kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Розробка уроку "Дивись так, щоб побачити; слухай так, щоб почути. В.Сухомлинський "Я хочу сказати своє слово”

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дивись так, щоб побачити; слухай так, щоб почути. В.Сухомлинський "Я хочу сказати своє слово”.

Мета: Формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом, вчити добирати слова для передачі краси природи, вчити орієнтуватися в тексті, розвивати образне мислення, уяву, зв’язне мовлення і читацькі навички, виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до навколишньої природи.

Обладнання: зошит,,Читайлик”, складова таблиця, таблиця маршруту, малюнок Лісовичка Озивайка, картки для розширення поля читання, картки із різнорівневими завданнями, таблиця із словами з оповідання, портрет В.О.Сухомлинського, таблиця із скоромовкою, О.Я.Савченко. Читанка. Підручник для 2 класу. Ч.2. Київ,, Освіта”, 2002

                                 Хід уроку

І. Організація класу. Привітання гостям. Релаксація.

- Діти, до якого уроку приготувалися ? ( Читання )

- Для чого дітям уроки читання ?

- Читання – це віконечко у світ знань.

ІІ. Стимулювання та мотивація навчально – пізнавальної діяльності.

- Сьогодні ми здійснимо подорож. А допомагатиме нам Лісовичок Озивайко. Разом з ним ми будемо подорожувати за таким маршрутом (таблиця на дошці )

- Наша перша зупинка,, Мовна розминка”

1. Гра,,Вимов ланцюжок звуків” (проводить підготована учениця )

- Повторіть,,ланцюжки” звуків: а- у – о – і; а – у –і –е ; а – о –е –и; і – у – е – а

2. Читання складів за таблицею 3 ( зошит,, Читайлик” ) – с. 7

- прочитайте 1 стовпчик ;

- прочитайте 3 рядок зверху ;

- прочитайте склади з буквосполученням пр ;

- прочитайте склади із звуком,,е”

3. Промовляння потішки за вчителем

Жу – жу – жу – я дубок посаджу.

Улі – улі – улі – жолуді, як кулі.

Іло – іло – іло – листя пожовтіло.

4. Попрацюємо над скоромовкою ( запис на таблиці )

Курличі курличуть,

Курличаток кличуть :

- Курли, курли, курличеньки,

До річеньки, до річеньки. Г.Бойко.

Прочитайте : - напівголосно повільно,

- напівголосно швидко,

- голосно швидко.

- Хто бажає повторити скоромовку напам’ять ?

Сподобалась Озивайкові ваша робота на мовній зупинці. Подорожуємо далі. Наша наступна зупинка,,Перевіряйко”

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Що вам було задано додому ?

- Зараз ми послухаємо, як ви підготувалися виразно читати.

- Зачитайте уривок в особах, а саме – розмову хлопчиків. Передайте, читаючи, різні почуття : здивування, радість, захоплення, недовіру.

- Хто вдома пофантазував і придумав розповідь про цікавий випадок, що трапився з вашим песиком або кошеням ? ( Малюнки дітей )

Оцінювання.

- Молодці, Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

- Він пропонує вам справитися з таким завданням (вивішую таблицю )

- Прочитайте речення, роз’єднавши слова

Я хочу сказати своє слово

- Коли ви вже чули цей вираз ?

- Сьогодні ми будемо опрацьовувати оповідання про ваших ровесників, про те, як малі учні вчилися спостерігати красу природи рідного краю і передавати це в своєму мовленні. І назва цього оповідання співзвучна з назвою розділу,,Я хочу сказати своє слово”

- Написав його видатний педагог, вчитель, письменник, який завжди любив дітей – Василь Олександрович Сухомлинський (вивішую портрет )

- Пригадайте, які його твори ви вже читали в 2 класі ? (,,По волосинці”,,,Сьома дочка”,,,Горбатенька дівчинка”,,,Як же це все було без мене ?” )

- Як, на вашу думку, що ви повинні вміти на кінець уроку ? (Відповіді дітей )

- Отже, підсумовуючи ваші відповіді ви повинні вміти :

- виразно читати ;

- визначати головну думку ;

- мислити ;

- робити висновки. ( Вивішую таблицю )

V. Вивчення нового матеріалу.

Лісовичок Озивайко запрошує нас на зупинку,,Скарбничка”.

1. Читання оповідання вчителем.

- Я прочитаю оповідання, ви уважно прослухайте, щоб зуміли дати відповіді на тестові завдання.

 2. Тести

1. Куди повела Катерина Іванівна першокласників ?

а) у ліс ; б) у поле ;

2. Який був ранок ?

а) тихий осінній ; б) тихий весняний ;

3. Про що вчилися розповідати учні ?

