Розробка уроку з української мови "Чарівниця зима"
Розробка уроку з української мови "Чарівниця зима"
Розробка цього уроку допоможе вчителям початкових класів у підготовці до уроку розвитку мовлення, а учням в написанні твору з теми "Чарівниця зима". Надаються різні види роботи: в парах, в групах, самостійна робота. Діти слухатимуть, розповідатимуть за малюнками, робитимуть висновки. Урок заохотить дітей до творчості, збагатить словниковий запас учнів, виховуватиме любов до природи.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Розробка уроку з української мови "Чарівниця зима"»
Тема : Складання письмового твору за планом та малюнками на тему
„Чарівниця зима»
Мета : Продовжувати формувати вміння писати твір за малюнками; удосконалювати орфографічні навички ; розвивати навички усного і писемного мовлення ; заохочувати та спонукати дітей до творчості; збагачувати словникових запас учнів; виховувати любов до природи, бажання допомагати пернатим друзям.
Обладання : Вірші про зиму, про птахів; малюнки із зображення птахів ; серія малюнків на тему „ Друзі птахів”; таблиця на впорядкування слів; сигнальні фішки, фігурка чоловічка, малюнки на тему: "Зима", картки слів, музика "Танок сніжинок" , запис на магнітофоні "Давня казка".
Хід уроку:
І. Організаційна частина
Пролунав дзвінок,
починаємо урок.
Діти, в народі говорять: „Добрий гість – дому радість”.
Подаруйте нашим гостям усмішку і привітайтеся з ними.
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго – вчора, сьогодні, щодня…
Хай не псується годинник на вежі.
Хай буде все на землі, як належить:
Сонце – як сонце, літо – як літо,
Дощик – як дощик, діти – як діти.
Кожному дому щастя бажаєм.
Доброго ранку! Доброго дня вам!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступне слово вчителя.
- Діти, сьогодні у нас незвичний урок.
Ми сьогодні будемо мислити й міркувати (малюю голову чоловічка)
Дивитись й спостерігати (малюю очі),
слухати й прислухатись (малюю вушка),
розмовляти й доводити (малюю ротика),
говорити, писати, малювати, танцювати (домальовую руки й ноги).
Ось такий вийшов у нас гарний чоловічок. Вам він подобається?
Як ви гадаєте, який у нього настрій? Чому ви так гадаєте?
Я хочу, щоб і в нас сьогодні теж був такий настрій.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Відгадування загадки.
Я антонім слова „літо”,
В мене біла тепла свита,
я мороз люблю сама:
Адже звуть мене ... (зима)
- Що таке антонім?
2. Каліграфічна хвилинка.
- Зима принесла нам на каліграфічну хвилинку букву Зз.
З З З з з з З з З з З з зи им ма
- Яку букву пишемо у слові з...ма ? Чому?
Зима, зимонька, зимувати, зимовий.
- Доберіть спільнокореневі слова до слова зима. Зробіть розбір слова за будовою зимонька.
- Що означає слово зима? (Це пора року.)
3.Спочатку я пропоную вам послухати казку.
На магнітофоні звучить запис.
Жив-був король Сонце. Його палац знаходився за найвищими хмарами. Король ніколи не спускався на Землю, але посилав до людей своїх доньок: Зиму, Весну, Літо, Осінь. Найбільше король любив свою старшу дочку Зимоньку. Розумницю, трудівницю. Але те, що вона була така хороша знав тільки батько, а люди були зайняті своєю роботою й не помічали цього. І тоді король попросив письменників, поетів, художників допомогти Зимі. Вони взяли з собою олівці, пенали, фарби і пішли на Землю помилуватися красою природи й розповісти про неї людям.
А чи хотіли б ви стати письменниками сьогодні й скласти щось цікаве й прекрасне?
Що повинен вміти письменник, щоб його твори подобались читачу? (складати, вигадувати, вміти спостерігати, фантазувати, бути грамотним).
Тож, давайте й ми спробуємо своє перо, допоможе нам ось цей чоловічок.
В нашому класі сьогодні працює редакція журналу "Барвінок". Я- головний редактор нашого журналу, а ви - мої кореспонденти, помічники редактора. Перша сторінка нашої книжки – Зима.
- Спочатку, давайте вирушимо в подорож. Ми будемо спостерігати, міркувати, уявляти, фантазувати. Отже, в подорож. Сама чарівниця - Зима запрошує нас до себе.
4.Звучить вальс сніжинок.
1. Сніг білий, великий, лапатий, 2. Поглянь, як навколо красиво: кружляє, танцює, летить.змінився і сад наш і лук...
Не клич нас, матусю, до хати,летить і летить біле диво,
Ми в казці побудемо мить.все стало чарівне навкруг.
3. Ми тихо заходимо в казку:
зима - чарівниця стоїть
тримаючи ключиків в 'язку,
щоб нам таємницю відкрить.
- Як ви гадаєте, чого в Зими дуже багато? (снігу).
- Так, це головний скарб Зими.
