Українська мова
Тема: Узагальнюючий урок за темою «Слова – назви предметів».
Мета: повторити і поглибити знання учнів про слова, які є назвами
предметів; удосконалювати вміння розпізнавати ці слова серед інших
слів; закріплювати навички написання слів з великої букви; розвивати
вміння вживати у мовленні слова, що є назвами предметів; виховувати
любов до Батьківщини, охайність при письмі в зошитах.
Обладнання:
Хід уроку:
Організаційний момент.
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Будем працювать старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі
Дітки – просто молодці!
Перевірка домашнього завдання.
Повідомлення теми і мети уроку.
1. Каліграфічна хвилинка.
- Відкрийте зошити і запишіть дату.
- У наступному рядку запишіть каліграфічне такі з'єднання букв.
іл ве ць ак
- Пригадайте звірят-учнів Лісової школи, у назвах яких є такі буквосполучення. Запишіть їх каліграфічне.
Білка, ведмідь, заєць, їжак.
- Якого правила ми дотримувалися, пишучи слова?
Це і буде перша сторінка, перше правило для звірят Лісової школи.
Пишіть каліграфічно!
2. Фронтальне опитування.
- Що об'єднує ці слова? (Усі назви тварин у лісі належать до іменників і відповідають на питання хто?)
- До яких ще іменників, крім назв тварин, ставимо питання хто?
- На яке ще питання відповідають іменники? (Що? )
- То які слова відносимо до іменників? (Відповіді учнів.)
3. Малюнковий диктант.
- Яка пора року зараз хазяйнує?
- Як ви гадаєте, чи працює у цю пору Лісова школа? Чому?
- Справді, звірята-учні повернуться до навчання навесні. Але кожній тварині Сова дала завдання на зимові канікули.
- Давайте спробуємо допомогти лісовим школярам і виконаємо нелегкі завдання.
- Відгадайте, для кого це завдання.
Очі сяють, як намисто,
Мов дві цяточки вогнисті.
В неї хата гарна, тиха,
Взимку повненька горіхів.
В лісі любить вона жити.
Відгадайте, хто це, діти? (Білка)
- А ось і завдання для неї.
Завдання: навчитися грамотно писати іменники — назви цих предметів. Виконаємо це завдання замість білочки.
- Назва цього предмета. (Показ малюнків.)
( Білка, ялинка, сніговик, дупло, горіхи, жолудь)
- Ми впоралися із завданням білочки і грамотно (без помилок) записали слова.
- Яку наступну пораду дамо звірятам з Лісової школи? (На уроках рідної мови вчіться писати грамотно.)
Вчіться писати грамотно!
-Ще раз прочитайте слова і скажіть, вони називають один предмет чи кілька?
- Змініть їх так, щоб вони означали багато предметів.
- У якому слові більше звуків, більше букв, менше звуків, менше букв?
- Уважно перегляньте слова цих двох речень і поміркуйте, чи можна утворити з них пари.
3. Робота в групах.
- Для кого ж наступне завдання Сови?
Гляньте, друзі, на горбочок,
Дивний котиться клубочок -
Гратися із ним не сміх,
Захиститься від усіх,
Колючками обпече
І до лісу втече, (їжачок)
-Їжак - тварина розумна, тому Сова дала йому не одне завдання, а кілька. І виконаємо ми їх у групах. (Учитель роздає листочки із завданням.) Прочитайте завдання і виконайте їх.
I група. - Запишіть чотири іменники - назви зимових птахів.
II група. - Запишіть три іменники - назви дерев, які скидають на зиму вбрання.
III група. - Доберіть клички тварин.
4. Перевірка завдань.
I група:
— Це іменник? Доведіть.
— На яке питання відповідають слова?
— Звідки ви знаєте про зимових птахів? (Із книжок.)
— Яку пораду дасть ваша група лісовим школярам? (Щоб більше знати, треба більше читати.)
— Ось ваша сторінка у казковій книзі.
Більше читайте!
II група:
— Яке питання ставиться до ваших слів?
— Знання з якого предмета допоможе вам виконати завдання? ("Я і Україна".)
— Яку пораду ви дасте лісовим школярам? (Щоб краще знати рідну мову, дружіть з іншими предметами.)
— Ось ваше правило у казковій книзі порад.
Дружіть з іншими предметами!
III група:
— Про яке правило української мови йдеться?
— Яку пораду дасть ваша група звірятам-учням? (Щоб мати міцні знання з рідної мови, треба обов'язково вчити правила.)
— Ось ваша порада, вкладіть і цю сторінку.
Вчіть правила рідної мови!
5. Фізкультхвилинка.
6. Творча робота над текстом.
Я вухатий ваш дружок,
В мене сірий кожушок.
Куций хвостик, довгі вуха. (заєць)
— Спритному Зайчикові Сова підготувала Наступне завдання.
— Послухай, яка пригода трапилася одного разу із твоєю Ялинкою і спробуй продовжити розповідь.
a) Читання зачину.
Завітала до нас Зима. Вона побачила, що Осінь славно потрудилася. Спить березовий гайок. Пташки в теплих гніздечках сидять. Тільки Ялинка не хоче скидати зелених хвоїнок. Розгнівалася Зима .
б) Усне складання казки за запитаннями вчителя.
— Як ви гадаєте, що вона зробила? Кого послала до Ялинки? (Вітер холодний, Мороз колючий, який хотів Ялинку заморозити, хуртовину.)
— Як оборонялась Ялинка? Чи мала вона чим захищатися? (Лісова красуня поколола їх своїми гострими голками.)
— Чи злякалися Мороз і Вітер? (Злякалися, завили і втекли геть.)
— А Ялинка? (Вона й досі стоїть зеленою і пишною. І всю зиму слугує Зайчикові надійною домівкою.)
в) Робота з роздатковим матеріалом.
— А тепер із конвертів, які лежать на партах, витягніть листочки із зайчиковим завданням.
Послала зима _ холодний і _ колючий. Та дарма. Ялиночка поколола їх .
Мороз і _ завили від _ і втекли. А _ й досі стоїть .
— Там записане продовження казки, яке ми щойно склали. Але у ньому пропущені слова-іменники.
— Візьміть ручки і вставте пропущені слова. Можете порадитись у парах.
г) Написання казки дітьми.
ґ ) Зачитування казок учнями.
— А тепер спробуємо відтворити всю казку.
— Яке завдання дала Сова Зайчикові? (Скласти казку.)
Що ми порадимо лісовим школярам? (Вивчаючи рідну мову, вчіться складати казки.)
Вчіться складати казки!
IV. Підсумок уроку
- Подивіться у свої зошити.
- Хто писав старанно, чисто?
- Чия каліграфія йому подобається?
Покладіть руку собі на голівку, погладьте себе і скажіть : «Я молодець!»
V.Домашнє завдання.