.) қимылдар көрсетіледі.
Дәптермен жұмыс: Қыс мезгілінің ұнаған сәттерін, өз ойларын қағаз бетіне түсіреді. Ребус шешеді.
Тыныштық сәті: Балалар денелерін еркін ұстап, көздерін жұмады. Көз алдарына қыс мезгілін елестетеді. Терең тыныс алады. Ауа неткен таза, айнала аппақ қар, жылт-жылт етеді. Қарды алақанымызға салдық, сұп-суық.
Аққала соқтық. Аққаламыз қандай әдемі болып шықты. Көзімізді ашамыз.
Қорытынды:
Қыста сырғанаған сендерге ұнай ма?
Сырғанақта немен сырғанайсыңдар?
Сырғанаққа бару үшін қалай киіну керек?
Қардан не жасауға болады?
Мерзімі 21.01 Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Қысқы баспана.
Сабақтың мақсаты:
Балаларды баспанамен таныстыру.
Балаларға ертегіні оқып, таныстыру арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.
Бір-біріне қамқор болуға, адалдыққа, шыншылдыққа тәрбиелеу.
1.Қыс мезгілінің ерекшеліктерін балаларға түсіндіру.
2. Қыс мезгілінде ойналатын ойындарды.
3.сырғанауға арналған заттарды ажырата білуге үйрету.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сөздікжұмыс: күнұзақ.
Сабақтыңкөрнекіліктері: қыс мезгілін бейнелейтін суреттер, шанамен сырғанап жүрген балалар суреті.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне жақсы тілектерін, жылы лебіздерін білдіреді.
Қыс мезгілінде қандай өзгерістер болады?
Қыста қардан не соғамыз?
Сырганақта немен сырганаймыз? (Шана)
Дәптерменжүмыс: Г. Әзімбаеваның «Шана» әңгімесімен
таныстыру.
Бала үйқысынан түрып, қайда қарады?
Ол терезеден кімді көрді?
Әкесі мен шешесі не істеп отырды?
Бала ата-анасына қандай сөз айтты? (Жаттап алу.)
Әкесі баласына не әкеліп берді?
Анасы баласына қандай ақыл айтты? Анасы неліктен олай айтты?
Баласы не деп жауап берді?
Сергіту сәті: Боран соғар оң жақтан,
Боран соғар сол жақтан.
Қар лақтырып ойнасақ,
Су өтеді қолғаптан. (Қимылмен көрсетеді).
Дидактикалық ойын: «Қандай қимыл жасағанын тап».
Ойын шарты: Бастаушы түрлі қимылдар ( шаңғы, хоккей, конбки, шана) жасайды, балалар қандай қимыл жасағанын табуы керек.
Тыныштық сәті: Баяу музыка әуенімен балалар көздерін жұмады.
Көз алдарына биіктен шанамен сырғанап ойнаған сәттерін елестетеді. Шанамен сырғанап ойнаған қандай қызық. Отыруға да ыңғайлы. Қардың үстімен заулап сырғанайды. Көзімізді ашамыз. Балалар өз ойларын айтып береді.
Қорытынды:
Қыс мезгілінің басқа жыл мезгілінен айырмашылығы қандай?
Қыста қандай қызықтар болады?
Қысқы ойындарды ата.
Шанамен не үшін қыста ғана сырғанайды?
Мерзімі 11.02 Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Шынықсын денеміз.
Сабақтың мақсаты:
1.Балаларға өлеңді жаттата отырып, қыс мезгілінде ауырмас үшін шынығу керектігін түсіндіру.
2.«Шынықсаң шымыр боларсың» сөзінің мағынасын түсіндіру.
3. Балаларды жан-жақты тәрбиелеу
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру.
Сөздік жұмыс: құрыспай, құрыштай.
Сабақтың көрнекіліктері: қыс мезгіліндегі сырғанап жатқан балалар суреті.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шеңберге тұрып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Сымбат, денсаулығың мықты болсын!
