Тема. Прикмети пізньої осені .
Мета: учити дітей усвідомлювати зміст почутого і спів
відносити його з малюнком; розвивати монологічне мовлення; формувати вміння висловлювати свою думку; збагачувати словниковий запас учнів.
Обладнання: пейзажі із зображенням ранньої сонячної осені
і пізньої, похмурої, кольорові олівці, яблуко, морквина.
Хід уроку
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Робота над загадкою.
Як помандрує по гаях
З чарівним пензлем у руках —
Все розмалює на путі.
Берези стануть золоті.
(Осінь.)
Демонстрація малюнків ранньої сонячної осені і пізньої, похмурої.
іі. повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні ми поговоримо про пізню осінь. Вивчимо вірш, пограємо у гру.
сприймання та усвідомлення нових знань
чистомовка
ля-ля-ля
Голі поля.
ля-ля-ля
Мокне земля.
ощ-ощ-ощ
Йде холодний дощ.
Практична робота
Виберіть разом з учителем ознаки пізньої осені. Назвіть їх.
обложний дощ сивий туман
довгий день, коротка ніч важкі хмари
короткий день, довга ніч холодний вітер
3.розповідь учителя «Ось і настала пізня осінь» (підручник,с.81 ).
- Вправа «доповни речення» з опорою на малюнок.
Робота за малюнком підручника, с. 40 (сюжетний малюнок угорі).
Розгляньте малюнок. Дивлячись на малюнок, доповніть речення:
а) Від вітру на деревах тремтять (останні листочки).
б) З неба ллє (холодний дощ).
в) Люди взулися у (гумові чоботи).
г) Від дощу перехожі прикрилися ... (парасольками).
Практична робота
Намалюйте парасольку й гумові чоботи.
Розкажіть, для чого потрібні парасольки й гумові чоботи.
Фізкультхвилинка.
робота над віршами Г. Черень «Жовтень, А.Житкович «Листопад» (підручник, с. 82).
а) Слухання віршів дітьми.
б) Бесіда за змістом.
в) Вивчення вірша напам’ять. (підручник, с. 82) А. Камінчука
(Після хорового декламування 1—2 учні розповідають вірш індивідуально.)
!V. закріплення та осмислення знань
розповідь за малюнками (підручник, с. 41, малюнок унизу).
Гра «осінь іде».
Станьте в коло, гарненько потягніться, присядьте, встаньте. (Учитель дає комусь з учнів листочок з дерева)
Промовляйте лічилку «Раз-два-три-чотири-п’ять» і передавайте листочок по колу. У кого опиниться
листочок на слові «шукати», той придумує речення про пізню осінь. Можна прочитати вірш, який ми щойно вивчили. Це вже на ваш вибір.
V. узагальнення і систематизація знань
робота над загадками.
Рукавом махнув —
Дерево зігнув.
(Вітер.)
Летить орлиця По синьому небу.
Крила розкрила —
Сонце закрила.
(Хмара.)
Коли нема — чекають,
Коли прийду — тікають.
(Дощ.)
Не дід, а сивий,
Не спить, а стелиться. Вкриває землю й океан,
Ну а звуть його... (туман).
Інсценізація ситуації «У магазині “Овочі та фрукти”».
(Замість овочів і фруктів використати предметні малюнки.) Інсценізуємо ситуацію «У магазині “Овочі та фрукти”».
Як називають того, хто продає товар?
Як називають того, хто купує товар?
(Промовляння хором 1—2 рази слова «покупець».)
Продавцеві потрібно продати товар, а покупцеві — придбати.
Покажіть, як ви це зробите. Проявіть себе вихованими людьми.
(2—3 рази програти цю ситуацію.)
підсумок уроку