САБАҚ: дүниетану | Мектеп: Алғазы орта мектебі |
Күні: 8.02.2017 | Мұғалімнің есімі: Оспанбекова Г |
СЫНЫП: 2 | Қатысқандар саны: 10 | Қатыспағандар саны:0 |
Сабақтың тақырыбы | Өсімдікке ауа,жылу және жарық керек мен жылудың | |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Оқушылар өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайлардың маңыздылығын біледі.Ауа мен жылудың өсімдік үшін пайдасын анықтайды. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:10 |
Оқушылар өсімдік тіршілігі үшін ауа, жылу және жарықтың қажеттілігін анықтайды. |
Оқушылардың басым бөлігі: 8 |
Оқушылар топқа бөлініп өсімдік тіршілігі үшін қажетті жағдайлар туралы тұжырымдама жасайды және сызба дайындайды. |
Кейбір оқушылар: 6 |
Оқушылар өсімдік тіршілігін әр түрлі мезгілде суреттейді. |
Тілдік мақсат | |
Негізгі сөздер мен тіркестер Негізгі сөздер мен тіркестер: |
өсімдік тіршілігі ауа, жылу және жарық |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know? Has every learner’s choice been recorded? How can we check? Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket? Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like? |
Талқылауға арналған тармақтар:((тыңдалым) |
Өсімдікке өсу үшін не қажет? Өсімдіксіз өмір сүруге болады ма? |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?(айтылым) |
Өсімдіктер немен тыныс алады? Өсімдіктің тыныс алатын және суды буландыратын мүшесін ата. |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
І Өсімдіктердің әр мезгілдегі тіршілік жағдайын суретке қарап анықтап жаз |
Әдіс тәсілдер | СТО миға шабуыл,мағынаны тану,ой қозғау, топтастыру |
Алдыңғы оқу | Өсімдікке су және топырақ керек |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар жоспарланғажаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | | Ресурстар |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | |
Басталуы Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал | Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал орнату. «Күн шуағы» Қол ұстасып бәріміз, Жылылықты сезейік. Шуақ шашқан күндей боп, Күлімсіреп жүрейік «Жеміс түрлері» арқылы топқа бөлу. | Оқушылар шеңберде жиналып,мұға ліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Оқушылар Жемістердің түрлеріне қарай екі топқа бөлінеді. | Гүл шоқтары Жемістер дің суреттері |
Үй тапсырмасы Теңге алу ойыны | Жемістердің артында жазылған, сұрақтарға жауап беру 1.Өсімдіктің өсуіне судың,топырақтың әсері қандай? 2.Еріген тұздарды өсімдік қайдан алады? 3.Тыңайту дегеніміз не? 4.Өсімдік бойында судың барын қайдан білуге болады? | Жемістердің артында жазылған сұрақтарға жауап береді. | Жемістер сұрақтар |
Қызығушылықты ояту | Жұмбақ шешу. «Жылт-жылт етеді, жылғадан өтеді» (су) «Таңмен көзін ашады, әлемге нұрын шашады» (күн) | Жұмбақ шешеді. Жаңа сабақтың тақырыбын ашады | АКТ жұмбақ |
Ортасы Миға шабуыл | АКТ-ны пайдалану Күн көзін бұлт баспасын Ойын шарты: берілген сұрақтарға жауап беру арқылы экраннан күн көзін шығару. Сұрақтар 1.Өсімдік мүшелерін ата. 2. Өсімдік неше топқа бөлінеді? 3. Өсімдіктің тіршілігіне нелер қажет? | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса біледі. Жұппен жұмыс жасайды. | АКТ күн және бұлт. Бұлтқа жазылған сұрақтар. |
Оқулықпен жұмыс | Оқулықтағы мәтіндерді оқи отырып, топта талдатады. Мәтінің мазмұнына қарай анықтайды | Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау.Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді | Электрон ды оқулық Сурет және мәтін |
Сергіту сәті | «Көңілді күн » атты жаттығу жасату | жаттығулар жасайды. | Интербел сеңді тақта |
Ой қозғау | 1-топ. Тығыз топырақтағы және қопсытылған топырақтағы өсімдік 2- топ. Жарықта және көлеңкеде өскен өсімдік | Берілген тапсырма бойынша постер қорғау | АКТ суреттер топтамасы. |
Дәптермен жұмыс | Оқулықтағы сурет бойынша жазу. Өсімдіктердің әр мезгілдегі тіршілік жағдайын суретке қарап анықтап жазу | Оқулықтағы тапсырмаларды дәптерге орындайды. | Оқулық дәптер |
Аяқталуы Топтастыру «Гүл күлтелері» әдісі Рефлексия Бағалау Үйге тапсырма 2 минут | «Гүл күлтелері» Өсімдік белгілерін топтастыру. Өсімдік өсуіне қандай жағдайлар қажет? Топырақты не үшін қопсытады? Рефлексия. 1 Сабақта қандай көңіл күймен жұмыс істедіңдер? Қандай жаңа білім алдыңдар? Не білдік? Не үйрендік Бағалау парақтары 69-71 бетті оқу | Өсімдік белгілерін мағынасына қарай топтастырады.. Оқушылар жұптасып гүл күлтелерін сұрақтарға жауап жазады. Смайлктер тақтасына стикерлер жапсыру Бағалау парақтарындағы жұлдызшаларды санау. Күнделікке үй тапсырмасын жазады | Гүл күлтелері Стикерлер Бағалау парақшасы |
Қосымша ақпарат өсімдікке қажетті жағдайлар туралы түсінік алды. АКТ, бағалау | |
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Төменнен жоғарыға арналған тапсырмалар беру | | |
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
Өсімдікке қажет жағдайлар туралы білді. Сыныптағы ахуал тиімді болды. Өсімдікке қажет жағдайларды топтастырғанда өз ойларын жақсы жеткізе алды.Уақытты тиімді пайдаланды. |