Просмотр содержимого документа
«План урока на тему "?осындыны немесе ?осынды мен ?алды?ты табу?а арнал?ан ??рама есеп" »
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны немесе қосынды мен қалдықты табуға арналған құрама есеп
Сабақтың мақсаты: Құрама есеп түсінігімен таныстыру. Қосындыны немесе қосынды мен қалдықты табуға берілген құрама есептерді шығаруды үйрету.
1. «Құрама есеп» ұғымымен таныстыру. Қосындыны немесе қосынды мен қалдықты табуға берілген құрама есептерді шығару білігін қалыптастыру. 2. Өзара кері құрама есептерді шығаруға дайындық жүргізу. Өтіліп жатқан оқу материалына назар аудару, ойлау, есте сақтау, қызығушылығын арттыру. Өз бетінше жұмыс жасауын, белсенділігін дамыту. 3. Қарым – қатынас мәдениетіне, толеранттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап, т.б.
Көрнекілігі: суреттер
Қосымша материалдар: дидактикалық материалдар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Балаларды сабаққа дайындау.
Өткенді сыныптағы материалдарды көрнекі құралдар арқылы еске түсіру
Жаңа сабақ:
Психологиялық дайындық:
«Математика өте қатаң, өте дәл және қызықты ғылым. Сондықтан оны қызыға оқуымыз керек!»
Оқулықпен жұмыс:
№ 1 тапсырма: (ауызша)
№ 2 тапсырма: Тура теңдікте түсіп қалған цифрды орнына қою
22+5=16+11 54+20=43+31 75-14=30+31
Тақтамен жұмыс:
№ 3 тапсырма: Есептің шартын, сұрағын, шешуін, жауабын салыстыру, шығару
Екі топқа екі тапсырманы бөліп орындату
Шаңғы – 46 пар Ш: 46 – (20+15) = 11
2 сынып – 20 пар Ж: 11 пар шаңғы қалды
3 сынып – 15 пар
Қалғаны - ?
Жүргені – 12 бала Ш: 12 + (8 + 4) = 24
Ұл – 8 бала Ж: 24 адам болды
Қыз – 4 бала
Ұл – 11 бала Ш: (17+11) – 5 = 23
Қыз – 11 бала Ж: 23 бала қалды
Кеткені – 5 бала
Қалғаны - ?
№ 4 тапсырма: Есептің сұрағын қойып, шығару
2 сынып – 30 оқушы ? Ш: (30 + 14) + 30 = 74
3 сынып - ?, 14-і артық Ж: 74 оқушы қатысты
Сергіту сәті:
«Кім жылдам?!» ойыны: № 6 тапсырма: Ағаштардың биіктіктері мен ұзындықтарын білу
Өздік жұмыс:
№ 7 тапсырма: 10 м – 9 м + 8 м – 6 м = 3 м Шырша бүршігі ескерткішінің биіктігі – 3 м
№ 8 тапсырма: Қатар бойынша теңдеулерді шешу
45 – у = 22 у + 12 = 57 Z – 20 = 68
у = 45 – 22 у = 57 – 14 z = 68 + 20
у = 23 у = 43 z = 88
45 – 23 = 22 43 + 12 = 57 88 – 20 = 68
№ 9 тапсырма: Сызықтарды табу
Тұйықталмаған: 1,3
Тұйықталған: 2, 4
Бекіту:
№ 10 тапсырма
8 + 9 = 17 17 – 12 = 5
Жауабы: 5 қыз шанамен де, шаңғымен де сырғанағанды ұнатады.
Қорытынды:
№ 11 тапсырма
Дүкенге 40 пар коньки және 50 пар шаңғы әкелінді. Олардың 70 пары сатылды? Неше пар қалды?
- Бүгінгі сабақта қандай тапсырма ұнады? Жеңген топты марапаттау