САБАҚ: | Мектеп №148 |
Күні:10.02.2019 ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Р.Т.Медетова |
СЫНЫП: 1 Б сынып | Қатысқандар:26 | Қатыспағандар: |
Оқумақсаттары | 1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; 1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау; 1.4.2.3 жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау 1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау |
Бағалау критериилері: 1.астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттайды 2. ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттайды 3. жекелеген ғарыштық денелерді атайды және сипаттайды 4.Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтайды | Ойлау деңгейлері: Білу Түсіну Қолдану |
Тілдік мақсат: Ғарыш сөзіне байланысты түйінді сөздермен таныстыру. Жер,шар сөздеріне қатысты сөздерді үш тілде танып білу | жер – земля – graunt; шар -шар – balloon; |
Алдыңғы оқу: | 1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; «Қызықты лото» стратегиясы. 753код |
Талқылауға арналғансұрақтар: 1.Жерді қоршап тұрған кеңістік қалай аталады? 2.Ғарышқа бару үшін адамдарға не қажет? 3.Астрономиялық құбылыстарды бақылап,зерттеу жүргізетін жер 4.Қазақстандағы ғарыш айлағы 5.Кеш сөзіне қарама-қарсы сөз 6.Қатты қызып тұрған шар 7.Түнгі аспанда нелер жымыңдайды? 8.Тым алыстағы нысандарды немен көруге болады? 9.Күн жүйесінде неше ғаламшар бар? 7 ,5,3 сұрақтардың жауабындағы сөздердің алғашқы әріптерінен бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. Жер сөзі. |
Жоспар |
Жоспарланғануақытесебі | Жоспарланғанжаттығутүрлері | Ресурс-тар | Дерек-көздер |
Басы | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру,жаңа сабаққа сәттілік тілеу. Оқушыларды ғаламшарлар арқылы бес топқа бөлу:Жер,Сатурн,Меркурий,Марс,Нептун. Топтың алтын ережесін еске түсіру. | | |
Ортасы | Бүгінгі сабақта «Ғарыш әлеміне» саяхат жасаймыз.Ғарыш дегеніміз не? Қазақстанның ғарышкерлерін еске түсірейік.Біздің ғаламшарымыз қалай аталады? Жер қандай? Ерте заман адамдарының Жер ғаламшарын қалай елестеткені туралы айтып беру.Оқушылардың назарын суреттерге аудару. Ежелгі гректер,қытайлықтар мен үндістердің Жер ғаламшарын қалай елестеткендері туралы аңыз әңгімелерден үзінділер айтып беру. | Оқулық суреттер | |
Тапсырмалар: 1-топ. Шарға түрлі –түсті қағаздарды желімдеп Жердің моделін жаса. 2-топ.Жер ғаламшарының суретін салу.Жер сөзін үш тілде айту. 3-топ.Дөңгелектерді қандай да бір заттың немесе нысанның суретіне айналдыр.Мысалы ол сағат немесе доп т.б. 4-топ.Суретті боя.Ғарышкерлер экипажына көмектес. 5-топ.Жер ғаламшарының көрінісін Күннің шуақтарына жазып ,ойыңды білдір. Жердіңдомалақ екенін әр топ зерттеу жүргізе отырып дәлелдейді. | Суреттер Маркер А3 Түрлі-түстіқағаз Желім шар | |
Бағалау критериилері: Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтайды | Дескриптор: Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтай алады | | |
| Сергіту сәті: | «Көңілді күн» | | |
| Тапсырмалар: Негештің хаты Негештің хатындағы жасырылған сөзді тап. Қандай сөз шықты? Сөйлемді аяқтап жаз. ОООООООООООЖООООООООЕООООООООООР __________________- бұл___________________________ | | |
| Бағалау критериилері: жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттайды | Дескриптор: жекелеген ғарыштық денелерді атайды және сипаттай алады | | |
| Қалыптастырушы бағлау тапсырмасы | Тапсырма | |
Соңы | Бағалау «Бармақ арқылы» бағалау «От шашу» арқылы бағалау. «Жұлдызшалар»арқылы бағалу | Кері байланыс «Ұшақ-ұшыру» стратегиясы | | |
Қосымшамəліметтер |
| Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? «Жер ғаламшарының көрінісі» тақырыбында суреттер көрмесі. | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Жұлдызшалар арқылы бағалау. | Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік. Көркем еңбек.Математика. Құндылықтарменбайланыс (тəрбиеэлементі). |
| | |
Рефлексия Сабақтың мақсатымен оқу міндеттеріорындалды ма? Бүгін оқушыларне үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейдеөтті? Жоспарланғансаралаужақсыіскеастыма? (тапсырмаларсəйкесболдыма?) Уақыттықалайпайдаландым? Жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжəне неге? | Өзсабағыңыздыталдау үшін осы барысында пайдаланыңыз. Солжақтаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. |
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды. Бүгін оқушылар жер ғаламшары туралы толық мағлұмат алды. Сабақ оқушыларға қызықты, жақсы деңгейде өтті. Жоспарланғансаралаужақсыіскеасты. Тапсырмалар сәйкес болды.Уақытты тиімді пайдаландым. |
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалы тигізер еді?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?