- А чому сніг називають ще сріблом - золотом?
Чи одна приходить до нас зима?
Кого вона бере з собою? (мороз, снігурочку, сніжинок, вітер).
5. Складіть речення із словом сніжинка.
Запишіть речення:
У повітрі кружляють пухнасті сніжинки. (розберіть речення).
Яку головну роль виконує сніг на Землі? (вкриває землю).
Для чого?
- Якою буває погода взимку? (спокійною, холодною, морозною, суровою).
- А які звуки зими ви знаєте?
Мороз - (тріщить),
сніг -(порипує),
гілки -(потріскують),
лід під ковзанами -(скреготить),
вітер -(реве, свище, завиває).
- Чи подобається вам зима? Чим?
6. Розповіді дітей за малюнками.
- Зима - чарівниця не тільки прикрашає нашу землю, вона щира і добра хазяйка. І той, хто побував в неї в гостях, обов'язково одержить подарунки. Вона дарує (вчитель показує словосполучення, а діти називають закінчення слів):
полям - снігові кучугур…,
лісам - срібне павутинн….,
небу - важкі снігові хмар…,
зернинам - теплу ковдр…,
ведмедю - теплий барліг...
ялинкам - зелене вбранн…..,
шибкам - снігові квіт…..,
діточкам - зимові розваг…. .
- Чому у наших краях не чути пташиного співу? (Більшість пташок відлетіли у теплі краї.)
- Чому вони відлетіли? (Тому, що ці пташки взимку не можуть знайти собі їжу.)
7. Виразне читання віршів.
- Хто із птахів залишається у нас зимувати?
1-а Жовті груди маю.
І за день комах з'їдаю,
Скільки важу сама (синиця).
2-а Б'ється, стука молоток,
Поправляє нам садок. (дятел)
3-я Уночі гуляє,
А вдень спочиває.
Має круглі очі,
Бачить серед ночі. (сова)
4-а Маленький хлопчик
У сірій свитинці
По дворах стрибає,
Крихти збирає. (горобець).
5-а Вони бувають сизі, білі.
Воркують, в парку проживають.
Вважають їх птахами миру,
На щастя в небо випускають.
І линуть в сині голубій
Птахи чудові - …(голуби).
6-а Дзьоб міцний і гарні крила.
Чорний хвіст, жилетка сіра.
Чи присяде, чи летить
«Кар-кар-кар!» - усе кричить. (ворона)
- Яке питання можна поставити до слів синичка, дятел, ворона ...? Чому?
8. Коментування ілюстрацій із зображенням зимового пейзажу.
Важко птахам взимку. Холодно. По лісах і степах гуляє зла завірюха. Землю і кущі занесло снігом. Де дістати корм? Тому на допомогу птахам приходять діти. У школи в саду хлопці повісили годівниці. Чергові щодня приносять птахам корм. Навесні птахи будуть берегти сад від комах і гусениць. Птахи-наші друзі!
Прийшла холодна зима. Голодно пташкам взимку. Сергійко і Надійка зробили годівничку. Вони причепили її на дереві. В годівничку насипали зерна, крихти хліба, насіння соняшника. До годівнички прилетіло багато птахів. Синички, горобчики, снігурі жадібно клювали корм і дякували своїм друзям за допомогу.
IV. Усвідомлення теми.
Робота в групах
Повертаємось із подорожі до зими, і тепер давайте розповімо про свої враження в нашій книжці.
Кожна група буде оформлювати свою частину сторінки.
Iгрупа (завдання для учнів високого рівня знань).
Складання тексту за планом. Письмовий запис твору.
1. Яка пора року настала?
2. Як живеться пташкам взимку?
3. Що зробили діти?
4. Куди вони її повісили?
5. Що насипали діти в годівничку?
6. Хто прилетів до годівнички?
ІІ група (завдання для учнів достатнього рівня знань).
Працює з деформованим текстом, складає зв'язну розповідь.
Ось, зима, і, чарівниця, прийшла.
Всю, ковдрою, вона, білою, землю, вкрила.
Веселі, у, повітрі, кружляють, сніжинки.
У, вбранні, навколо, все, казковому.
IIIгрупа (завдання для дітей середнього рівня знань).
Скласти прислів'я, підкреслити іменники.
Багато снігу - (багато хліба)
Сонце блищить - (а мороз тріщить)
Січень року початок - (а зими середина)
Грудень рік кінчає - (а зиму починає)
Вночі тріщить, а - (а вдень плющить)
IV група ( завдання для дітей низького рівня знань).
Розмалювати малюнок.
2. Перевірка написаного.
Окремі учні зачитують роботи.
V. Підсумок уроку.
Вам подобається, як ми оформили сторінки про зиму?
А сподобалось вам сьогодні працювати в редакції? Що було цікаве?
Чи важко було? Коли?
Думаю, що ми ще з вами зустрінемось і з метелицями, і з Дідом Морозом, і сама Чарівниця - Зима не раз загляне до вашого віконця і покличе вас на вулицю до розваг.