-Балалар,жапыра? неге жасыл т?сті болады,соны білгілері? келе ме?
-Сендерге ??зір Хасан айтып береді.
- Жапыра? т?сі не себепті жасыл?
-Жапыра?ты? бойында о?ан жасыл т?с беретін хлорофил деп аталатын зат бар.
Хлорофилді? к?мегімен ?сімдік к?н с?улесін ?зіні? бойына алып фотосинтез ??райды. Фотосинтез ?сімдікті? тама?тануына керекті зат. ?сімдікке к?н с?улесі к?п т?ссе, ?сімдік сор??лым жасыл болады.
-Жапыра?ты? т?сі ?ай мезгілде сары болады?
-К?зде
-Не себепті жапыра? к?зде сары болады,білесі?дер ме?
-Хасанды тындайы?
Жылу жетіспегендіктен к?зде жасыл ре? (хлорофилл) жойылады.Сол кезде сары т?с аны? к?рінетін болады.
-Балалар, сонымен ?атар Жапыра? шебер аспашы екен.Тамырдан саба??а, саба?тан жапыра??а су келіп ауадан к?мір?ыш?ылы газын сі?іреді, к?н с?улесі тікелей хлорофилге т?сіп бойында ?ант пен крахмал т?зіледі ж?не оттегін б?леді.
Просмотр содержимого документа
«П?ні: Д?ниетану Та?ырыбы: Жануарлар таби?ат?а ?алай бейімделеді»
Сабақтың тақырыбы: Жануарлар табиғатқа қалай бейімделеді?
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың мақсаты мен міндеті:
Жануарлардың қоршаған орта жағдайына қарай әртірлі жолмен бейімделуі туралы оқушылардың білімін қалыптастыру.
Табиғаттың бір-бірімен байланыстылығы туралы білімдері мен біліктерін дамыту.
Табиғатқа ұқыпты қарауға тәрбиелеу.
Жұмыс түрлері: жұппен жұмыс,әңгімелесу,дәптермен жұмыс,ойын сәттері.
Қажетті құралдар: табиғатқа бейімделген жануарлар туралы суретттер.
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері
Проблемалық сұрақ: Тығылған дұрыс па,әлде өз жауларын қорқытқан дұрыс па.
Сабақтың барысы;
1. Психологиялық дайындық
-Табиғатта қандай өзгерістер болып тұрады?(Күн мен түннің, жыл мезгілдерінің ауысуы суықтың түсуі т.б)
-Бұл сабақта біз жануарлардың табиғаттағы өзгерістерге қарай қалай бейімделетіні туралы білеміз.
2.Жаңа сабақ
-Суық түсуімен байланысты жануарлар тіршілігінің өзгеруі жайындағы сызбаны естеріңе түсіріндер
Жұппен жұмыс
-Супетті қара, сыныптастарыңмен бірге жануарлардың өз қорегін табуға және жауларынан қорғауға қалай бейімделетін естеріне түсіріңдер.
-Мәтінді оқу.
Білемін
Білгім келеді
Білдім
-Нені білгендерің туралы әңгімелендер.
-мұғалімнің әңгімесі
3.Білімді бекіту
Дәптермен жұмыс
-Жануарлар қоршаған ортаға қалай бейімделеді. Сызықпен көрсетіңдер
«Мен жасыр» ойыны.
Сабақты
" Ой қозғау"
. Жаңа материалды түсіндіру.
Жапырақтың сыртқы құрылысымен таныстыру. Жапырақ алақан,жүйкесі, сағағы және жапырақ қолтығынан тұрады.Жапырақтың кеңейген жалпақ бөлігі тақтасы,ал сабаққа бекінетін жіңішке бөлігі сағағы деп аталады.
Сағағы болмайтын жапырақтарды сағағсыз жапырақ дейді. Сағақ жапырақ тақтасын жарыққа қарай бағыттап, бұрып қозғалтады.
-Балалар,жапырақ неге жасыл түсті болады,соны білгілерің келе ме?
-Сендерге қәзір Хасан айтып береді.
- Жапырақ түсі не себепті жасыл?
-Жапырақтың бойында оған жасыл түс беретін хлорофил деп аталатын зат бар.
Хлорофилдің көмегімен өсімдік күн сәулесін өзінің бойына алып фотосинтез құрайды. Фотосинтез өсімдіктің тамақтануына керекті зат. Өсімдікке күн сәулесі көп түссе, өсімдік сорғұлым жасыл болады.
-Жапырақтың түсі қай мезгілде сары болады?
-Күзде
-Не себепті жапырақ күзде сары болады,білесіңдер ме?
-Хасанды тындайық
Жылу жетіспегендіктен күзде жасыл рең (хлорофилл) жойылады.Сол кезде сары түс анық көрінетін болады.
-Балалар, сонымен қатар Жапырақ шебер аспашы екен.Тамырдан сабаққа, сабақтан жапыраққа су келіп ауадан көмірқышқылы газын сіңіреді, күн сәулесі тікелей хлорофилге түсіп бойында қант пен крахмал түзіледі және оттегін бөледі.
Дәптермен жұмыс; Фотосиннтез-фотон-жарық,синтез-жасалу. Хлорофилл-жасыл және жапырақ.
Крахмал-өсімдіктен алынатын ұн тәріздес майда ұнтақ. Жапырақтың атқаратын қызметтері:
1. Жапырақ көмір қышқыл газын бойына сіңіріп,оттегін бөліп шығарады.
2. Жапырақ арқылы өсімдік тыныс алады.
3. Өсімдік бойындағы артық суды жапырақ арқылы буландырады.
4. Буланған жапырақ өсімдікті салқындатып тұрады.
Сергіту сәті.
Оқулықпен жұмыс; Балалар мәтінді оқып түсінгендерін айтады.