kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Rostgoʻy bola"

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Rostgoʻy bola" ertagi asosida ishlangan dars ishlanmasi

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Rostgoʻy bola"»

Aim.Uz


























Darsning texnologik xaritasi

Mavzu: Rostgo'y bola. (Ertak)

Mavzuga doir tayanch tushunchalar: Qadimda, podshoh, farzand, vazir, maslahat, gul urug'i, chiroyli gul, farzand, gulsiz tuvak.

Soatlar soni: 1 soat.

Mavzuning qisqacha ta'rifi: Qadimda bir befarzand podshoh bo'lgan ekan. U vazirning maslahati bilan farzand asrab olmoqchi bo'ibdi, bolalarga gul urug'i tarqattiribdi va kimning guli chiroyli bo'lsa o'shani farzand qilib olishini aytibdi. Oradan vaqt o'tib podshoh gul o'stirgan bolalarni ko'rish niyatida shahar aylanibdi. Bir ko'chada gulsiz tuvak ushlab turgan bolani uchratibdi. Bola gul urug'i o'smaganini aytibdi. Podshoh rost gapirgani uchun shu bolani farzandlikka olibdi. Chunki podshoh gul urug'larini qaynattirgan ekan

O'quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:

Metod: Suhbat, tushuntirish, ifodali o'qish, munozara.

Shakl: Jamoa, guruh bilan ishlash.

Jihoz: Boshqotirma, test, matnga ishlangan rasm, darslik.

Nazorat: O'quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.

Baholash: O'quvchilar reytingi dars oxirida e'lon qilinadi

Darsning maqsad va vazifalari

Maqsadlar:

Ta'limiy: To'g'ri, ravon va ifodali o'qishga o'rgatish.

Tarbiyaviy: O'quvchilarni rost so'zlashga o'rgatish.

Rivojlantiruvchi: O'quvchilarning to'g'ri, ravon, ifodali o'qish malakalarini rivоjlantirish.

Kutilayotgan natija

Dars yakunida o'quvchilarnmg to'g'ri, ifodali va tez o'qish malakalari takomillashadi, insonlararo muomala odobini o'rganadilar

Dars jarayoni va texnologiyasi

Ishning nomi

Bajariladigan ish mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich Tashkiliy qism

O'quvchilar davomati aniqlanadi. Sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi.

Suhbat

2 daqiqa

2-bosqich (Refleksiya)

ehtiyojlarni aniqlash

Dars davomida rioya qilish lozim bo'Igan qoidalar belgilanadi.

Dars shiori: Оz-оz o’rganib dоnо bo’lur

Munozara

2 daqiqa

3-bosqich darsning

borishi.

1. O’tgan dars yuzasidan suhbat o'tkaziladi va o'quvchilarning o'qish malakalari tekshiriladi.

2. Yangi mavzuni o'tishga tayyorgarlik. Rostgo'ylikning ahamiyati tushuntiriladi.

3. O’qituvchi hikoyani ifodali o'qib beradi. Matnning mazmuni tushuntiriladi.

4. Lug'at ustida ishlanadi.

5. Matn o'quvchilarga o'qitiladi, mazmuni so'raladi.

6. Maqol o'qitilib, mazmuni tushuntiriladi.

7. Topishmoq aytish musobaqasi uyushtiriladi.

Ifodali

o'qish

Ifodali o'qish

tushun-tirish

Ifodali o'qish Tushun-tirish ifodali o'qish

7 daqiqa

3 daqiqa 7 daqiqa

2 daqiqa 7 daqiqa

4 daqiqa 5 daqiqa

4-bosqich mustah-

kamlash

Boshqotirma yechiladi va darslikdagi savollar asosida dars umumlashtiriladi.

Suhbat

3 daqiqa

5-bosqich Baholash Darsni

yakunlash

O'quvchilarning darsda ishtiroki hisobga olinib, reytinggi e'lon qilinadi va dars yakunlanadi.


2 daqiqa

6-bosqich

Ertakni o'qish, rostgo'ylik haqidagi maqollarni yod olib kelish uyga beriladi.

tushun-tirish

1 daqiqa


Darsning borishi.

1. O'tgan dars yuzasidan suhbat o'tkaziladi. O'quvchilarning
o'qish malakalari tekshirilib ko'riladi. Boshqotirma, testlar vositasida o'quvchilar bilimi tekshiriladi.

