Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: «Г г дыбысы мен ?рпі» »
Қордай ауданы Жамбыл ауылы
Мектеп алды даярлық тобының тәрбиешісі.
Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп.
Ержанова Гүлнәр Бисенбаевна
Сабақтыңтақырыбы: «Ггдыбысыменәрпі» Сабақтыңмақсаты: 1. Оқушыларға Г гдыбысы мен әрпін таныту, сөздегі орны туралы түсінік беру. Ол берілген сөздерді оқу және жазуға үйрету. 2. Балалардың сөйлеу мәнерін,байланыстыра сөйлеу дағдыларын,сөздік қорларын,жұмбақ шешу, сөз ойлау арқылы тіл байлықтарын дамыту. 3. Балаларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа баулу, таза, сауатты жазуға тәрбиелеу. Сабақтыңтүрі: аралассабақ. Сабақтыңәдісі: түсіндіру, сұрақ жауап. Сабақтыңкөрнекілігі:суреттер, кеспе әріп,кітап. Сабақтыңбарысы: I.Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен амандасу ,түгендеу 2. Психологиялық дайындық. Сыныбымыз тап -таза Борда дайын тақтада Денемізді жинақтап Отырайық партаға ІІ. өткен сабақты қайталау Мұғалім: - балалар біз сауат ашудан нені үйрендік? Оқушылар: -оқуды жазуды. Мұғалім: -дыбыс дегеніміз не? Оқушы: дыбысты естиміз, бірақ көрмейміз. Мұғалім: -әріп дегеніміз не? Оқушы: әріпті жазамыз, көреміз, оқимыз. Мұғалім: -дыбыстар нешеге бөлінеді? Оқушы: дыбыстар екіге бөлінеді, дауысты және дауыссыз дыбыс. Мұғалім: - әріптерден не құралады? Оқушы: -сөз. Мұғалім: -сөзден не құралады ? Оқушы: -Сөйлем. Мұғалім: -сөйлем қандай әріппен жазылады? Оқушы: -бас әріппен. Мұғалім: -сөйлемдерден не құралады. Оқушы: -мәтін. Өте жақсы. Мұғалім: -өткен сабағымызда қандай дыбыспен таныстық? Оқушы: Ү дыбысы. Мұғалім: Ү дыбысы қандай дыбыс? Оқушы: дауысты . Үкі, Үйрек үй суреттерін іліп ,дыбыстық талдау жасау. III Жаңа сабақ Мұғалім: Аналарға сыйлайтын, Аралар бал жинайтын. Бұл немене балалар, Үзуге адам қимайтын. (Гүл) Мұғалім: балалар гүл дегенде қандай дыбыс естіліп тұр.Оқушылар Гг дыбысы.Мұғалім олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Ггдыбысы және әрпімен танысамыз. Мұғалім: Гг дыбысы ,дауыссыз дыбыс дыбыс,сөздердің басында ортасында кездеседі. Гүлдің суреті. ГҮЛ- гүлді мерекеде, тойда ,қуанышта, туған күнде,бір-бірімізге сыйлаймыз. Оқулық пен жұмыс: Е гін–егіс алқабы,бидай егетін алқабы. Е геу-үйге қажетті қолданылатын құрал. Е гіз-бірге туған екі адам. Се гіз- сан:жетіден кейін келетін, (математикадан алдыңғы уақытта өтеміз). Ке ре ге -киіз үйдің бөлігі «шаңырақ,уық кереге» Бе те ге «шөптесін өсімдік қазақта «бетегеден биік, жусаннан аласа» деген мақал бар. Ше ге- күнделікті тұрмыста қолданылады, ағашты бір-біріне біріктіру үшін шеге қағады. Не ге- сұрақ. Шең гел- тікенді өсімдік. Мез гіл-уақыт, жылдың төрт мезгілі бар. Гитара-музыкалық аспап.
Мұғалім Г дыбысын оқу.
Г-ү гү гү гү гүл гүлзар.
Г-е ге ге ге шеге кереге
Г-і гі егіс егін егінші
Шеген-егінші. Гүлжан-тігінші.
г г г г г г г г г г г г г
Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Г Сергіту сәті:
Бір аптаның күндері өтті,
Дүйсенбіде гүлдер ектік.
Сейсенбіде жуа тердік,
Сәрсенбіде су әкелдік.
Бейсенбіде бақша баптап, Жұма күні тақпақ жаттап.
Сенбіде біз кино көрдік,
Жексенбіде бір ақ дем алдық.
