Просмотр содержимого документа
«Otalar so'zi -aqlning ko'zi»
Mavzu: Bo’lim yuzasidan takrorlash
Darsning maqsadi: ta`limiy:DTS talablari asosida dars o`tish. Bo`limda o`tilgan mavzularni takrorolash va mustahkamlash.Ongli, ifodali ravon, tushunib o`qish sifatlarini shakllantirish.Buyuk allomalar hayyoti va ularga oid she’r va hikoyalarni o’rganish.F.k.1.ularning mazmunini qisqartirib va darslikdagi rasm va illyustratsiyalarga qarab fikrini og‘zaki bayon qila oladi.Tarbiyaviy:O`quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash. To`g`ri kasb tanlashga yo`naltirish.Buyuk allomalarimiz ruhini yod etish orqali ularga munosib farzand bo’lishga undash.T.k.3. mehnatsevarlik, to‘g‘rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo‘lish;o‘z xatosini tushunish va tuzatish.Rivojlantiruvchi:O'quvchilarning bilim, tushunchasini kengaytirish.O`qish sifatini oshirib borish. F.k.2. o‘rganilgan asarlarning nomi, mazmuni va qahramonlarini ajrata olish va o‘qituvchi
Darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, hunarmandlar ishlagan buyumlardan namunalar, hunarmandlarning ish jarayonlari tasvirlangan rasmlar, boshqotirma.
Darsda vaqt taqsimoti:
T/R
Bo’limlar
Vaqti
1
Tashkiliy qism
5 daqiqa
2
Uy ishini tekshirish
10 daqiqa
3
Yangi mavzuni yoritish
15 daqiqa
5
Yangi bilimlarni tekshirish va mavzunilarni mustahkamlash
10 daqiqa
6
Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash
3 daqiqa
7
Uyga vazifa
2 daqiqa
8
Jami
45 daqiqa
Darsning borishi.
I.Tashkiliy qism :Salomlashish , davomatni aniqlash, o`quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirib nazorat qilish.
II. O`tgan mavzuni so`rab baholash: Sana va navbatchi hisobotini tinglash Fevral oyida qaysi buyuk allomalar tavallud kunlari va ular haqida o’quvchilar nimalar bilishini aniqlanadi va ular javoblari to’ldiriladi.Bunda o’quvchilar “Alisher Navoiy “ haqidagi Xurshid Davron she’irni ifodali yod aytib beradilar. Yana boshqa o’quvchilar har bir to’rtlik ma’nosini tushuntirib beradilar.
III. Yangi mavzuning bayoni: “ OTALAR SO'ZI - AQLNING KO'ZI” bo’limi bo’yicha takrorlash.
O’quvchilarga 1-topshiriq tushuntiriladi. Har bir qatorga berilgan uy vazifa so’rab baholanadi. 1-qatorga “Ibn Sino bolaligi” mavzusini sahna ko’rinish tarzda ko’rsatib berish.Ibn Sino haqida ham qisqa ma’lumot berishadi.
2-qatorga “A.Temur haqida” mavzusini ifodali rollarga kirib o’qib berishadi. A.Temur haqida ham qisqacha ma’lumot beradilar.
3-qatorga “Non ulug’ ne’mat” mavzusi va Mirzo Ulug’bek haqida ham savollarga javob berishadi. Besh qirraga ahamiyat qaratiladi. A.Navoiy bobomizning besh dostoni “Xamsa” dostoni haqida ham savol-javob o’tkaziladi.
1.Layli va Majnun.
2Sabbaiyi Sayyod
3.Farxod va Shirin.
4.Saddi Iskandariy
5.Hayratul- Abror.
O’quvchilar “ Besh tashabbus” haqida she’r ayttiriladi.
Dam olish daqiqasida “Besh tashabbus” haqida qo’shiq kuylanadi.
Non haqida
qanday she’r bilasiz?
Mirzo
Mirzo Ulug’bek yo’lda ketayotib nimani ko’rib qoldi?
Ulug’bek
kim bo’lgan?
Mirzo Ulug’bek javobi qanday bo’ldi?
Mulozimlari Mirzo Ulug’bekka nima dedilar?
Shart bajarilishiga qarab o’quvchilar baholanadilar.
2-topshiriq. Darslik bilan ishlash.Doskaga ilingan rebusni , o’quvchilar javobini topadilar. To’g’ri bajargan o’quvchilar g’olib sanaladi.
Javob: Nimani eksang, shuni o’rasan.
3-topshiriq Rebusni javobini toping.
Javob: OTALAR SO’ZI – AQLNING KO’ZI.
4-Topshiriq. Darslikda berilgan to’rtlikni 3-4 nafar o’quvchilarga ifodali o’qitiladi.
Besh barmog‘im, besh barmoq,
Birinchisi bosh barmoq,
Ikkinchisi ko‘rsatkich,
Beshinchisi – jimjiloq.
Eng to’g’ri va tez o’qib bergan o’quvchi rag’batlantiriladi.
Yangi mavzuni mustahkamlash: O’quvchilarga savollar beriladi?
1.Matematika faniga asos slogan buyuk allomalardan kimni bilasiz?
O’quvchilar al-Xorazmiy haqida ma’lot berishadi.
2. Tabiatshunoslik faniga asos slogan buyuk allomalardan kimni bilasiz?
O’quvchilar al-Beruniy bobomiz haqida qisqa ma’lumot beradilar.
3.Shoh va shoir Z.M.Bobur haqida nimalarni bilasiz?
5-Topshiriq. Slayd bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.
V.O`quvchilarni rag`batlantirish. Darsni yakunlash. Darsda faol qatnashgan qatordagi o’quvchilar rag’batlantiriladi va sinfga namuna qilib ko’rsatiladi.
VI. Uyga vazifa : Bo`limda o`tilgan mavzularni takrorlab kelish.