а) про осінню пору ; б) про осіннє небо ;

4. Хто захотів сказати своє слово ?

а) маленька Валя ; б) маленька Катя ;

5. Небо грало, трепетало, дихало.

а) як жива рибка ; б) як жива істота.

3. Взаємоперевірка.

- Обміняйтесь зошитами, перевірте роботу товариша.

- Хто допустив 1 помилку ? 2 помилки ? Молодці, уважні.

4. Словникова робота ( робота в парах ). Учні працюють на картках з метою розширення поля читання.

не бо

гра ло

ди хало

ска зала

трепе тало

- Знайдіть і прочитайте найбільше слово.

- Що значить,, трепетало” ? ( дрижало, трусилося,тремтіло )

5. Читання слів, що зустрінуться в тексті ( З таблиці )

-Прочитайте слова, що зустрінуться в тексті, зверніть увагу на наголос. Читаємо,,луною”.

Повела, осінній, точні, притихли, дивилися, перелітні, курликали, розповідати, повторювали.

- Чи є незрозумілі слова ?

6. Самостійне читання оповідання.

- Прочитайте оповідання самостійно, напівголосно, звертайте увагу на розділові знаки, подумайте над таким запитанням :

- Що вчилися робити діти ? ( Розповідати про небо )

-Так що ж вчилися робити діти ?

7. Фізкультхвилинка.

Читали, читали, за всім слідкували.

А очі, малята, втомлятися стали.

Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку.

Сідайте зручніше й усе по порядку :

Очі закрили. Ви бачили ніч ?

Відкрили, закрили. Ще раз повторили.

Тепер подивіться то вправо, то вліво,

Вгору та вниз. Ще раз повторімо.

Дивіться, малята, синіє там даль.

А гляньте, на носі не всівся комар ?

І знову очима поведіть вправо, вліво.

Усі відпочили ? Берімось за діло.

8.Читання оповідання вголос,,ланцюжком”

- Наш гість Лісовичок Озивайко хоче послухати, як ви підготувалися читати оповідання вголос.

- Зверніть увагу, що саме сказали діти про небо ?

- Так, що сказали діти про небо ?

9. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

- Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку.

- Чому в степу було сумно? ( Вони тихо курликали, тому в степу було сумно )

- Які слова з цього опису передають спокій, сум ? ( Тихо курликали)

- Яке завдання поставила вчителька ?

- Як поставились до завдання діти ? Де про це сказано ?

- Чи можна сказати, що вчителька була задоволена відповідями дітей?

- Хто з школярів дібрав найвлучніше слово ?

- Яким Валя побачила небо ? Як вона про це сказала ? Прочитайте.

- Який був у неї настрій ?

- Яким діти побачили небо після Валиних слів?

10. Визначення головної думки.

- Прочитайте мовчки останній абзац. Як ви зрозуміли його зміст?

(Ці слова передають головну думку оповідання )

- Отже, треба бачити красу рідного краю, навколишньої природи, бути спостережливим.

- А як потрібно ставитися до природи? (Оберігати її, насаджувати дерева, квіти, не забруднювати навколишнє середовище.

11. Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою і пропонує самостійно попрацювати за картками ( різнорівневе завдання ).

- Завдання на жовтих картках : підготуйтеся до читання двох останніх абзаців, передаючи голосом сум, тривогу, зажуру.

- Завдання на синіх картках : підготуйтеся читати розмову Валі і вчительки, передаючи голосом запитальну інтонацію вчительки і замилування, ніжність, радість дівчинки.

- Завдання на червоних картках : скласти розповідь про свої враження: Яким ти побачив небо, йдучи до школи ? Сумним ? Ласкавим ? Сірим чи синім ? Низьким чи високим ?

Перевірка самостійної роботи.

VІ. Остання наша зупинка,,Підсумок”.

- Ви гарно попрацювали на уроці і Лісовичок Озивайко пропонує вам таке домашнє завдання, запишіть його в щоденники:

- виразно читати оповідання на с.110 – 112 (для учнів, що працювали з жовтими картками );

- читати в особах (ля учнів, що працювали з синіми картками);

- скласти і записати свої міркування в зошит на с.66,,Яким ти побачив небо,ідучи до школи ?”

VІІ. Підсумок.

- Ось і закінчується наша подорож. Давайте перевіримо чи з усіма завданнями ми справилися ? Чи досягли мети уроку ? Звернутись до таблиці.

Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою, бажає вам завжди бути уважними, спостережливими бо дива завжди є поруч.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Розробка уроку "Дивись так, щоб побачити; слухай так, щоб почути. В.Сухомлинський "Я хочу сказати своє слово”»

Додаток 3

Тема: Дивись так, щоб побачити; слухай так, щоб почути. В.Сухомлинський "Я хочу сказати своє слово”.