Дулат, шымыр болып ос!
Педагог балаларға жұмбақ жасырады.
«Қыста ғана болады, ұстасаң, қолың тоңады». (Қар)
Қимылды ойын: «Кім жылдам?»
Ойын шарты: Балалар екі топқа бөлінеді. Ортада белгі көрсетілген. Балалар көрсетілген белгіге сырғанап жетіп, өз орындарына сырғанап келуі керек. Ойын осылай жалғаса береді.
Дәптермен жұмыс: Б. Соқпақбаевтың «Шынықсын денеміз» өлеңін жаттау.
Жүріңдер, балалар,
Сырғанақ тебеміз.
Құрыспай, құрыштай,
Шынықсын денеміз.
-Қыста ауырмас үшін не істеу керек?
Сырғанақ теуіп ойнасаң, қандай бала боламыз?
«Құрыспай, құрыштай» деген сөзді қалай түсінесіңдер? Сергітусәті: Жас ұланмын шыныққан,
Ертегі әуеніне қосылып балалар ән айтады. Есік қағылады. Ішке ертегілер елінен келген Тазша бала кіреді. Балалармен сәлемдеседі. Тазша бала өзімен бірге ертегі, жұмбақтар әкелгенін айтады. Балаларға жұмбақ жасырады.
Тазшаның жұмбағы:
Қонып алып жарға, қарқылдайды ... ( қарға)
Өзі жасыл әрі батыр, ол не? ... (дәуіт)
Өзі қара, бауыры ақ, ол не? ... (қарлығаш)
Тазша бала «Қарлығаш пен дәуіт» ертегісін айтып береді.
Дәптермен жұмыс: «Қарлығаш пен Дәуіт» ертегісін ба- лаларға оқып таныстыру.
Қарлығаштың ұясы қайда орналасқан?
Жылан не үшін келді?
Қарлығаш көмекке кімді шақырды?
Көкек не деді?
Қарға ше?
Дәуіт не істеді?
Қарлығашқа кім көмектесті?
Ертегіні рөлге бөліп ойнату.
Тыйым сөздер: сурет бойынша сызбамен жаттау.
Құстың ұясын бүзба!
Құстың балапанына тиіспе!
Құсқа тас лақтырма!
Сергіту сәті:
Қане қанат қағайық, қарлығаш боп ұшайық,
ұшып-ұшып алайық, орнымызға қонайық.
Қарлығаш боп ұшайық, торғай болып қонайық,
Сауысқан боп секіріп, тоқылдақ боп шоқиық.
(Қимылмен корсетеді).
Дидактикалық ойын: «Үшты-үшты».
Ойын шарты: «ұшты-ұшты қарлығаш ұшты» деген кезде балалар қолдарын көтереді. ұшпайтын затты айтқанда, қолдарын көтермеуі керек.
Тазша балалармен бірге ойнайды. Өз ризашылығын білдіріп, ертегілер еліне қайтады.
Қорытынды:
Қарлығаш — адамға дос.
Дәуіт - адал, достарына көмектеседі.
Қиындықта достарыңа комектесу керек.
Мерзімі 18.03 Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: наурыз тойы.
Сабақтың мақсаты:
1.көктем мезгілімен таныстыру.
2. балалардың ойлауын қалыптастыру
3. Ертегіні түсіндіре отырып, балаларды көктем мезгілінің ерекшелігін сезіне білуге, табиғатты аялай білуге, қамқор болуға тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сабақтың көрнекіліктері: Жабайы аңдардың суреттері.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Балалар шаттық шеңберіне тұрады.
Қосылып айтады:
Табиғатқа қамқор боп,
Байлығын біз қорғайық.
Әдепті де, тәртіпті боп,
Жақсылығын қолдайық.
Табиғатты аялап, қорғасақ, өз денсаулығымызды қорғағанымыз.
Әрбір жыл мезгілі өз сәнімен ерекшеленеді. Жазда ыстық, күзде сары, қыста қар, көктемде жасыл болады.
