Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по украинскому языку украинская народная сказка "Івасик-Телесик"»
Тема: Українська народна казка «Івасик-Телесек»
Мета: Познайомити дітей з українською народною казкаю «Івасик-Телесик»; засвоїти форми звертання українською мовою; розвивати вміння відтворювати діалог під час інсценізації казки; розвивати продуктивне мовлення.
Обладнання: кольорові олівці.
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. мовна розминка
Ала-ала-ала
Я сама пофарбувала
Ало-ало-ало
Чорною фарбою покривало
Ав-ав-ав
І смугастим тигром став
Чому кіт став схожим на тигра?
-Це серйозна чи жартівлива чистомовка?
2. Робота над віршем І. Січовика «Їде зайчик у трамваї».
а) слухання вірша дітьми.
Послухайте вірш і скажіть про кого він
Їде Зайчик у трамваї
І довкола позирає.
Тут підходить Їжачок
І говорить: Ваш квиток! —
Червоніє Зайчик густо
І дає листок... капусти.
Пожував Їжак листок.
— Це,— говорить,— не квиток.
Доведеться вам зійти
І додому пішки йти.
б) Промовляння вірша учнями за вчителем.
Розкажемо вірш в особах. Я буду за автора/, хлопчики-за зайчика, а дівчатка-за їжачка.
в) бесіда
-Це веселий вірш чи сумний?
- Поміркуйте, про кого так говорять: «Їде зійцем»?
-Описана у вірші історія справжня чи казкова?
-Які казки ви знаєте?
3. Конкурс «Згадаймо казку»
Послухайте уривки із казок. Згадайте і назвіть казку.
а) От біжить мишка, влізла в ту рукавичку та й каже:
-Тут я буду жити. (укр.нар.казка «Рукавичка»)
б) — Я, коза-дереза,
За три копи куплена,
Півбока луплена!
Тупу-тупу ногами,
Сколю тебе рогами,
Ніжками затопчу,
Хвостиком замету,—
Тут тобі й смерть. (Укр. нар. казка «Коза-дереза»)
в) Аж біжить лисичка. Побачила глечик, випила молоко, а голови назад не витягне. Ходить, крутить головою, приказує:
-Ну, глечику, пожартував і годі. Відпусти мою голівоньку.(укр. нар. Казка «Лисичка і глечик».)
г) Працював дід не марно: зійшла ріпка гарно. Щодень ішов дід у город, набравши води повен рот, свою ріпку поливав, їй до життя охоти додавав. (укр.нар. казка «Ріпка»)
д) От Івасик приплив до бережка, наївся, напився і знову поплив рибку ловити. ( укр. нар. казка « Телесик»)
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Робота над загадкою (підручник, с. 83)
Сьогодні ми познайомимося з казкою, яку склав український народ. Навчимося правильно звертатися до того, з ким розмовляємо.
ІІІ. СПРИЙМАННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.
Робота за сюжетним малюнком у підручнику с. 44-45
Розгляньте малюнок. Розкажіть, що на ньому зображено.
2.Слухання казки «Івасик-Телесик» (підручник, с. 84-86)
3. Бесіда за змістом казки.
- Як з*явився на світ Івасик-Телесик?
-Як він допомагав дідусеві і бабусі?
- Яка біда скоїлася з Телесиком?
-Яким чином йому вдалося обдурити зміючку Оленку?
-Хто врятував Івасика від зміїв?
5. Фізкультхвилинка
ІV.ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ.
Інсценізація епізоду казки до слів «Росте той синок та й росте».
Вивчення дітьми слів матінки Телесика.
Ким стала бабуся для Телесика?
-Хто запам*ятав слова матінки, якими вона закликала Івасика-Телесика припливти до бережка?
-Вивчимо ці слова на пам*ять:
Телесику, Телесику!
Приплинь, приплинь до бережка!
Дам я тобі їсти й пити.
Вправа на відтворення монологічного мовлення героїв казки.