Мета: Формувати в учнів уміння спостерігати за навколишнім світом, вчити добирати слова для передачі краси природи, вчити орієнтуватися в тексті, розвивати образне мислення, уяву, зв’язне мовлення і читацькі навички, виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до навколишньої природи.


Обладнання: зошит ,,Читайлик”, складова таблиця, таблиця маршруту, малюнок Лісовичка Озивайка, картки для розширення поля читання, картки із різнорівневими завданнями, таблиця із словами з оповідання, портрет В.О.Сухомлинського, таблиця із скоромовкою, О.Я.Савченко. Читанка. Підручник для 2 класу. Ч.2. Київ ,, Освіта”, 2002


Хід уроку


І. Організація класу. Привітання гостям. Релаксація.


- Діти, до якого уроку приготувалися ? ( Читання )

- Для чого дітям уроки читання ?

- Читання – це віконечко у світ знань.


ІІ. Стимулювання та мотивація навчально – пізнавальної діяльності.

- Сьогодні ми здійснимо подорож. А допомагатиме нам Лісовичок Озивайко. Разом з ним ми будемо подорожувати за таким маршрутом (таблиця на дошці )

- Наша перша зупинка ,, Мовна розминка”


1. Гра ,,Вимов ланцюжок звуків” (проводить підготована учениця )

- Повторіть ,,ланцюжки” звуків: а- у – о – і; а – у –і –е ; а – о –е –и; і – у – е – а


2. Читання складів за таблицею 3 ( зошит ,, Читайлик” ) – с. 7

- прочитайте 1 стовпчик ;

- прочитайте 3 рядок зверху ;

- прочитайте склади з буквосполученням пр ;

- прочитайте склади із звуком ,,е”


3. Промовляння потішки за вчителем

Жу – жу – жу – я дубок посаджу.

Улі – улі – улі – жолуді, як кулі.

Іло – іло – іло – листя пожовтіло.


4. Попрацюємо над скоромовкою ( запис на таблиці )

Курличі курличуть,

Курличаток кличуть :

- Курли, курли, курличеньки,

До річеньки, до річеньки. Г.Бойко.

Прочитайте : - напівголосно повільно,

- напівголосно швидко,

- голосно швидко.

- Хто бажає повторити скоромовку напам’ять ?


Сподобалась Озивайкові ваша робота на мовній зупинці. Подорожуємо далі. Наша наступна зупинка ,,Перевіряйко”


ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

- Що вам було задано додому ?

- Зараз ми послухаємо, як ви підготувалися виразно читати.

- Зачитайте уривок в особах , а саме – розмову хлопчиків. Передайте , читаючи, різні почуття : здивування, радість, захоплення, недовіру.

- Хто вдома пофантазував і придумав розповідь про цікавий випадок, що трапився з вашим песиком або кошеням ? ( Малюнки дітей )

Оцінювання.

- Молодці, Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою.


ІV. Повідомлення теми і мети уроку


- Він пропонує вам справитися з таким завданням (вивішую таблицю )

- Прочитайте речення , роз’єднавши слова


Я хочу сказати своє слово

- Коли ви вже чули цей вираз ?

- Сьогодні ми будемо опрацьовувати оповідання про ваших ровесників, про те, як малі учні вчилися спостерігати красу природи рідного краю і передавати це в своєму мовленні. І назва цього оповідання співзвучна з назвою розділу ,,Я хочу сказати своє слово”

- Написав його видатний педагог, вчитель, письменник, який завжди любив дітей – Василь Олександрович Сухомлинський (вивішую портрет )

- Пригадайте , які його твори ви вже читали в 2 класі ? ( ,,По волосинці”, ,,Сьома дочка”, ,,Горбатенька дівчинка”, ,,Як же це все було без мене ?” )

- Як , на вашу думку, що ви повинні вміти на кінець уроку ? (Відповіді дітей )

- Отже, підсумовуючи ваші відповіді ви повинні вміти :

- виразно читати ;

- визначати головну думку ;

- мислити ;

- робити висновки. ( Вивішую таблицю )


V. Вивчення нового матеріалу.

Лісовичок Озивайко запрошує нас на зупинку ,,Скарбничка”.


1. Читання оповідання вчителем.

- Я прочитаю оповідання , ви уважно прослухайте , щоб зуміли дати відповіді на тестові завдання.


2. Тести

1. Куди повела Катерина Іванівна першокласників ?

а) у ліс ; б) у поле ;

2. Який був ранок ?

а) тихий осінній ; б) тихий весняний ;

3. Про що вчилися розповідати учні ?

а) про осінню пору ; б) про осіннє небо ;

4. Хто захотів сказати своє слово ?

