Просмотр содержимого документа
«?сімдіктерді? алуан т?рлілігі »
Сабақтың тақырыбы: Өсімдіктердің алуан түрлілігі.
Сабақтың мақсаты: оқушыларды өсімдік әлемінің сұлуығымен және алуан түрлерімен таныстыру. Зерттеу қабілетін дамыту: тірі және өлі табиғаттағы заттар мен құбылыстарды бақылау, талдау, салыстыру және қорытынды жасау.
Сабақтың көрнекілігі: «Өсімдіктердің алуан түрлілігі» кестесі, өсімдік топтары.
Сабақтың барысы:
Психологиялық дайындық.
а) Мақсат белгіленіп, топсеруен міндеттері анықталады. (Сабақтың 1-бөлімі)
ә) Балалар топтарға бөлініп, зерттеу жұмысының нысанын таңдап алады.
Сендер қандай ағашты көріп тұрсыңдар? Оның дінін мұқият қараңдар, түсін анықтаңдар. Ағаш діндерінің көлемін салыстырыңдар. Жапырақтарының түсі қандай? Олардың пішіні қандай?
Бұталарды қараңдар. Олардың ағаштан қандай айырмашылығы бар? Олардың сыртқы түрінен қандай айырмашылық байқадыңдар?
Шөпті табыңдар, оларды ағаштармен және бұталармен салыстырыңдар. Олардың қандай айырмашылықтары бар? ІІІөп қандай бөліктерден тұрады?
Мұғалім сынып оқушыларын 3 топқа бөліп, әр топқа жеке-жекетапсырма береді.
1-топ ағаштарды зерттейді.
2-топ - бұталар туралы.
3-топ - шөптер туралы.
Өсіп түрған бұл не, Жаз болса жайнап. Саясында ән салып, Құстар жүрген сайрап. Салқын түсе шешініп, Қалады өзі жайрап. (Ағаш)
Салқын түсе жайрап қалады деген жолда не туралы айтылып отыр? (Жапырақтар туралы.)
III. Жаңа материалмен жұмыс.
Оқулық бойынша жұмыс.
Топтар тақырыпты бөлімдер бойынша оқиды.
Оқылған материал туралы әңгімелеу, әр бөлім бойынша сұрақтар қойылады.
Оқушылар түрлі ағаштардың, бұталардың, шөптер мен су өсімдіктерінің жапырақтарын мұқият қарайды, парталас досымен пікір бөліседі:
Өсімдіктер неге жалпақ жапырақты, қылқан жапырақты болып бөлінеді?
Су өсімдіктері несімен ерекшеленеді?
Құрлық пен су жапырақтары бірдей ме, әлде әртүрлі ме? Олардың бір-бірінен ерекшелігі қандай? (Көлемі, пішіні, түсі, өсетін жері).
Бұлардың қай ағаштың жапырағы екенін айыруға бола ма? (Иә, болады.)
Балалар 4 топқа бөлінеді:
топ — жалпақ жапырақты өсімдіктер,
топ — қылқан жапырақты өсімдіктер,
топ — бұталар, шөптер,
топ — су өсімдіктері.
Партада 1-топқа арналған жалпақ жапырақты ағаштың макеті, 2-топ үшін - шыршаның, үшінші топ үшін - шөптің, 4-топ үшін - су өсімдігінің макеті қойылады.
Кеңесішілер өз топтарына арналған тапсырмаларды алады.
1-топтың тапсырмасы:
Жапырақтардың қандай болатынын айтып беру.
2 Өсімдіктердің бәріне ортақ белгі қандай?
Өсімдіктің өсіп-дамуы үшін не қажет
2-топтың тапсырмасы:
Қылқан жапырақты ағаштарды қалай атаймыз?
Қылқан жапырақты ағаштардың қайсысы қыста жапырақ тастайды?
Қылсқан жапырақты ағаш туралы жұмбақтардың шешімін табыңдар.
Қысы-жазы жап-жасыл.
Көктемде гүлдеймін,
(Шырша)
Жазда жеміс беремін.
Күзде солмаймын, Қыста өлмеймін, Инесі ұзын демесең, Шыршаға ұқсаймын.
(Қарағай)
3-топтың тапсырмасы:
Пальманың жапырағы қандай?
Шөлтектестердің өзге өсімдіктерден айырмашылығы қандай?
Шөптектес өсімдіктер қайда өседі?
4-топтың тапсырмасы:
1Су өсімдіктері қайда өседі?
2Су өсімдіктерінің өзге өсімдіктерден айырмашылығы қандай?
3Су өсімдіктері қандай болып келеді?
Топтардағы балалар тапсырма бойынша есеп беретін өкілді шыңдайды.
Жауап толық болмаса, оны өзге топтар толықтырады.
IV. Дәптерде орындалатын жұмыс.
1. Өсімдіктердің барлық топтарының ортақ белгілері мен айырмашылықтары қандай?
су өсімдіктері
Өсімдіктердің өсуі үшін не қажет?
Сабақты қорыту. Өзіңді тексер.
— Сабақта қандай қызықты жайттармен таныстыңдар? Сонымен, өсімдіктер Жердің жасыл киімі. Жасыл желекті киім біздің планетамыздың көркі. Сондықтан әрбір жапырақты, әрбір ағаштың қылқанын сақтаңдар.