Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по украинскому языку "Відмінювання іменників чоловічого і жіночого роду із закінченням -а(-я) в однині". »
Очеретинська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Урок української мови в 4-А класі
Підготувала і провела
вчитель початкових класів
Телеп Т.В.
2014
Урок 23
Тема. Відмінювання іменників чоловічого і жіночого роду із закінченням
-а(-я) в однині.
Мета: розширювати знання учнів про іменник як самостійну частину мови та його
морфологічні особливості.
Задачі: 1) навчальна: вчити учнів відмінювати іменники чоловічого і жіночого роду із
закінченням -а(-я) в однині; правильно вживати відмінкові форми
Обладнання: підручник О. Н. Хорошковської «Укр.мова, 4кл.»;
сигнальні картки «хто?», «що?»; кубик з надписами на гранях,
таблиці міжмовного зіставлення, картки-помічники «Відмінки та
та їх питання»; табличка «Омоніми», картинки із зображенням
Барвінка, Мудрої Сови.
Методи, використані на уроці:
За джерелами інформації:
словесні (розповідь, бесіда, пояснення);
наочні (ілюстрація, демонстрація);
практичні (вправи).
За логікою передачі та сприйняття навчальної інформації:
інструктивні;
дедуктивні;
За ступенем самостійності мислення учнів:
репродуктивні;
продуктивні (проблемно-пошукові).
За характером управління навчальною роботою:
навчальна робота під керівництвом вчителя;
робота з книгою;
виконання письмових завдань;
самостійна робота учнів.
Інтерактивні:
- кооперативне навчання (робота в парах, робота в малих групах);
- інформаційні «Кубування».
Компетентності, що формуються на уроці:
комунікативна; 3) інформаційна;
соціальна; 4) здоров'язберігаюча.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Фронтальна перевірка дом. завдання.
(Ст. 51, впр. 109)
Каліграфічна хвилинка.
Сяду рівно, не зігнусь.
За роботу я візьмусь.
В зошиті пишу старанно:
Швидко, грамотно, охайно.
зу кр
ця тя
Інтерактивна вправа «Кубування».
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
( Не даючи запитань, а лише демонструючи грані куба, усно підсумовуємо вивчений матеріал про іменник. На гранях куба записи: «частина мови»; «запитання», «рід», «число», «член речення», «відмінки».).
4. Вправа «Будь уважним»
Учитель називає іменники. Школярі сигналізують картками «хто?», «що?», на яке питання відповідає іменник та записують їх у два стовпчики, визначаючи рід і закінчення.
Зозуля, хлопчина, суниця, водиця, криниця, Вітя.
ІІ. Повідомлення теми й завдань уроку.
Сьогодні ми будемо відмінювати іменники чоловічого ті жіночого роду із закінченням -а(-я) в однині.
III. Мотивація навчальної діяльності.
- Чому потрібно правильно вживати закінчення іменників в усному та писемному мовленні?
ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
Робота за підручником. (Ст.51, впр.110)
Відмінювання іменників Микола, пісня «джерельцем»:
Як барвінок дружно в'ється,
Так джерельце швидко ллється.
Що змінюється при відмінювання іменників – значення чи форма (закінчення) слова?
Музична фізкультхвилинка
Робота над відмінковими формами слів-омонімів.
А. Опрацювання вірша «Дивні слова». (Ст. 52, впр. 111)
- Які слова звучать і пишуться однаково, але мають різне значення?
Б. Повідомлення від «Мудрої Сови»
Омоніми – слова однієї і тієї ж самої частини мови, однакові за звучанням і написанням, але зовсім різні за лексичним значенням. Наприклад:
голова людини – голова жюрі;
барвінок – квітка, Барвінок – казковий персонаж.
В. Робота за малюнками підручника.
Чи правильно зрозумів ці слова Незнайко-художник?
Г. Вибіркове списування
Росте (на кому? на чому?) на косі (М. в.).
Йде (на кого? на що?) на косу (З. в.).
Міжмовне зіставлення.
Робота в групах.
«Повідомлення за таблицею»
1-ий учень – заголовок.
2-ий учень – читає слова на рос. мові.
3-ій учень – читає слова на укр. мові.
4-ий учень – висновок.
Таблиця 1
Ж.р., однина, Р.в. (кого? чого?)
Рос. мова Укр. мова
кукушки зозулі
нет груши немає груші
книжки книжки
Таблиця 2
Ж.р., однина, Д.в. (кому? чому?)
Рос. мова Укр. мова
нога – ноге нога – нозі
речка – речке річка – річці
муха – мухе муха – мусі
Таблиця 3
Ж.р., однина, О.в. (ким? чим?)
Рос. мова Укр. мова
школой школою
Гордимся землёй Пишаємося землею
армией армією
V. Закріплення та осмислення знань.
Утворення словосполучень за малюнками підручника (Ст. 53, впр. 114)
Робота в парах.
Творча робота
Складання і запис речень з утвореними словосполученнями.
1 варіант - 1,2 словосполучення.
2 варіант – 3,4 словосполучення.
3. Гра «Хто найуважніший»
Робота в групах.
У кожній групі чотири учні.
Завдання: провідміняти іменники.
1 група – Олена.
2 група – Валя.
3 група – лелека.
Перший учень називає відмінок, другий – відмінкове питання, третій – іменник у потрібній формі, четвертий – закінчення іменника.
VІ. Підсумок уроку.
- Які закінчення мають іменники жіночого роду однини у Н.в.; у Р.в.; у Д.в.;
в О.в?
- Будьте уважними при написанні відмінкових закінчень іменників.