A) Ta`limiy maqsadi:.O`quvchilarga DTStalablari asosida ta`lim –tarbiya berish, og`zaki va yozma nutqlarni rivojlantirish, mavzuni tushuntirish.
B) Tarbiyaviy: o`quvchilarni erkin fikrlashga o`rgatish vatanparvarlik insoniy fazilatlar ruhida tarbiyalash, o`quvchilarga aqliy iqtisodiy,ekologik va nafosat tarbiyasini berish
C) Rivojlantiruvchi: Darslik,dars ishlanmasi,darsga oid ko`rgazmalar yordamida otlarda birlik va ko`plikni o`quvchilarga o`rgatish,ot so`z turkumi haqida tushuntirish.
A) Ta`limiy maqsadi:.O`quvchilarga DTStalablari asosida ta`lim –tarbiya berish, og`zaki va yozma nutqlarni rivojlantirish , mavzuni tushuntirish.
B) Tarbiyaviy: o`quvchilarni erkin fikrlashga o`rgatish vatanparvarlik insoniy fazilatlar ruhida tarbiyalash, o`quvchilarga aqliy iqtisodiy,ekologik va nafosat tarbiyasini berish
C) Rivojlantiruvchi: Darslik ,dars ishlanmasi,darsga oid ko`rgazmalar yordamida otlarda birlik va ko`plikni o`quvchilarga o`rgatish,ot so`z turkumi haqida tushuntirish.
Darsning jihozi: 4-sinf ona tili darsligi, mavzuga oid rasmlar, tarqatma materiallar.
Tashkiliy qism: salomlashish, davomat olish, umumiy tayyorgarliklar.
Darsning texnologik xaritasi:
1.Tashkiliy qism-5 daqiqa
2.O`tilgan mavzuni takrorlash-10 daqiqa
3.Yangi mavzu bayoni -15 daqiqa
4.Yangi mavzuni mustahkamlash-10 daqiqa
5.O’quvchilarni baholash-2 daqiqa
6.Uyga vazifa berish-1 daqiqa
7Darsni xulosalash -2 daqiqa
O`tilgan mavzuni takrorlash:buning uchun o’quvchilar 3 guruhga bo’linadilar guruhlar o’ziga nom tanlaydi
1. Shaxs-son shakllari qanday qo`shimcha hisoblanadi?
2. Istalgan fe’lga shaxs-son qo`shimchalarini qo`shing.
3. I va II shaxsni bildiruvchi shaxs-son qo'shimchalari qaysilar?
4. III shaxsda shaxs-son ma'nosi qanday ifodalanadi?
Yangi mavzu bayoni:
O`qituvchi darsni «Muzyorar» o`yinini o`tkazish bilan boshlaydi. O`quvchilar doira shaklida o`tiradilar. Ular o`z ismi harfi bilan boshlanadigan ot so`z turkumiga oid so`zlar aytadilar. Koptok olgan o`quvchi ismiga mos otni aytib, sherigiga otadi. Masalan:
kim?
nima?
qayer?
Shaxs va narsning nomini bildirib kim?,nima? so`rog`iga javob bo`lgan so`zlar ot deb aytiladi.
148-mashq
Sulton Ulugbek navbatdagi safardan Samarqandga qaytayotgan ekan.Ko`chaning o`rtasida yotgan birburda nonni ko`rib qoldi.Shoshib otdan tushibdi.Nonni qoliga olibdi.Uni o`pib,peshonasiga suribdi.
Nonnig nomi ulug`,nomidan o`zi ulug`.
149-mashq
Toshkent,Samarqand,Buxoro,Xiva shaharlari juda qadim zamonlardan dunyoga mashhur bo`lgan.Olis asrlarda bu shaharlar Xitoydan Ispaniyagacha,Yevropadan Xind okeanigacha aloqa bog`lagan.
-Matn nima haqida ekan?
-Matn kimning nutqidan olingan?
-O`zbekistonning qaysi shaharlari qadimdan mashhur bo`lgan?
Lug`at ishi ;
Mutafakkir –chuqur fikrlash iste`dodiga ega bo`lgan kishi.
Mashshoq-sozanda
Yangi mavzuni mustahkamlash;
-Matnda nechta gap bor?
-Gaplar maqsadiga ko`ra qanday mazmun ifodalagan?
-Matnni necha qismga bo`lish mumkin?
-So`zlar qanday so`roqqa javob bo`ladi?Ularning qaysi so`z turkumiga kirishini ayting.
-Nima uchun bu otlar bosh harf bilan yoziladi?
Toshkent,Samarqand,Buxoro atoqli otlari nomining bildiradi?(Joylarning nomini bildiradi .)
So`ng o`qituvchiFSMU usuli orqali o`quvchilar bildirgan fikr-mulohazalarni umumlashtirib, ot mavzusi bo`yicha nazariy ma’lumot beradi.
F—Kim?,nima?,qayer?so’rog’iga javob bo’ladi.
S—narsa-buyumning nomini bildiradi.
M—o’quvchi,daftar,Toshkent
U—Shaxs, narsa ma'nolarini, shuningdek, joy nomlarini bildirib, kim? nima? qayer? so'roqlariga javob bo'ladigan so'zlar ot deyiladi.
Kim? so'rog'i shaxsni bildiruvchi so'zlarga, nima? so'rog'i narsa-buyumni bildiruvchi so'zlarga, qayer? so'rog'i joy nomini bildiruvchi so'zlarga beriladi. Shunga ko'ra otlar shaxs otlari, narsa-buyum otlari,
o'rin-joy otlariga bo'linadi.
Nazariy bilimlarni mustahkamlash maqsadida mashqlar bajariladi.
Yangi mavzuni mustahkamlash:Yangi mavzu “Assistmen”, ”BBB”,”Yolg’iz otning changi chiqmas”,usuli orqali mustahkamlanadi .
1-guruhga assisment usuli tushurilgan tarqatma qog’ozlar taqdim etiladi.
assisment
Otga ta’rif bering.
Misollar asosida fikr bildiring
1ball
Test
1.Ot gapda kesimga bog’lansa qanday gap bo’lagi vazifasida keladi?
A)ega B)to’ldiruvchi
C)hol D)kesim
1ball
Ot turkumiga oid so’zlardan3ta gap tuzing:
Bola,kitob , davlat
qo’l,mahalla,ota-ona,O’zbekiston,kelajak
1 ball
Jumlani davom ettiring :
”Odami ersang demagil odami..,”
1ball
Qayer? so’rog’iga javob bo’luvchi 5 ta so’z ayting.
1ball
Jami ball:5ball
2-guruh Klaster usuli orqali ot so’z turkumiga oid ma’lumotlarni jamlaydilar
3-guruhda “Yolg’iz otning changi chiqmas”usuli orqali o’yin tashkil qilinadi.O’yin shartiga ko’ra o’quvchilarga kartochka orqali taqdim etilgan so’zlardan 1daqiqa ichida ko’p gap tuzishlari talab qilinadi
Dars so'ngida BBB usuli orqali o’quvchilarning mavzu yuzasidan olgan bilimlari savol - javob orqali mustahkamlanadi.
1. Ot deb nimaga aytiladi?
2. Ot qanday so'roqlarga javob bo'ladi?
O`quvchilarni baholash: Bugungi dars mobaynida o’quvchilarni o’tilgan darslar asosida takrorlash mashqlari va savollari, yangi mavzuga doir mashqlar hamda qo’shimcha topshiriqlar asosida baholanadi.
Uyga vazifa: Mavzuni mustahkamlash uchun savol-javob o`tkaziladi va 150-mashq uyga vazifa qilib beriladi.