Дәптермен жұмыс: «Көктем сәні» ертегісін оқып, балаларды таныстыру.
Арыстан орманға аңдарды не үшін шақырды?
Қандай аңдар жиналды?
Ақбөкен не деп жауап берді?
Қоян, Арқар, Аю, Түлкі не деп жауап берді?
Сендер көктем сәні не деп ойлайсыңдар?
Дидактикалық ойын: «Кім тез құрайды?»
Ойын шарты: Бірнеше жабайы аңдардың қиылған денелерін құрастыру.
Сергіту сәті: Арыстан ақырады, қоян секіреді,
Түлкі қылмыңдайды, аю қорбаңдайды.
(Қимылмен көрсетеді).
Тыныштық сәті: Баяу музыка әуенімен көзімізді жұмып,орман ды елестетеміз.
Орманда жануарлар жүр. Орман іші жап-жасыл. Таза ауа, сайраған құстар үні, сылдырап аққан судың сыбдыры құлаққа жағымды естіледі. Көзімізді ашайық.
Қорытынды: Көктем сәні - ол гүлдер, көбелектер, алғашқы ұшып келген құстар, күннің жылуы.
Мерзімі 11.03 Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Не сыйлау керек?
Сабақтың мақсаты:
Балаларға әңгімені түсіндіру.
Балалардың ойлауын қалыптастыру.
Әңгімені балаларға түсіндіру арқылы мейірімділікке, кішіпейілділікке, анаға құрмет көр- сете білуге, сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, әңгімелеу.
Сөздік жұмыс: сыйлық.
Сабақтың көрнекіліктері: Ана мен бала бірге тұрған суреттер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрып, аналарына жақсы тілектерін айтады.
Ана - не деген мейірімді, не деген қасиетті жан!
Ана деген болашағы өмірдің!
Ана деген қуанышы көңілдің!
Өмірде үш қадірлі зат бар, ол - күннің нұры, сәбидің күлкісі, ананың ақ сүті!
Педагог:
Алдымызда қандай мереке келе жатыр?
Мерекеде аналарыңа не сыйлағыларың келеді? Дәптермен жұмыс: Ж. Әлмашевтың «Не сыйлау керек?» әңгімесін балаларға оқып таныстыру.
Ойын шарты: Үнтаспаға балалардың аналарының даусы басылған, балалар өз анасының даусын тануы керек.
Тыныштық сәті: Баяу музыка әуенімен балалар көздерін жұмады, көз алдарына өздерінің туған аналарын елестетеді. Анамыз аялы алақанымен басымыздан сипайды. Алақаны неткен жұмсақ еді. Көзімізді ашамыз.
Қорытынды:
Үйде аналарыңа көмектесесіңдер ме?
Аналарың нанға жұмсаса, барасыңдар ма?
Аналарыңа қандай сыйлық жасайсыңдар?
Ана туралы қандай тақпақ білесіңдер?
Оқу іс-әрекетінің тақырыбы: Наурыз тойы
(сурет бойынша әңгіме қүрастыру).
Оқу іс-әрекетінің мақсаты: Наурыз мерекесі туралы бала- лардың түсінігін кеңейту. Наурыз - жыл басы, үлыстың үлы күні, қазақ халқының жаңа жыл мерекесі екенін балалардың
1
бойына сіңіру. Салт-дәстүрімізді қолдана отырып, адалдыққа, үлтжандылыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сүрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету.
Сөздік жүмыс: көгерсін, теңелді.
Оқу іс-әрекетінің көрнекіліктері: Наурыз тойының сурет- тері, наурызкөже пісіріп жатқан аналар суреті.
Оқу іс-әрекетінің барысы:
Үйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне түрады. Көктем, көктем, көктемде,
Қүстар келіп жеткенде.
Қуанып бір қаламыз,
Әнмен қарсы аламыз.
Педагог:
Қазір жылдың қай мезгілі?
Көктем мезгілі неше айдан түрады?