а) маленька Валя ; б) маленька Катя ;

5. Небо грало , трепетало , дихало ...

а) як жива рибка ; б) як жива істота .


3. Взаємоперевірка.

- Обміняйтесь зошитами, перевірте роботу товариша.

- Хто допустив 1 помилку ? 2 помилки ? Молодці, уважні.


4. Словникова робота ( робота в парах ). Учні працюють на картках з метою розширення поля читання.

не бо

гра ло

ди хало

ска зала

трепе тало

- Знайдіть і прочитайте найбільше слово.

- Що значить ,, трепетало” ? ( дрижало , трусилося ,тремтіло )


5. Читання слів , що зустрінуться в тексті ( З таблиці )

-Прочитайте слова , що зустрінуться в тексті , зверніть увагу на наголос. Читаємо ,,луною”.

Повела, осінній, точні, притихли, дивилися, перелітні, курликали, розповідати, повторювали.

- Чи є незрозумілі слова ?


6. Самостійне читання оповідання.

- Прочитайте оповідання самостійно , напівголосно , звертайте увагу на розділові знаки , подумайте над таким запитанням :

- Що вчилися робити діти ? ( Розповідати про небо )

-Так що ж вчилися робити діти ?


7. Фізкультхвилинка.

Читали , читали , за всім слідкували.

А очі , малята, втомлятися стали.

Їм слід відпочити. То ж зробим зарядку.

Сідайте зручніше й усе по порядку :

Очі закрили. Ви бачили ніч ?

Відкрили , закрили. Ще раз повторили.

Тепер подивіться то вправо, то вліво,

Вгору та вниз. Ще раз повторімо.

Дивіться, малята, синіє там даль.

А гляньте , на носі не всівся комар ?

І знову очима поведіть вправо , вліво.

Усі відпочили ? Берімось за діло.


8.Читання оповідання вголос ,,ланцюжком”

- Наш гість Лісовичок Озивайко хоче послухати , як ви підготувалися читати оповідання вголос.

- Зверніть увагу , що саме сказали діти про небо ?

- Так , що сказали діти про небо ?


9. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

- Знайдіть і прочитайте опис осіннього ранку.

- Чому в степу було сумно? ( Вони тихо курликали, тому в степу було сумно )

- Які слова з цього опису передають спокій , сум ? ( Тихо курликали)

- Яке завдання поставила вчителька ?

- Як поставились до завдання діти ? Де про це сказано ?

- Чи можна сказати , що вчителька була задоволена відповідями дітей?

- Хто з школярів дібрав найвлучніше слово ?

- Яким Валя побачила небо ? Як вона про це сказала ? Прочитайте.

- Який був у неї настрій ?

- Яким діти побачили небо після Валиних слів?


10. Визначення головної думки.

- Прочитайте мовчки останній абзац. Як ви зрозуміли його зміст?

(Ці слова передають головну думку оповідання )

- Отже, треба бачити красу рідного краю, навколишньої природи, бути спостережливим .

- А як потрібно ставитися до природи? (Оберігати її, насаджувати дерева, квіти, не забруднювати навколишнє середовище.


11. Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою і пропонує самостійно попрацювати за картками ( різнорівневе завдання ).

- Завдання на жовтих картках : підготуйтеся до читання двох останніх абзаців , передаючи голосом сум , тривогу , зажуру.

- Завдання на синіх картках : підготуйтеся читати розмову Валі і вчительки , передаючи голосом запитальну інтонацію вчительки і замилування , ніжність , радість дівчинки.

- Завдання на червоних картках : скласти розповідь про свої враження: Яким ти побачив небо , йдучи до школи ? Сумним ? Ласкавим ? Сірим чи синім ? Низьким чи високим ?

Перевірка самостійної роботи.


VІ. Остання наша зупинка ,,Підсумок”.


- Ви гарно попрацювали на уроці і Лісовичок Озивайко пропонує вам таке домашнє завдання , запишіть його в щоденники:

- виразно читати оповідання на с.110 – 112 (для учнів, що працювали з жовтими картками );

- читати в особах (ля учнів, що працювали з синіми картками);

- скласти і записати свої міркування в зошит на с.66 ,,Яким ти побачив небо ,ідучи до школи ?”


VІІ. Підсумок.


- Ось і закінчується наша подорож. Давайте перевіримо чи з усіма завданнями ми справилися ? Чи досягли мети уроку ? Звернутись до таблиці.

Лісовичок Озивайко задоволений вашою роботою, бажає вам завжди бути уважними, спостережливими бо дива завжди є поруч .


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Автор: Кійко Віта Іванівна

Дата: 18.12.2015

Номер свидетельства: 267806


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства