Мысылы Алдар к?се, ?ожанасыр, Тазша бала, сонымен ?атар шешендігі жа?ынан елге танымал Жиренше шешен,Жер?иы?ты іздеген Асан ?ай?ы,?ор?ыт.
Ма?ыныны тану.
Жа?а саба?пен таныстыру
К?нні? жады.
Саба? та?ырыбы. Ырыс-Сыр (а?ыз)
«ББ?»?дісі ар?ылы кестені? бірінші ж?не екінші б?лімі толтырылады .
Білемін
Білгім келеді
?йрендім
А?ыз дегеніміз не?
А?ыз дегеніміз ауыз ?дебиетінбегі ??гімені? бір саласы. А?ыз негізінде ??гіме, кейде ?ле?,жыр т?ріндеде болады.
А?ыз-тарихта бол?ан белгілі адамны? іс-рекеті,с?зіне байланысты ел аузында са?талып ?ал?ан ??гімелер .
«Араласып кеткен о?й?алар» ?дісі бойынша ж?мыс жасау.
О?улы?ты? беті жабы? т?рады.
М?тін абзац бойынша бірнеше б?ліктерге б?лінген т?рде топтар?а таратылып берілері.О?ушылар б?лімдерді? бас ая?ын тауып , м?тінді т?тас ??растырып ?ояды.
Бол?ан со? о?улы?ты ашып, м?тін б?ліктеріні? орналасуын салыстырады.
?ай топ м?тінді д?рыс ??растырса , сол топ же?імпаз атанады.
Просмотр содержимого документа
«Открытый урок на тему "Ырыс-Сыр" »
Сабақтың тақырыбы Ырыс :Сыр
Мақсаты: Мәтін Аңыз әңгімені өз бетімен түсініп оқуға және оның идеясын ашуға жол салу.
Күтілетін нәтиже:
Пәндік нәтиже: Мәтінмен жұмыс жасай білуге ,мәтіндегі негізгі ойды таба білуге жағдай жасау. Түсініп оқи білуге, ойын толық жеткізе білуге машықтандыру, ауызекі сөйлеу тәсілдерін дамыту.
Жүйелі іс-әрекет нәтижесі: оқушыларды қиялдау, армандау арқылы жақсы ойлауға жетелеу. Кейіпкерлер мен оқиғаны өмірдегі жағдайлармен салыстыра отырып , оқыған .көргендерін еске түсіруге мүмкіндік беру.
Тұлғалық нәтиже : еңбек сүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақты барысы:
1Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық тренинг:
Қайырлы таң достым,
Қайырлы күн болсын.
Бүгінгі күн міне
Сәттілікке толсын .
Топқа бөлу
1 топ Алдар көсе,
2 топ Тазша бала,
3 топ Қожанасыр
4 топ Жиренше шешен болып 4 топқа бөлінеді Топ басшысы сайланады.
Топпен жұмыс ережесі еске түсіріледі
«Алтын ереже» еске түсіру.
1) Басқаның пікірін сыйлау. 2)Уақытқа бағыну,регламен сақтау. 3) Тапсырмаларды тиянақты орындау. 4) Шынайы түрде формативті бағалау. 5) Сыныпта ,топта тәртіп сақтау.
Үй тапсырмасы: « Ыстық орындық » әдісі арқылы сұралады
Қызығушылықты ояту:
Алдар көсе мен шайтандар мультфильмнен үзінді
-Мұндай тағы қандай күлдіргі кейіпкерлер қазақ әдебиетінде бар?
Мысылы Алдар көсе, Қожанасыр, Тазша бала, сонымен қатар шешендігі жағынан елге танымал Жиренше шешен,Жерұиықты іздеген Асан қайғы,Қорқыт.
Мағыныны тану.
Жаңа сабақпен таныстыру
Күннің жады.
Сабақ тақырыбы. Ырыс-Сыр (аңыз)
«ББҮ»әдісі арқылы кестенің бірінші және екінші бөлімі толтырылады .
Білемін
Білгім келеді
Үйрендім
Аңыз дегеніміз не?
Аңыз дегеніміз ауыз әдебиетінбегі әңгіменің бір саласы. Аңыз негізінде әңгіме, кейде өлең,жыр түріндеде болады.
Аңыз-тарихта болған белгілі адамның іс-рекеті,сөзіне байланысты ел аузында сақталып қалған әңгімелер .
«Араласып кеткен оқйғалар» әдісі бойынша жұмыс жасау.
Оқулықтың беті жабық тұрады.
Мәтін абзац бойынша бірнеше бөліктерге бөлінген түрде топтарға таратылып берілері.Оқушылар бөлімдердің бас аяғын тауып , мәтінді тұтас құрастырып қояды.
Болған соң оқулықты ашып, мәтін бөліктерінің орналасуын салыстырады.
Қай топ мәтінді дұрыс құрастырса , сол топ жеңімпаз атанады.
Әр топтың жұмысы тексеріліп , оларға аңыз мазмұны бойынша оның идеясын ашатын сұрақтар қою.
1.Сыр өңірі қай облыс деп ойлайсың?
2.Сыр өңірінің негізгі айналысатын кәсібі?
Мәтінді толық оқып ұжыммен ақылдаса отырып , жоспар құру .
Мәтіннің әр бөліміне ат қою
Топтарға тапсырма:
1 топ «Алдар көсе» Мәтін мазмұнына сәйкес сурет салу.
2 топ «Тазша бала» Сыр өңіріндегі халық тіршілігін сипатта
3 топ « Қожанасыр» Мәтінге жоспар құру.
4 топ «Жиренше шешен» Қарсыластарыңа мәтін бойынша сұрақ дайында.
«Сергіту сәті» :
Ой толғау
Мәтінге жоспар құру.
1.Ағыбай мен Арнабайдың тапқан айласы
2.Екі жігіттің алдынан ақ киімді шалдың шығуы
3. Қарияның кеңесі.
4. Екі жігіттің адал еңбегінің нәтижесі.
Рефлексия: «ББҮ» кестесінің үшінші бөлімін толтыру.
«Бағдаршам»
Мен үшін жаңалық
Сабақта маған не ұнады?
Қандай тапсырма мен үшін қиын болды?
Үйге тапсырма: ертегі бойынша тірек – сызба құрастыру, мазмұнын
баяндау.
Қария адам бір күні
Базар ішін кезіпті
Сатып тұрған кірпіні
Бір адамды көріпті.
-Не сұрайсың?- деді шал,-
Апарайын балама.
-Бір жарым сом бер де, ал,
Тек ақшаңды аяма...
Саудаласты ,қысылды,
Сұрап көрді қиылды.
Ақыры қарт ұсынды
Бір сом елу тиынды.
-Бір сом елу тиынға
Сатпан, деді дауласа.-
Сол да ақша ма , бұйым ба?
Бір жарым сом болмаса.
Сонда мұндай саудаға
Мәз болады кірпі де...
Екі қарт тұр дауласа ,
Баттыхалық күлкіге.
- Балалар ,сатушы мен сатып алушы неге дауласты?
-Базардағы халық неге күлді?
Өлеңдегі екі адам өздерің білетін қай кейіпкерлерге ұқсайды?