Саба?ты? та?ырыбы: И, Й ?ріптеріні? жазылуы.
Саба?ты? ма?саты:
1. О?ушылар?а «И» «Й»дыбыстарыны? ерекшелігін бай?ату,дауысты, дауыссыз жа?дайларын ??ындыру.И дыбысыны? алдында естілетін ы,і жайлы ??ындыру.
И, Й ?рпіні? жазылуын ме?геруіне ы?пал ету.
3. Сауаттылы??а, ??ыптылы??а т?рбиелеу.
Саба?ты? т?рі: жа?а білімді бекіту.
Саба?ты? к?рнекілігі: есте са?тау іс-?рекеттеріні? т?сілдері,топтау,
іздену,?здік ж?мыс
Саба?ты ?йымдастыру т?рі: д?ріс, ереже, практикалы? саба?.
Саба?ты? дидактикалы? ?амтамасыз етілуі: о?улы?, д?птер, кестелер, карточкалар.
Саба?ты? барысы:
1. ?йымдастыру кезе?і
1.Саба?та ж?мыс ж?ргізу ?шін ?алыпты сырт?ы жа?дайды ?амтамасыз ету.
2.О?ушыларды? саба??а дайынды?ын тексеру.
3.Саба?ты? жалпы ма?саты мен оны ж?ргізу жоспарын ашу.
2.?й тапсырмасын тексеру.
1. Барлы? о?ушыларды? ?й тапсырмасын д?рыс, толы? ж?не т?сініп орында?анды?тарын аны?тау, ба?алау.
?йге берілген тапсырманы тексеру ар?ылы ?ткен саба?ты ?алай ме?гергендіктері аны?талады. Жаз?ан жатты?уларын о?ыту, талдау.
- У дыбысыны? дауысты, дауыссыз болу жа?дайы?
- Дауысты У дыбысы жуан болады?
- Дауыссыз У дыбысы жі?ішке болады?
3. О?ушыны? субъекті т?жірибесін ?зектілеу кезе?і
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: И, Й ?ріптеріні? жазылуы.»
Қазақ тілі Күні: 17.09.14 ж
Сабақтың тақырыбы: И, Й әріптерінің жазылуы.
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушыларға «И» «Й»дыбыстарының ерекшелігін байқату,дауысты, дауыссыз жағдайларын ұғындыру.И дыбысының алдында естілетін ы,і жайлы ұғындыру.
И, Й әрпінің жазылуын меңгеруіне ықпал ету.
3. Сауаттылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді бекіту.
Сабақтың көрнекілігі: есте сақтау іс-әрекеттерінің тәсілдері,топтау,
іздену,өздік жұмыс
Сабақты ұйымдастыру түрі: дәріс, ереже, практикалық сабақ..
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі: оқулық, дәптер, кестелер, карточкалар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
1.Сабақта жұмыс жүргізу үшін қалыпты сыртқы жағдайды қамтамасыз ету.
2.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
3.Сабақтың жалпы мақсаты мен оны жүргізу жоспарын ашу.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
1. Барлық оқушылардың үй тапсырмасын дұрыс, толық және түсініп орындағандықтарын анықтау, бағалау.
Үйге берілген тапсырманы тексеру арқылы өткен сабақты қалай меңгергендіктері анықталады. Жазған жаттығуларын оқыту, талдау.
- У дыбысының дауысты , дауыссыз болу жағдайы?
- Дауысты У дыбысы жуан болады?
- Дауыссыз У дыбысы жіңішке болады?
3. Оқушының субъекті тәжірибесін өзектілеу кезеңі
1. Оқушыларға сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
2. Ой қозғау.Сөздік диктант. Дыбыстарды тиісті орындарына қою, сөйлем құрату.
4. Жаңа сабақты оқып-білу кезеңі
1-жаттығу. Берілген сөздерді теріп жазу, айтылуына назар аудару. У дыбысы қандай дыбыстан кейін тұр? 3-жаттығу(өзіндік жұмыс )
5. Жаңа білім және іс-әрекет амалдарын алғашқы тексеру кезеңі
а) 2 -жаттығуды көшіріп жаз. Сөздердегі и әрпі қай буында дауысты?
6.Ереже: И әрпі сөз басында және дауыссыз дыбыстан кейін жазылады. Й дауысты дыбыстан кейін жазылады. Сергіту сәті
7. Жаңа білімді және іс-әрекеттер амалдарын бекіту кезеңі
Суреттегі заттарды атау, жазу. Сөйлемдер құрастыру.4-жаттығуды орындау
8.Сабақтың қорытындылау кезеңі Жеке оқушыға, сыныпқа баға беру.
Үй тапсырмасы : 5-жаттығу