?ызы?ушылы?ты ояту: Киік-топтастыру : дала жануары, а?б?кен деп те атайды, жа?а ту?ан ла?ын ??ралай деп атайды, ?ыз бала?а ат ?ояды с?лу болсын деп,с?лу жануар, ш?ппен ?оректенеді, ж?йрік, адам?а еш зияны жо?, ату?а болмайды, а?ылды,есті жануар.
Просмотр содержимого документа
«открытый урок на тему С?кен Сейфуллин.А?са? киік»
Ашық сабақ
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сыныбы: 3
Тақырыбы: Сәкен Сейфуллин.Ақсақ киік
Мақсаты: жазушы өмірінен тағылымды мәлімет бере отырып, шығарманың идеясымен таныстыру, мазмұнын меңгерту,мәнерлі де түсініп оқуға, өз бетінше білім алуға, ойларын ауызша жеткізуге, топта жұмыс істеуге үйрету, табиғатты қорғауға, аяушылықпен қарап, қамқоршы болуға тәрбиелеу.
Көрнекілік: слайд-презентация, оқулық
Әдіс-тәсіл: СТО технологиясының тәсілдері, Кембридж оқыту әдістемесі бойынша.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру: *
Алақанды ашайық, /екі қолды жоғары көтеру/
Күннің нұрын алайық . /қолдарын сермейді/
Таза ауаны жұтайық, /Терең тыныс алады/
Жүрекке жылу салайық. /Қолды кеудеге қояды/
Мейірімділік шоғын алайық, /Қолдарын алға созады/
Жиналған жылы шуақты /Шуақты қонақтарға шашады/
Қонақтарға шашайық.
Жарық болса күніміз,
Жарқын шығар үніміз.
Елін сүйіп ер жетер,
Біз болашақ гүліміз, деп гүл сыйлаймын * топқа бөлу: Қызғалдақ, Бәйшешек, Жауқазын
Мұғалім: - Бүгінгі сабақ барлығымызға қуаныш әкелсін, жан-дүниемізді жақсы қасиеттермен молайтсын. Ендеше, бестік болсын бағамыз, өсе берсін санамыз деп бүгінгі сабақты бастаймыз.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау, бағалау: Сәбит Мұқановтың "Көкшенің көрінісі"
Балалар салған суреттерін қорғайды: Бұл шығарманы оқығанда көз алдарыңа кандай көрініс елестеді екен?Суреттеріңді шынайы көрініспен салыстырып байқаймыз. слайд № 1 "Көкшетау"
"Кездейсоқ ұшақтар" ойыны: сұрақ-жауап:
"Күлгін ұшақ" тапсырмасы -Жазушы Көкшенің көркін қалай суреттеген?
"Жасыл ұшақ" тапсырмасы -Көкшенің көркін өте көркем көрсетіп тұрған не?
"Сары ұшақ" тапсырмасы - Неліктен Көкшені гауhар тастан жасаған күмбезге, аспанға теңейді?
Мұғалім: -Біздің өтіп жатқан тарауымыз қалай аталады? /Табиғат- менің өз үйім/
-Табиғатты неше түрге бөлеміз? Тірі, өлі деп.
-Көкшетауымыз қай табиғатқа жатады?
-Тірі табиғатқа ше?
Қызығушылықты ояту: Киік-топтастыру : дала жануары, ақбөкен деп те атайды, жаңа туған лағын құралай деп атайды, қыз балаға ат қояды сұлу болсын деп,сұлу жануар, шөппен қоректенеді, жүйрік, адамға еш зияны жоқ, атуға болмайды, ақылды,есті жануар.
/балалар постерлерін қорғайды/
ІІІ. Мағынаны тану: Мұғалім: Киік туралы көп білеміз екен, қайдан білдік?