Підсумковий урок з українського читання на тему: «Усна народна творчість» (3 клас з російською мовою навчання)
Мета: закріпити матеріал по темі, розширити знання учнів, виховувати зацікавленість до усної народної творчості».
Після презентації учні повинні розказати, які види фольклору вони запам’ятали, розрізняти такі поняття, як загадки, пісні,прислів’я та приказки.
Презентація підготує учнів до перевірної роботи.
Хід уроку
I Організаційний момент
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи, швидше в клас!
Біля парти станемо чемно –
Хай мине час недаремно.
Будьмо уважні і старанні всі,
Сядемо рівненько на місця свої.
II Вправи на розвиток навичок читання
- Гра «Біг по доріжці»
- Читання «Пірамідок»
III Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
-Сьогодні ми повторимо тему: «Усна народна творчість», згадаємо основні поняття по темі, а також підготуємось до перевірної роботи. Будьте уважні
IY Повторення матеріалу
Що таке фольклор? Які види усної народної творчості ви знаєте? (слайд 2)
- Колискові пісні (слайд 3)
А) Слово вчителя
-«Нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим», - писав Т.Г.Шевченко. Особливу магічну силу мають колискові пісні. Вони надзвичайно образні, мелодійні, лагідні, щирі, задушевні. Передаючи їх немовляті, як і своє молоко, ненька переливає у його душу мудрість народу, виколисує з нього майбутню людину. Всю любов, ніжність, бажання бачити своє дитя щасливим, розумним, гарним матір укладає в невибагливі рядки і простеньку мелодію, організовану гарним ритмом гойдання колиски. Монотонний тихесенький наспів і пестливі лагідні слова мають заспокоїти, приспати дитину, тому м’якенькими лапками підступає до мальованої колисочки пухнастий, волохатий, муркотливий котик, голуби приносять на крилечках сон-дрімоту.
Б) прослуховування колискової пісні (слайд 4)
-Які враження від цієї пісні виникло у вас під час прослуховування?
-Дайте визначення поняття «колискові пісні»
В) Читання напам’ять колискових пісень учнями.
2. Повторення матеріалу про потішки
А) Відповіді на питання:
-Що таке потішки?(слайд5)
-Яке їх значення для маленької дитини?
Б) Читання на картках потішок
Малювала зранку мишка
Три цукерки, два горішка,
А в обід в куточку сіла
І смачний малюнок з'їла.
Заєць спати захотів,
Сам ліжечко постелив,
Сам зробив собі подушку,
Примостив її під вушко.
Тільки дуже довге вушко -
Все звисає із подушки.
Скочив котик,
Сів на плотик.
Миє ротик
І животик.
Він біленький
І чистенький, -
Гарний Мурчик
мій маленький.
Кую, кую чобіток,
Подай, мамо, молоток!
Як не подаси молотка,
Не підкую чобітка.
Тосі, тосі, тосі,
Де ходили - в гості.
Що їли - кашку
Що пили - малашку,
Кашка смачненька,
Малашка - ріденька.
Пальчик, пальчик, де ти був? ( беремо мізинчик)
Я з цим братцем в ліс ходив, ( беремо безіменний пальчик)
А з цим братцем борщ варив, (беремо середній пальчик)
А з цим кашу куштував, ( беремо вказівний пальчик)
А з найбільшим заспівав, заспівпав. (беремо великий пальчик)
3. Лічилки (слайд 6).
А) Читання із слайду визначення поняття «лічилки»
Б) Розповідання напам’ять лічилок
4. Фізхвилинка (слайд 7)
4. Прислів’я та приказки. (слайд 8)
А)Конкурс на кращого знавця українських прислів’їв та приказок.
Б) Гра «Продовж прислів’я « (зі слайду)
І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз – вона
Стала добра й смачна.
(Калина)
* * *
Кавунчики дрібненькі,
Смугасті та кисленькі,
У колючки вбралися
І кущиком назвалися.
(Аґрус)
* * *
Мов маленький м’ячик,
Висить, а не скаче,
Рум’яне, гладеньке,
На смак солоденьке.
(Яблуко)
* * *
Торох, торох,
Розсипався горох.
Почало світати –
Нема що збирати.
(Зірки)
Неначе паровоз, гуде,
Шумить, кипить, і пара йде,
Смачний заварює нам чай.
Хто ж він такий? От відгадай.
(Чайник)
* * *
Стоїть собі літечком
На городі тіточка,
Світлокоса, білочуба,
а на ній зелена шуба.
(Кукурудза)
* * *У лісі зростав,
У столяра побував,
В кімнаті оселився,
Полотном укрився.
(Стіл)
* * *
Хто завжди правду каже?
Який є, таким покаже,
І без слів про все рас скаже.
На нього дивишся, а себе бачиш.
(Дзеркало)
6. Скоромовки (слайд 10)
7.Українські народні казки (слайд 11).
А). Змагання двох команд
1) Як звали півника в казці « Колосок»? ( Голосисте горлечко )
2) В чий будиночок забралася Коза-Дереза? ( Зайчика )
3) Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня ?
( Івасику-Телесику )
4) Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
5) Кого зробив дід із соломи? (Бичка)
6) Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць )
7) Кого купив дід на базарі за три копи? ( Козу-Дерезу)
8) Який казковий герой народився з горошини? (Котигорошко)
1) Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)
2) Хто викрав Івасика-Телесика? (Змія )
3) Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? ( Рак)
4) Як звати зеленого чоловічка з довгою бородою, який живе у пеньку? ( Ох)
5) Назвіть улюблене взуття діда з казки Коза-Дереза?
(Червоні чоботи)
6) У якій казці битий небиту віз?
( Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат)
7) Кому в казці треба було відчинити, через поріг пересадити,
нагодувати і спати покласти? ( Кобилячій голові)
8) Кого в казці «Рукавичка» називали іклан? (Кабана)
Б). Інсценізація казки (на вибір)
8. Небилиці. Читання небилиці «Морквяний вовк»
Y. Підведення підсумків уроку
- Домашнє завдання: повторити матеріал по темі, підготуватися до перевірної роботи