Darsning maqsadi:Ta’limiy: o‘quvchilarga do‘stlikhaqida ma’lumot berish, «Do‘stlik» hikoyasi bilan tanishtirish. O‘quvchilarda to‘g‘ri va ifodali o‘qish ko‘nikmalarini shakllantirish. FK1 :o‘qilgan hikoya mavzuga mos maqol topa olish;Tarbiyaviy: o‘quvchilarga do‘stlikning qadriga yetishnio‘rgatish.TK5: hikoyada qahromonning insoniylik xususiyatlariga xolisona fikr yurita olish.Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil va ijodiy qobiliyatlarini, lug‘at ustida ishlash malakalarini rivojlantirish.FK 2: hikoyadagi so ‘z va gaplarning ma’nolarini tushuna olish;
Dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi.
Dars metodlari: suhbat, savol-javob, tushuntirish, «Aqliy hujum» metodi, «Krossvord»o‘yini.
Dars jihozi: darslik, mavzuga oid ko‘rgazmalar, didaktik va tarqatma materiallar, multimedia ilovalar.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism.
Salomlashish
O‘quvchilarni darsga hozirlash
II. Uy vazifasini so‘rash va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash.
«Shoira» hikoyasi o‘qitiladi,mazmuni 3-4 kishiga so‘zlatiladi.
O‘quvchilar o‘rtasida savol- javob o‘tkaziladi.
Shoira qanday qiz ekan?
Shoira qanday yutuqlarga erishgan?
O‘quvchilar berilgan savollarga javob berishadi.
III. Yangi mavzuni tushuntirish.
Bolajonlar,siz do‘stlik, uning biz uchun qanchalik kerakligi haqida nimalar bilasiz?
O‘quvchilarning javoblari tinglanib, yangi mavzu e’lon qilinadi.
Bugun biz sizlar bilan «Do‘stlik»hikoyasi bilan tanishamiz.
O‘quvchilar bilando‘stlik,uning qanchalik hayotimizda o‘rin tutishihaqida suhbatlashiladi, ularning fikrlari tinglanib, to‘ldiriladi.
O‘qituvchi «Do‘stlik» hikoyasini ifodali o‘qib beradi.
Hikoya mazmuni haqida qisqacha malu’mot beriladi.
Lug‘at ishi:
Vova – rus millatiga mansub odam ismi
durustgina – yaxshigina
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darslik bilan ishlash:
Yangi mavzuni mustahkamlash maqsadida «Do‘stlik» hikoyasi o‘quvchilarga navbati bilan o‘qitiladi.
O‘quvchilar darslikdagi savollarni o‘qib, ularga javob berishadi:
Abduqodir bilan Vova qanday qilib do‘stlashib qolishdi?
Daftaringizga do‘stlik haqidagi maqollarni yozing.
Просмотр содержимого документа
«Презентация урок на тему "Dars ishlanma"»
Namangan viloyati Uchqo'rg'on tumani
33-umumta’lim maktabi
4-A sinf o’qituvchisi
Mamajanova Shahodatning
o’qish fanidan
tayyorlagan 4-chorak
dars ishlanmalari.
2019-2020-o’quv yili
Mavzu: “Do‘stlik”.(Xudoyberdi To‘xtaboyev).
Darsning maqsadi:Ta’limiy: o‘quvchilarga do‘stlikhaqida ma’lumot berish, «Do‘stlik» hikoyasi bilan tanishtirish. O‘quvchilarda to‘g‘ri va ifodali o‘qish ko‘nikmalarini shakllantirish. FK1 :o‘qilgan hikoya mavzuga mos maqol topa olish;Tarbiyaviy: o‘quvchilarga do‘stlikning qadriga yetishnio‘rgatish.TK5: hikoyada qahromonning insoniylik xususiyatlariga xolisona fikr yurita olish.Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning mustaqil va ijodiy qobiliyatlarini, lug‘at ustida ishlash malakalarini rivojlantirish.FK 2: hikoyadagi so ‘z va gaplarning ma’nolarini tushuna olish;
Dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi.
Dars metodlari: suhbat, savol-javob, tushuntirish, «Aqliy hujum» metodi, «Krossvord»o‘yini.
Dars jihozi: darslik, mavzuga oid ko‘rgazmalar, didaktik va tarqatma materiallar, multimedia ilovalar.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism.
Salomlashish
O‘quvchilarni darsga hozirlash
II. Uy vazifasini so‘rash va o‘tilgan mavzuni mustahkamlash.
«Shoira» hikoyasi o‘qitiladi,mazmuni 3-4 kishiga so‘zlatiladi.
O‘quvchilar o‘rtasida savol- javob o‘tkaziladi.
Shoira qanday qiz ekan?
Shoira qanday yutuqlarga erishgan?
O‘quvchilar berilgan savollarga javob berishadi.
III. Yangi mavzuni tushuntirish.
Bolajonlar,siz do‘stlik, uning biz uchun qanchalik kerakligi haqida nimalar bilasiz?
O‘quvchilarning javoblari tinglanib, yangi mavzu e’lon qilinadi.
Bugun biz sizlar bilan «Do‘stlik»hikoyasi bilan tanishamiz.
O‘quvchilar bilando‘stlik,uning qanchalik hayotimizda o‘rin tutishihaqida suhbatlashiladi, ularning fikrlari tinglanib, to‘ldiriladi.
O‘qituvchi «Do‘stlik» hikoyasini ifodali o‘qib beradi.
Hikoya mazmuni haqida qisqacha malu’mot beriladi.
Lug‘at ishi:
Vova – rus millatiga mansub odam ismi
durustgina – yaxshigina
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash.
Darslik bilan ishlash:
Yangi mavzuni mustahkamlash maqsadida «Do‘stlik» hikoyasi o‘quvchilarga navbati bilan o‘qitiladi.
O‘quvchilar darslikdagi savollarni o‘qib, ularga javob berishadi:
Abduqodir bilan Vova qanday qilib do‘stlashib qolishdi?
Daftaringizga do‘stlik haqidagi maqollarni yozing.