2. Yangi mavzuni o'tishga tayyorgarlik. Oldingi darslardagi kabi
mavzu yuzasidan suhbat o'tkaziladi. Rostgo'ylikning ahamiyati tushuntiriladi

Rostgo'y bola

(Ertak)

Qadimda bir podshoh bo'lgan ekan. Podshohning farzandi yo'q ekan. Shu-ning uchun u doimo xomush bo'lib yurar ekan. Podshoh vazirning maslahati bilan bolalarga gul urug'i tarqattiribdi. Kimning guli chiroyli bo'lsa, o'shani podshoh farzand qilib olmoqchiligini aytishibdi.

Oradan birmuncha vaqt o'tibdi. Pod­shoh gul o'stirganlarni ko'rish niyatida shahar aylanibdi. Ko'p bolalar va ular o'stirgan gullarni ko'rib o'taveribdi. Bir ko'chaga yetganda podshohning ko'zi gulsiz tuvak ushlab o'tirgan bolakayga tushibdi. Bolakayning oldiga borib:

— Sen o'stirgan gullar qani? — deya so'rabdi.

Shunda bolakay gul urug'i o'sib chiqmaganligini aytibdi. Podshoh:

— Men farzand qilish niyatida axtar-gan bola mana shu bo'ladi, — debdi.

Chunki podshoh gul urug'larini qay-nattirgan ekan.

Savollar:

  1. Podshoh o'ziga farzand tanlash uchun nima qilibdi?

  2. Bola gulni nega o'stira olmabdi?

3. Podshoh xalqqa nima debdi?


3. Mavzuni o'qish. O'qituvchi hikoyani ifodali o'qib beradi.
Hikoya yuzasidan dastlabki suhbat.

Podshoh nega xomush yurar ekan?

Podshoh nima uchun bolalarga gul uru g'i tarqatibdi?

Bola nega gulni o'stira olmadi?

Nega podshoh farzandlikka bolani tanlabdi?

O'qituvchi rostgo'ylik haqida maqol, hikmatli so'zlardan aytib, rostgo'ylikning mohiyatini tushuntiradi. Oldingi darslarda o'tilganlarni eslatadi.

4

Podshoh - yurtni boshqaruvchi kishi.

vazir - podshohning yordamchilari.

tadbir - o'ylab qilingan ish.

xomush - xafa, ko'ngli buzildi.

. Lug'at ishi:






Bu so'zlarning ma'nosi tushuntiriladi.

  1. O'quvchilarga o'qitish. Avval jo'r bo'lib o'qitiladi. Keyin
    hikoya 4 qismga bolinib, 4 nafar o'quvchiga o'qitiladi. 2-qayta
    o'qitilayotganda har bir o'quvchi o'zi o'qigan qism mazmunini
    so'zlab beradi. 3-marta o'qitilayotganda hikoyani necha qismga
    bo'lish mumkinligi o'quvchilardan so'raladi va har bir qismga sarlavha toptiriladi.

  2. Darsni mustahkamlash qismida quyidagi boshqotirmadan
    foydalanish mumkin. Katakchada nechta farzand, nechta dilband
    so'zi yashirilgan? muammoli vaziyat yaratiladi. Muammo birgalikda yechiladi. Javob: 3 ta farzand, 2 ta dilband so'zi yashirilgan.
    So'zlarni topgach "farzand" so'zi ustida hikoyaga bog'lab suhbat
    o'tkaziladi.


F

A

R

Z

A

N

D

A

A

R

Z

A

N

I

R

R

R

Z

A

N

L

Z

Z

Z

z

A

N

V

A

A

A

A

A

N

A

N

N

N

N

N

N

N

D

I

L

V

A

N

D

TEST.

1). Podshoh shahar aholisining bolalariga nima tarqattirdi?

A.Gul urug'i.

B. Yong'oq.

2). Podshoh kimni farzand qilib oldi?

A. Gul o'stirgan bolani.

B. Rostgo'y bolani.

7. O'quvchilar reytingi aniqlanib, dars xulosalanadi.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Rostgoʻy bola"

Автор: Атаметова Хуршида Гафуровна

Дата: 06.04.2020

Номер свидетельства: 545613
