Просмотр содержимого документа
«Рослини і людина: що дають рослини людям, вшанування рослин.»
Тема: Рослини. Рослини і людина: що дають рослини людям, вшанування рослин.
Мета: Продовжити розширювати знання учнів про рослини, розкрити цінність рослин для людини. Ознайомити учнів з рослинами, які охороняються, занесені в Червону книгу. Розвивати спостережливість. Виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до рослин.
Хід уроку
Організація початку уроку
Привітання
Перевірка готовності до уроку
Фенологічні спостереження
Актуалізація опорних знань учнів
Повторення вивченого матеріалу
Учитель демонструє малюнок рослини
Як називається ця рослина?
Які в неї квіти?
Якою водою краще поливати квіти?
Які кімнатні рослини ростуть у нас в класі, у вас вдома?
Гра «Яка рослина зайва?»Чому?
Береза, осика, дуб, ліщина, верба, вільха; (це кущ, група дерев)
Тюльпан, троянда, волошка, пролісок, липа; (це дерево, група квіти)
Ліщина, калина, бузина, підсніжник, шипшина. (це квітка, група кущі)
Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
Повідомлення теми та завдань уроку
Сьогодні ми продовжимо говорити про рослини, їх значення для людини, вшанування людиною рослин.
Розповідь з елементами бесіди
Перші рослини з’явилися дуже давно, понад 250 мільйонів років тому. Без рослин життя на землі не можливе, бо тільки вони здатні запобігати нагромадженню надлишку вуглекислого газу в атмосфері і підтримувати потрібний для існування організмів рівень кисню.
Рослини затримують пил, поглинають шум, виділяють кисень.
Взагалі життя людини тісно пов’язане з рослинами, тому що вона вживає їх у їжу, прикрашає своє приміщення, двір, город.
У кожного народу є рослини – обереги. На Україні здавна шанують калину, вербу, мальви, чорнобривці.
З якої рослини гілка? ( Калина )
Калина – рослина, яка росте по всій Україні. Калина – символ родинного благополуччя, достатку.
Ось калина над рікою
Віти стелить по воді.
Хто це щедрою рукою
їй листячко надів?
Червонясте, променясте –
Розцвітає як вогні…
Дай хоч трішечки намиста,
Калинонько дай і мені.
Фізкультхвилинка
Прокидаються квіти,
Розпускаються пелюстки.
Вітерець дихнув тихенько,
Пелюстки гойднув легенько.
Сутеніє, і квітки
Закривають пелюстки.
Тихо засипають
Голівками гойдають.
Хвилинка – цікавинка
Рослини – віщуни погоди. Троянди, шипшина – перед дощем не розкривають своїх бутонів.
Кульбаба – якщо навіть у небі сонце, а квіти кульбаби закриті, буде дощ. У суху погоду навіть від найменшого подиху вітерця пушинки – насінинки розлітаються. Перед дощем кульбаба збирає свою пухнасту кульку в парасольку.
Будяк – перед дощем його комочки щільно притискаються до голівки і стають не злими.
Розповідь учителя
А скажіть, чи добре ми ставимося до рослин?
От, скажімо, дехто зриває ягоди чорниці разом з кущиком. А на місці зірваних рослин нові виростуть років через 7 – 8. Таке збирання ягід завдає великої шкоди рослинам.
А згадайте, коли зацвітає бузок чи черемха? Чи не найбільшої шкоди люди завдають їм, коли безжально обламують черемху чи бузок.
Поступово гинуть берези, кору яких пошкодили, щоб набрати соку.
Повертаючись із прогулянки, інколи несуть цілі охапки квітів. Особливо багато знищують пролісків, конвалій, дзвоники, королиці. Часто люди не доносять додому, викидають, бо на сонці квіти швидко в’януть.
Якщо ви побуваєте в лісі чи на луках, хочеться назбирати квітів, але ж не цілими охапками, не треба їх рвати забагато. Чим менше квітів у вазі, тим кращий вигляд вони мають.
Пам’ятайте, що зриваючи багато лісових квітів, ми нівечимо природу.
Є рослини, яких в природі залишилось дуже мало, їм загрожує зникнення. Щоб про це було відомо всім, їх заносять в Червону книгу.
Не ламайте даремно гілок. Підв’яжіть до кілочка похилене деревце. Вдома, біля школи посадіть дерева, кущі, квіти, доглядайте їх.
Фізкультхвилинка
Дує вітер нам в лице,
Загойдалось деревце.
Деревце все вище – вище,
Вітерок все тихше – тихше.
Розширення знань учнів
Гра « Куди посадити? »
На магнітній дошці прикріплені ілюстрації із зображенням лісу, городу, саду.
У дітей маленькі картинки із зображенням дерев, кущів, овочевих рослин, квітів і т.д. Учні по черзі прикріплюють свої картки, пояснюючи де дана рослина росте.