Просмотр содержимого документа
«Q.Muhammadiyning "Bahor keldi" she'ri»
O‘zbekiston Respublikasi
Xalq ta'limi vazirligi
Namangan viloyat
xalq ta'limi boshqarmasi
Namangan shahar xalq ta'limi
bo‘limiga qarashli
51-sonli umumiy o‘rta ta'lim maktabi boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi
salamova muqaddasNING
o‘qish fanidan bir soatlik ochiq
N amangan shahar xalq ta’limi boshqarmasi
51-umumta’lim maktabi
boshlang`ich ta’lim o`qituvchisi
Salomova Muqaddasning
bir soatlik dars ishlanmasi.
Namangan shahri
Ushbu dars ishlanmasi Namangan shahar xalq ta'limi bo'limiga qarashli 51-umumiy o’rta ta'lim maktabining boshlang’ich sinf o'qituvchisi Salomova Muqaddas tomonidan tayyorlangan.
Muallif: Salomova Muqaddas– Namangan shahar 51-umumiy o’rta ta'lim maktabining boshlang’ich sinf o'qituvchisi.
Muharrir: N.Yo'ldasheva- Namangan shahar xalq ta'limi bo'limi boshlang'ich sinflar uslubchisi.
Taqrizchi: S. Jumatova - Namangan shahar 51-umumiy o’rta ta'lim maktabining boshlang’ich sinflar ilmiy bo'lim mudiri
Mazkur dars ishlanmasi Namangan shahar xalq ta'limi bo'limining 201__- yil _________ oyidagi __-sonli qarori bilan ommalashtirildi.
Bahor keldi she`ri
Darsning ta`lim texnologiyasi modeli
Mavzuning qisqacha ta`rifi: O`quvchilarga bahor haqida yangi ma`lumotlar berib, bahor faslida bo’ladigan o‘zgarishlarni yoritib berish, matndagi qismalrning mazmunan bir-biriga bog`liqligini tushuntirish, o`quvchilardagi so`z va lug`at boyligini oshirish
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Dars shakli: Jamoa bilan ishlash
Dars uslubi: An`anaviy, didaktik o`yin, izohli o`qish
Dars jihozi: Gul tasvirlari,gullagan daraxt tasvirlangan rasm, qo`shimcha didaktik materiallar va rangli rasmlar. Texnik vositalar, media. She`r va topishmoqlar.
Nazorat: Bolalarning dars davomidagi faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.
Baholash: o`quvchilarning reytingi dars oxirida e`lon qilinadi.
Darsning maqsad va vazifalari:
Ta’limiy: O’quvchilarni matnni ifodali o’qishga o’rgatish, nutqini va so’z boyligini o’stirish. Bahor faslining fazilatini o’quvchilarga yetkazish, o’quvchilarga yil fasllari haqidagi bilimlarini chuqurlashtirish.
Tarbiyaviy: O’quvchilarga ekologik tarbiya berish, tabiatga, qushlarga bo’lgan mehrini oshirish,ona tabiatni asrab avaylashga o,rgatish va mehr hissini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: O’g’zaki nutqi, lug’aviy so’z boyligini oshirish va o’qish tezligini rivojlantirish.
Darsda rioya qilinadigan qoidalar bilan tanishtiriladi, dars shiori takrorlanadi.
B.B.B
Interfaol
Metod
2 daqiqa
3-bosqich
Darsning borishi
1.Yo`llanma savollardan foydalanib fasllarga oid ishlangan rasmlar asosida o`quvchilar bilan birgalikda hikoya tuzish.
2.She`rdagi qоfiyadоsh so’zlarni aniqlash
3.O`quvchilar bilan qismlarga bo`lish ishlarini amalga oshirish.
4.Dam olish daqiqasi o`tkaziladi. Quvnoq o`yin o`ynaladi.
5.Barcha faslning o`z o`rni va dehqonlar hayotidagi ahamiyati aytiladi. Bunda bizning asosiy boyligimiz paxtaga katta foydasi borligi aytiladi.
