Тема: Земля – планета Сонячної системи. Як обертається Земля.
Мета: продовжувати знайомити учнів з формою, розмірами, особливостями руху Землі; закріплювати в учнів знання про рух Землі навколо своєї осі та навколо Сонця; формувати уявлення про причини зміни дня і ночі та зміни пір року, вміння виконувати практичні роботи з використанням глобуса; формувати науковий світогляд; розвивати мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; виховувати бажання співпрацювати з іншими учнями.
Тип уроку: урок закріплення знань
Обладнання: таблиця «Планети Сонячної системи», телурій (або настільна лампа на підставці), глобус, фізична карта півкуль, атласи, підручники, робочі зошити.
Очікувані результати:
учні повинні засвоїти
- глобус – модель Землі
- Луна – супутник Землі
- чому буває зміна дня і ночі, пір року
учні повинні уміти
- показувати на глобусі півкулі, полюси, екватор
Хід уроку
- Організація класу.
Працювати на уроці ми будемо під гаслом…(Добре навчати того, хто хоче все знати)
- Щоб його прочитати треба скласти гасло з розсипаних слів.
навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того
- Тож налаштуймося на урок і промовимо вислови аутотренінгу
Я – учень (учениця).
Я ходжу до школи.
Мене вчать учитися.
Я все розумію, я хочу все знати.
- Перевірка домашнього завдання
- Фронтальне опитування.
- Як називається шлях по якому Земля рухається навколо Сонця? Яку форму має цей шлях? До чого призводить таке обертання?
- Природничій диктант.
Земля – одна з відомих досі …, на якій існує… . Серед інших планет …системи за віддаленістю від Сонця Земля посідає … місце. Вік Землі близько … років. Наша планета рухається навколо … по своїй …, довжина якої … . Природним супутником Землі є ….
- Взаємоперевірка диктанту
- Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
- Гра «Дешифрувальник»
Розкодуйте слово і воно буде темою уроку.
- Закріплення вивченого матеріалу.
- Робота в малих групах «Синтез думок»
- У чому полягають подібність і відмінність Землі від інших планет?
- Як можна пояснити зміну дня і ночі на Землі?
- Практична робота з яблуком.
- Робота в малих групах «Синтез думок»
а) візьміть яблуко та проткніть його тонкою спицею через центр;
б) поверніть яблуко навколо спиці. Де вона виходить з яблука? Як назвати ці точки?
в) розріжте яблуко навпіл. З чим можна порівняти лінію посередині та половинки яблука?
яблуко - глобус
спиця – вісь
лінія посередині – екватор
виходи спиці із яблука – полюси
дві рівні половинки яблука – півкулі
- Виконання завдань практичного характеру. Робота з глобусом та електролампою.
Пригадайте спостереження за висотою Сонця над горизонтом протягом доби? Коли висота Сонця найбільша? Коли тривалість дня і ночі однакова? Наша Земля обертається навколо своєї осі із сходу на захід, назустріч Сонцю. Обертання земної кулі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. Це обертання дає основну одиницю часу – добу, і зумовлює розділення доби на 2 частини – день і ніч. Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі за 24 години. Цей час називається добою.
- Припустимо, що лампа – це наше уявне «сонце». Простежте, як буде освітлюватися поверхня Землі.
- То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути раз навколо своєї осі? (Той бік, який повернений до лампи – освітлений, протилежний в тіні)
- Подивіться уважно на освітлений бік глобуса і скажіть, на яких материках день, а на яких – ніч? Чому ви так думаєте?
- Яка ж причина зміни дня і ночі?
- Скільки триває доба? Скільки триває рік?
- До чого приводить обертання Землі навколо Сонця?
- Робота за таблицею підручника «Зміна пір року» (ст.82)
- Фізхвилинка
- Робота з підручником. Опрацювання фрагмента статті про особливості нахилу уявної осі Землі до площини обертання навколо Сонця та наслідки, які це зумовлює.
- Метод «Прес». Яка причина зміни дня і ночі?
- Самостійна робота. З’єднайте лініями правильні твердження.
- Модель Землі
- Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і поділяє Землю на дві півкулі.
- Уявна лінія, яка проходить через центр Землі і в Північній півкулі спрямована на Полярну зірку.
- Прилад для визначення напрямів сторін горизонту.
- Обертання навколо своє осі викликає
- Обертання навколо Сонця викликає…
а) екватор;
б) зміну пір року;
в) компас;
г) вісь;
д) зміну дня і ночі;
е) глобус
- Перевірка завдання. Відповіді 1е, 2а, 3г, 4в, 5д, 6б. Виставлення оцінок.
- Підсумок уроку.
- Вправа «Сенкан»
Земля.
Велика, рідна.
Живе, розквітає, радіє.
Земля – планета, на якій я живу.
Дім!
- Домашнє завдання.
Опрацювати статтю підручника (ст. 81-83), виконати завдання в зошиті (ст.29)