Оқушыларды-тізбектеп оқыту.
нұр сім Ай
Сергіту сәті:
Мен естияр баламын,
Өзім кие аламын.
Көйлегіммен жейдемді,
Аяқ киім пәлтемді.
Ініме де көрсетем ,
Жол жобасын көрсетем.
Дәптерменжұмыс. Ауада жазу, тақтада көрсету. Бас әріп, кіші әрпін жазу. V. Шығармашылықтапсырма. Гүл, гитара, егін ,кереге сөздеріне дыбыстық талдау жасау. VI. Жаңасабақтыбекіту. Дидактикалықойын « Кім шапшаң» ойыны. Шарты: Гг дыбысы бар сөздерді ойлап тауып буынға бөлу. VII. Жаңасабақтықорытындылау. Мұғалім:қандай дыбыспен таныстық,Ггдыбысы қандай сөздерде кездеседі екен? Сабаққа жақсы қатысқан балаларды VIII Мадақтау.
Қордай ауданы. Жамбыл ауылы
Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп
Ержанава Гүлсім Бисенбаевна
Сабақтың тақырыбы: «Көктемгі табиғатқа саяхат»
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға тақырып туралы түсінік беру.
2.Көктем туралы, көктемдегі табиғаттың ерекшелі туралы түсіндіре отырып ,басқа пәндермен байланыстыра алуға,ұқыптылыққа,
шапщаңдыққа баулу.
3. Оқушыларды табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ, жауап, түсіндінру.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер.
Сабақтың барысы: психологиялық сәт:
Бау, бақша белдер,
Орман тау, көлдер.
Көрікті шексіз даламыз,
Даулеті тасқан.
Сәулеті тасқан,
Көңілді ауыл қосамыз.
Балалар біз бүгін көктемгі саяхатқа шығамыз. Балалар біз автобус алу үшін көктем туралы тақпақтар айтамыз.
1-қатар: 2-қатар 3-қатар
Бәйшешектен білеміз, Алғашқы рет күркіреп, Өткен жыл көктемде,
Көктем келіп қалғанын. Ағыл-тегіл жауса күн. Бала едім тым кіші.
Мәз боламыз күлеміз, Қырға шығар дүркіреп, Кім білсін, өкпелеп,
Көрсек гүлін жарғанын. Көктем басы-жауқазын. Кетті ме жыл құсы.
Қараторғай келіпті, Ызғар әлі кеткен, Өтті тез он екі ай,
Үйшік жасап берейін. Қырлар әлі кепкен жоқ. Енді мен үлкенмін.
Алғашқы гүл көрікті, Жауқазындар көкпеңбек, Келсе ұшып көп торғай,
Жарайсыңдар балалар, біз олай болса автобусқа отырайық, балалар біз енді өсімдіктер аялдамасына тоқтайық.Балалар біз өсімдіктердің берен тапсырмасын орындайық
1-тапсырма.
1.Өсімдіктер нешеге бөлінеді?
2.Өсімдіктің мүшелерін ата?
3. Өсімдік неден көбейеді?
4.Көкөніс дегеніміз не?
5.Жеміс дегеніміз не?
6. Екі жылдық өсімдіктерді атаң?
7.Қыста,жазда бір түсте болатын ағаш?
8.Көктемнің алғашқы гүлдері қандай?
9.Өсімдіктер қай кезде толық піседі?
Жарайсыңдар балалар олай болса мына жемістер мен көкіністер ағаштардың артындағы есептерді шешейік.
9+1 10-3 4+5 9-6 3+6 7-2
6+4 8-5 3+3 8-4 5+3 10-4
7+3 6-3 2+8 9-2 2+4 8-6
5+5 7-4 3+6 6-3 3+6 9-3
Барлығы 9 гүл 1-де 7 шар 1-де 6 кітап
Кетті 5 гүл 2-де 2 шар 2-де 2 кітап
Қалды-? Барлығы? Барлығы?
Ш: 9-5 Ш: 7+2 Ш: 6+2
а+4-9 а+5-10 4+а-9
5+а-7 3+а-9 а+5-9
Балалар жарайсыңдар біз ары қарай жүріп құстар аялдамасына тоқтап олардың тапсырмасын орындайық.
1.Үй құстарын атау?
2.Жабайы құстарын атау?
3.Құстардың пайдасы қандай?
Балалар біз құстар туралы тақпақтар айтайық.
Торғай. Көкек. Көгершін
Таспен ұрып торғайды, Бір қонып бір секектеп, Көк көгершін, көгершін,