6.Rangli rasmlar asosida she`r mazmunini yoritish.
7. Namunali she`rlardan yod olish.
8 .Maqol va topishmoq, testlar bilan ishlash.
9 .Lug`at ustida ishlash.
10. Ma`naviyat daqiqasi o`tkaziladi.
suhbat
suhbat
andoza
bilan ishlash
andoza
bilan ishlash
o`yin
suhbat
namoyish
izohli yodlash
suhbat
suhbat
suhbat
20daqiqa
4-bosqich
Mustah-
kamlash
Savol va topshiriqlar asosida o`tilgan mavzu mustahkamlanadi
Savol-
Javob
15daqiqa
5-bosqich
Baholash
Darsda faol qatnashgan o`quvchilar rag`batlantiriladi.
O`yin
3 daqiqa
6-bosqich. Uyga vazifa
She`rni yod оlish
Tushuntirish
2 daqiqa
Fan:O’qish
Mavzu: Bahor keldi. Quddus Muhammadiy
Maqsad: Ta’limiy: O’quvchilarni she`rni ifodali o’qishga o’rgatish, nutqini va so’z boyligini o’stirish. Qish faslining fazilatini o’quvchilarga yetkazish, o’quvchilarga yil fasllari haqidagi bilimlarinichuqurlashtirish. FK-1. Nutqiy kоmpetensiya. TK-2. Axbоrоtlar bilan ishlash kоmpetensiyasi.
Tarbiyaviy: O’quvchilarga ekologik tarbiya berish, tabiatga, qushlarga bo’lgan mehrini oshirish,ona tabiatni asrab avaylashga o,rgatish va mehr hissini tarbiyalash. TK-4. Ijtimоiy faоl fuqarоlik kоmpetensiyasi
Rivojlantiruvchi: O’g’zaki nutqi, lug’aviy so’z boyligini oshirish va o’qish tezligini rivojlantirish. TK-3. O’z-o’zini rivоjlantiruvchi kоmpetensiya. TK-6., fan va texnika yangiliklaridan xabardоr bo’lish hamda fоydalanish kоmpetensiyasi.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi
Dars uslubi: Aralash (suhbat, tushuntirish, yangi pedtexnologiyadan foydalanish)
Dars jihozi: Rasmlar, slaydlar, ko’rgazmalar, tarqatma materiallar
O'qish fanidan DTS bo'yicha 3-sinfda nimalarni bilishimiz kerak?
O'quvchilar javob beradilar
O'qituvchi: Bolajonlar darsimiz yanada qiziqarli bo'lishi uchun sinfimizni uch guruhga bo’lib olamiz.
Guruh nomlari:
1-guruh «Quvnoqlar»
2-guruh «Zukkolar»
3-guruh «Bilimdonlar»
Faol ishtirok etgan o'quvchilarni rag'bat kartochkalari bilan rag'batlantirib boraman
-Bizning Vatanimiz qayer?
-O'zbekistonning poytaxti qayer?
- O'zbekiston Respublikasi Prezidenti kim?
-Bolajonlar «Harakatlar strategiyasi» haqida nimalarni bilasiz?
O'quvchilar 5 ta ustivor yo'nalishni, hamda ranglar ta'rifini aytadilar.
-Konstitutsiyamiz qachon qabul qilingan?
-Bu yil necha yilligini nishonladik?
Qanday moddalardan bilasiz?
O'quvchilarga javob beradilar.
II. O'tganmavzunimustahkamlash
«Tabiat bilan suhbat» rivoyati asosida sahna ko'rinishi tayyorlab kelish vazifa topshirilgan edi. Tayyorlab keldingizmi?
O'quvchilar tomonidan sahna ko'rinishi ko'rsatishadi.
Mavzu asosida savol –javob o’tkaziladi.
-Bo’ron nima deb maqtandi?
-Jala nima dedi?
-Daryo nima dedi?
-Quyosh nima dedi?