Көктем мезгілінде қандай өзгерістер болады?
Наурыз айында қандай үлттық мерекені тойлаймыз? Дәптерменжүмыс: Сурет бойынша әңгіме қүрастыру.
Ә. Табылдының «Наурыз тойы» өлеңін балаларға жатта-
ту.
Күн менен түн теңелді,
Күн шуаққа кенелді,
Соны тойлар ел енді.
Наурыз тойы — салтымыз,
«Көгерсін», - деп халқымыз,
Көшеге тал егеміз.
Наурызда күн мен түн теңеледі. Байырғы қазақ күнтізбесі бойынша, наурыздың алғашқы күнін жаңа жылдың басы деп, үлыстың үлы күні деп атаған.
Тыныштық сәті: Баяу музыка әуенімен балалар көздерін жүмады. Көз алдарына көктем мезгілін елестетеді. Жер-әлем жап-жасыл. Күн шуағын төгіп түр. Сылдырап су ағып жатыр. Киіз үйлер қаз-қатар тізіліп түр. Балалар алтыбақан ойнап, аналар наурызкөже пісіріп жатыр. Наурыз тойы басталды.
Көзімізді ашайық. Көңіл күйлерің қалай болды? Наурыз тойы несімен үнады?
Дидактикалық ойын: «Бүл қай салт-дәстүр?»
Ойын шарты: Қазақ халқының бірнеше салт-дәстүрінің суреттері көрсетіледі. Балалар бүл қай салт-дәстүр екенін та- буы керек. Ол туралы толық айта білуі керек.
Сергіту сәті: Қарды ерітіп жылғасы,
Наурыз келді - жыл басы.
Шуақ төкті жарың күн Мейрамында халықтың.
(Қимылмен көрсетеді).
Дәптермен жүмыс: Наурызкөжеге қосылатын дақылдарды сызық арқылы қос.
Үлттық ойын: «Қамшы алу».
Ойын шарты: Балалар екі топқа болінеді. Әр топтан екі немесе торт баладан ортаға шығады. Бір-біріне арқаларын ті- реп түрады, ңамшыны аяқтарының ортасына қояды. Берілген белгі бойынша қамшыны жылдам алып, жоғары көтеру керек. Кім тез алып көтерсе, сол баланың епті болғаны.
Қорытынды:
Наурыз мерекесі қандай мереке?
Наурызкөжені кімдер пісіреді?
Наурыз тойы сендерге несімен үнайды?
Мерзімі 8.04 Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Келе бер, көктем.
сабақтың мақсаты:
Көктем мезгілінде болатын өзгерістер жайлы балаларға түсіндіру.
Балалар бір-біріне: «Досым, біз де күлімдейікші», - деседі. Педагог:
Көктем мезгілі неше айдан тұрады?
Көктем мезгілінде қандай өзгерістер болады?
Көктем мезгілінде ең алғаш өсетін гүлді білесің бе? Дәптерменжұмыс: Н. Мұқатовтың көктем мезгіліне арналған өлеңін жаттау.
Күншуақты кез келді,
Көп көрініс көзде енді.
Жерге сіңіп қалың қар,
Жер көйлегі өзгерді.
Педагог:
Көктемде қандай өзгерістер болады?
Қар еріп, қайда сіңеді?
Жер қандай түске өзгереді?
Жерде не өседі?
Балалардың жауаптары тыңдалады.
Тыныштықсәті: Баяу әуенмен балалар көздерін жұмып, терең тыныс алады. Жасыл желек жамылған шөптерді, бүршік атқан ағаштарды, сайраған құстарды, гүлге қонған көбелектерді көз алдарына елестетеді. Гүлдердің иісі қандай әдемі! Иіскейді. Терең тыныс алады.
Дидактикалық ойын: «Гүлдер».
Ойын шарты: Тақтаға гүлдердің суреті ілінеді. Балалар көздерін жұмады, көздерін ашқанда гүлдердің біреуі жоқ болады. Қай гүлдің жоқ екенін табу.
