Саба?ты? та?ырыбы: Онды? ??рам негізінде азайту ж?не ?осу.
Саба?ты? ма?саты: а) Сандарды? онды? ??рамы негізінде азайту ж?не ?осу амалдарын
т?сіндіру.
б) Тірек білімдерін жетілдіру. О?ушыларды? есептеу да?дыларын
дамыту?а арнал?ан жатты?улар.
в) ?йымшылды??а, ?з бетінше ж?мыстану?а т?рбиелеу.
Саба?ты? барысы: І. ?йымдастыру б?лімі. О?ушыларды? зейінін саба??а аудару.
ІІ. ?й тапсырмасын тексеру. Ойын: Математикалы? баспалда?.
Ма?саты: Есептеу да?дыларын жетілдіру.
«Есептеу машинасы» ойыны. М??алім тапсырманы о?иды, ал о?ушылар ?рнектерді шеше отырып, карточкаларды? к?мегімен жауаптарды к?рсетеді.
8 + 2 – 9 + 6 – 4 + 3 – 2 + 5 – 7 = 2
10 – 7 + 5 + 2 – 3 – 4 + 7 – 5 + 2 = 7
5 + 4 – 9 + 7 – 6 + 2 + 4 – 3 + 6 = 10
2. Математикалы? диктант.
5 пен 3 –ті? ?осындысы.
50 мен 30-ды? ?осындысы.
9 бен 7 –ні? айырмасы.
90 мен 70-ті? айырмасы.
Просмотр содержимого документа
«Онды? ??рам негізінде азайту ж?не ?осу.»
Сабақтың тақырыбы: Ондық құрам негізінде азайту және қосу.
Сабақтың мақсаты: а) Сандардың ондық құрамы негізінде азайту және қосу амалдарын
түсіндіру.
б) Тірек білімдерін жетілдіру. Оқушылардың есептеу дағдыларын
дамытуға арналған жаттығулар.
в) Ұйымшылдыққа, өз бетінше жұмыстануға тәрбиелеу.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Ойын: Математикалық баспалдақ.
Мақсаты: Есептеу дағдыларын жетілдіру.
«Есептеу машинасы» ойыны. Мұғалім тапсырманы оқиды, ал оқушылар өрнектерді шеше отырып, карточкалардың көмегімен жауаптарды көрсетеді.
8 + 2 – 9 + 6 – 4 + 3 – 2 + 5 – 7 = 2
10 – 7 + 5 + 2 – 3 – 4 + 7 – 5 + 2 = 7
5 + 4 – 9 + 7 – 6 + 2 + 4 – 3 + 6 = 10
2. Математикалық диктант.
5 пен 3 –тің қосындысы.
50 мен 30-дың қосындысы.
9 бен 7 –нің айырмасы.
90 мен 70-тің айырмасы.
ІІІ. Жаңа материалмен танысу. Жаңа тақырыпты түсіндіруге ондықтар (10) және бірліктер (1 – 9) карточкасын пайдалан отырып түсіндіру.
– мысал: Екі таңбалы сандарды өсу ретімен ата. Берілген саннан кейінгі және оның алдындағы санды ата.
– мысал: Белгісіз санды тап.
10+2=? 10+?=? 10 + 3 = ?
2+10=? ?+10=? ? + ? = ?
12-10=? 19-?=? ? - ? = ?
12-2=? ?-9=? ? - ? = ?
3– мысал: Теңдіктер төрттігін құр.
10 + 3 = ? 10 + 5 = ? 10 + 2 = ?
? + 10 = ? ? + ? = ? ? + ? = ?
? – 10 = ? ? - ? = ? ? - ? = ?
? – 3 = ? ? - ? = ? ? - ? = ?
4 – мысал: Өрнектердің мәнін тап.
5 Есеп:
а) Мәдинаға 16 сөз жазу керек болды. Ол 6 сөзді жазып қойды. Мәдинаға неше сөз жазу керек?
Барлығы – 16 с
Жазды - 6 с
Жазу керек – ?с
Шешуі: 16 – 6 = 10
Жауабы: 10 сөз жазу керек
ә) Мадина 6 сөз жазды, ол әлі жазбаған 10 сөз қалды. Мадина барлығы неше сөз жазуы керек?
Бекіту. Қорапта 3 0 қызыл және 3 көк шар бар. егер қарамай 4 шарды алатын болсақ, олардың ішінде ең болмаса біреуі қызыл шар болама? (Иа)
ІV. Қорытындылау.
Бағалау. Мадақтау.
Үйге тапсырма № 6 салыстыру.