-Odam qanday javob berdi?
Mavzu umumlashtiriladi.
-Aziz o'quvchilar hozir «Mohir rassom» o'yinini o'ynaymiz. Buning uchun varrak, gul, qaldirg’och rasmini doskaga chizib berasiz. Chizib bo'lguningizcha qolgan o'quvchilar bilan «Zanjir» usulida qatorlar bilan o'yin o'ynaymiz.
Zukkolar guruhi: Bahorda tabiatdagi o'zgarishlarni aytishingiz kerak.
Quvnoqlar guruhi: Bahor faslidagi o’yinlar haqida aytishingiz kerak
Bilimdonlar guruhi: Bahor faslidagi muhim sanalarni aytishingiz kerak.
O'quvchilar aytadilar. Shundan so'ng doskadagi o'quvchilar chizgan rasmlarni ko'rib, baho beriladi.
-Varrak, gul, qaldirg’och so'zlarini ingliz tilida qanday aytiladi?
Lug'at boyligimizni oshirdik.
Dam olish daqiqasi o'tkaziladi.
III. Yangi mavzu bayoni.
Quddus Muhammadiy ,, Bahor keldi “
Doskaga sana va mavzu yoziladi.
Muallif haqida ma'lumot beriladi.Bahor keldi she’rini ifodali o'qib beriladi.
Qo’llarida soz bilan,
Gulg’uncha parvoz bilan,
Silkinib parvoz bilan
Uchib turna, g’oz bilan,
Qadrdon bahor keldi.
Bahorni kuting bog’da,
Bog’ emas , dala, tog’da.
Maysa yashnagan chog’da,
Qushlar sayrar butog’da,
Sevikli bahor keldi.
Har narsada o’zgarish,
Erib,oqib jo’nar qish .
Har yoqda yashnar turmush,
O’rik gulladi kumush,
Mehnat bahori keldi .
Bezanar maktab bog’i,
Gulga to’lib quchog’i.
Toshar hayot irmog’i,
Maktab dam olar chog’i,
O’quvchi, bahor keldi .
O’tmasin go’zal fursat,
Qani g’ayrating ko’rsat .
Imtihon sinovga vaqt
Hozirmi, darslaring taxt,
Hushyor bo’l, bahor keldi .
Monitor orqali mavzuga oid slaydlar ko'rsatiladi. Shu slaydlar orqali har bir to'rtlik tahlil qilib beriladi.
O'quvchilar mustaqil o'qib, tushunmagan so'zlarini aytadilar.
-Qani o'quvchilar aytingchi, she'rda qofiyadosh so'zlar ham bor ekanmi?
-O'quvchilar topadilar:
soz – parvoz
tog’da- chog’da
turmush – kumush
quchog’i- irmog’i
fursat – ko’rsat
vaqt - taxt
Endi savollarga javob qaytaramiz.
1. She'rni to'xtamlarga rioya qilib ifodali o'qing.
O'quvchilar navbat bilan she'ni ifodali o'qiydilar.
2.,,O’tmasin go’zal fursat,
Qani g’ayrating ko’rsat “ misralarini tushuntiring va izohlab bering .
3. Shoir bahor kelishini qanday tasvirlagan?
Yangi mavzuni mustahkamlash
Mavhuni mustahkamlar uchun «Baliq» skeleti metodidan foydalanamiz.
Zukkolar guruhi: She'rdagi qofiyadosh so'zlarni topib yozadilar.
Quvnoqlar guruhi: She'rdagi bahor fasliga doir so'zlarni yozadilar.
Bilimdonlar guruhi: Bahorda qanday taomlar pishirilishini yozadilar.
Slayd оraqali bahorni ta`riflaymiz.
BBB metоdidan fоydalanib, bugungi mavzudan nimalarni bilib оlganliklari haqida suhbatlashiladi. Rag’bat kartоchkalari sanalib, g’оlib guruhlar aniqlanadi, o’quvchilar bahоlanadi.