Сергіту сәті: Айналайын торпақ, бола берме қорқақ, Айналайын ңозым, малда жуас бозым. Айналайын ботам, қандай күлте жотаң, Жалт-жүлт етіп лақ, жағалайсың бүлақ.
(Қимылмен көрсетеді).
Дәптермен жұмыс:
Жұмбақтың шешуін тап.
Жарысуға дайын, менің қасқа ... (тайым)
Тастан тасқа секірген ұзын салпаң құлақты,
Қойдан маза кетірген, кім біледі... (лақты)
Моп-момақан өзі, сүп-сүйкімді... ( қозы)
Қорытынды:
Үй жануарларының адамдарға қандай пайдасы бар?
Ешкі, қой, сиыр, түйе, жылқының төлдерін ата.
Малдарды қалай шақырады?
Мерзімі 22.04 Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Сәруар (ертегі).
Сабақтың мақсаты:
1.балаларды ертегімен таныстыру.
2. балалардың ойлауын қалыптастыру
3.Ертегіні оқып бере отырып, балаларды батылдыққа, адалдыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету.
Сөздік жұмыс: ғарыш.
Сабақтың көрнекіліктері: суреттер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады. Бір-біріне қарап төмендегі өлеңді айтады:
Біз қандаймыз, қандаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз,
Жарқыраған күндейміз,
Ренжісуді білмейміз!
Педагог:
Айға ұшқыларың келе ме?
Айға ұшу үшін қандай болуымыз керек?
Айға немен ұшады?
Балалар өз ойларын айтады.
Тыныштықсәті: Көзімізді жұмып, көз алдымызға аспан әлемін елестетеміз. Аспан әлемі не деген әдемі! Жүлдыздар жымыңдайды. Терең тыныс алып, көзімізді ашамыз. Көңіл күйлерің қалай болды?
Дәптерменжұмыс: С. Оспановтың «Сәруар» ертегісімен таныстыру.
Сабақтың көрнекіліктері: Халықтар достығы бейнеленген суреттер. Үнтаспа.
Сабақтың барысы:
ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады.
Туыспыз біз бәріміз,
Бір Отанды сүйеміз.
Бақытты елде туған соң,
Бақытты өмір сүреміз!
Педагог: Қазақстан - көп үлтты мемлекет. Елімізде орыс, татар, ұйгыр, неміс, кәріс, тағы да басқа ұлт өкілдері тұрады. Әрбір ұлттың өз ана тілі, салт-дәстүрлері, ұлттық киімдері, тағамдары, ойындары болады. Олар бірлікте, татулықта өмір сүреді.
Дәптермен жұмыс: Ә. Дүйсенбиевтің «Ағайынбыз бәріміз» өлеңін жаттау.
Ортақ болсын асқар тау,
Жеміс толы баңша-бау.
Болсын жер мен су ортақ,
Болсын кең де, кол де ортақ.
Ақпыз, қара, сарымыз,
Ағайынбыз бәріміз.
«Ағайынбыз бәріміз» деген сөз нені білдіреді?
«Ынтымақ» деген сәзді қалай түсінесің?
«Ынтымақ бар жерде бақыт бар» - жоғары
орта
томен дауыспен айтылады. Дидактикалық ойын: «Досыңды тап».
Ойынның шарты: Балалар екі топқа бөлінеді. Бір топтың балалары көздерін таңып, өз достарын табуы керек. Олар өз досының қолын, шашын, киімін үстап, сипау арқылы табады. Сергіту сәті: Дөңгелене түрамыз,
Керегені қүрамыз.
Уықтар боп иіліп,
Шаңыраққа киіліп,
Достық үйін қүрамыз. (Қимылмен көрсетеді).
Қорытынды:
Біз қай мемлекетте өмір сүреміз?
Біздің мемлекетімізде қандай үлт өкілдері түрады?
Оқу іс-әрекетін достық туралы әнмен аяқтауға болады.
Мерзімі 13.05 Бекітемін
Сабақтың тақырыбы: Жеңіс күні.
Сабақтың мақсаты:
Балалардың «жеңіс күні», «бейбітшілік» туралы түсініктерін бекіту.
Балалардың ойлауын қалыптастыру
Патриоттың сезімге, ынтымақтастыққа, достыққа тәрбиелеу. Соғысқа қатысқан ар- дагерлерге құрмет көрсету.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, көрсету.
Сөздік жұмыс: отшашу, соғыс ардагері.
Сабақтың көрнекіліктері:
Соғысқа қатысқан ардагерлер суреттері. Мәңгілік алау, оның қасында күзетте тұрған балалар. Жеңіс мерекесінің суреті.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шеңберге тұрып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Аспанымыз ашық болсын!
Еліміз тыныш болсын!
Бейбітшілік болсын!
Педагог: 9 мамыр - жеңіс күні! Үлы Отан соғысында ерлік көрсеткен батыр ағаларымыз бен апаларымыз бар. Оларды атап айтсақ: Бауыржан Момышүлы, Талғат Бигелдинов, Қасым Қайсенов, Мәншүк Мәметова, Әлия Молдағүлова, т.б.
Еліміз өз батырларын ешқашанда үмытпайды. Батырлар ескерткішіне гүл шогын қоямыз!
Сабақтың көрнекіліктері: Жаз айының суреттері, слайдтар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Балалар шаттық шеңберіне тұрады. Барлығы бірге айтады:
Жайқалып жапырақ,
Құлпырып қызғалдақ,
Тұратын көз тартып,
Жаз келді күншуақ.
Педагог балаларға жұмбақ жасырады.
Күндер ысып, шөп пісіп,
Ел пішенін орады.
Бөбектерім, айтыңдаршы,
Бұл қай кезде болады? (Жазда)
Дәптермен жұмыс: Жаз тақырыбына сурет бойынша әңгіме құрастырту.
Жаз айының басқа жыл мезгілдерінен қандай айырмашылығы бар?
Жазда балалар қайда шомылады?
Мал қайда жайылады?
Жазғы демалыста қайда барасың?
Жаз мезгілі несімен ұнайды?
Абайдың «Жаз» өлеңін оқып, мазмұнын түсіндіру.
Н. Айтовтың «Жарқын жаз» өлеңін жаттау.
Жаз қалай келді? (жарқылдап)
Қаздар қалай ұшып келді? (қаңқылдап)
Көбелектер қайда қонды? (гүлге)
Не жауады? (жаңбыр)
Гүлдер несін ашады? (қауызын)
Ненің төсінде? (жайлаудың)
Не басталады? (қызық-думан).
Дидактикалықойын: «Жылдың қай мезгілі екенін тап».
Ойын шарты: Бірнеше сурет берілген, сол суреттер ішінен жылдың қай мезгілі екенін тауып, әңгіме құрастыру керек.
Сергіту сәті: Жаз келіпті дегенше,
Алма пісті дегейсің.
Бағымызда ендеше
Алма тарту көбейсін.
Жаз келіпті дегенше,
Қарбыз пісті дегейсің,
Бақшамызда ендеше
Қарбыз жинау көбейсін. (Қимылмен көрсету). Тыныштық сәті:
Қане, балалар, бір сәт тыныштық сақтап, өзімізді табиғат аясында тұрмыз деп елестетейік. Мейірімді күн шуағы көгілдір көлге шағылысып, жалт-жұлт етеді. Енді сендер суға шомылып, ыстықтағанды басыңдар. Қандай рақат, көңіліміз жайланып, көтеріліп қалды.
Енді осы елестеткен, ойлаған ойларыңмен бөлісейік. Балалар жаз мезгілі туралы өз ойларын айтады.
Қорытынды:
Жаз мезгілі - жылдың ең қызықты кезі. Балалар жазғы демалысқа шығады, суға шомылып, демалатын орындарға барады, кейбір балалар жайлауға ата-әжелеріне барады.