Просмотр содержимого документа
«Ochiq dars ishlanmasi:So'roq gapni mustahkamlash»
Fan:Ona tili
Sana:
Sinf:3-“A”
Mavzu:So`roq gapni mustahkamlash. 90-91-mashqlar.
Darsning maqsadlari:
Ta`limiy maqsad: So`roq gaplar haqidagi bilimlarini mustahkamlash.
So`roq gapning talaffuz qilinishi.
So`roq belgisining qo`yilishini amaliy tushuntirish.
TK 1:Savodxonlik,fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo`lish hamda foydalanish kompetensiyasi.
FK 1: So`zlardan gap tuza oladi, gapning bosh bo`laklarini o`z o`rnida qo`llay olishi.
Tarbiyaviy maqsad: O`quvchilarda tabiatni sevish va asrash hissini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi maqsad: mashq matnlari orqali o`quvchilarning bog`lanishli nutqini oshirish.
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism:
Salomlashish
Sinf sardorining axboroti
O`qituvchi:
Ona tilim jon tilim
Jumlalarga kon tilim
O`qib,o`rganib har on
Bo`lasiz komil inson
O`quvchi:
Bobur Mirzo she`rlaridan
Rang va qiyos olgan tilim
Shoh Mashrabni bulbuldayin
Sayratgan ham ona tilim.
O`quvchi:
Bobolardan meros qolgan
Butun olam e`zoz qilgan
Bu dunyoda yagonamsan
Ona tilim- jonu dilim!
O`quvchi:
Buyuk Temur jahon bo`ylab
O`z dovrug`in solgan tilim
Mir Alisher bobomlardan
Meros bo`lib qolgan tilim.
Ha ustozim bildik
Sabog`imiz ona tili fani ekan.
O`qituvchi: Bolajonlar bugungi darsimizni noan`anaviy usulda olib boramiz.
Sizlarni 3 guruhga bo`lib olamiz.
1-guruh:”Vatanparvar”
2-guruh:”Iste`dod”
3-guruh:”Kamolot”
Guruh sardorlarini saylab olamiz.Sardorlarni tanishtiramiz.
Darsimizni “Oltin qoidasi” bilan tanishtiraman.
O`qituvchi:Bolajonlar har bir shartga to`g`ri javob bergan guruhga rag`bat kartochkasi berib boriladi. Noto`g`ri javob berganlarga jarima kartochkalari berib boriladi.
1-shart “Tezkor savol-javob”
1.Tovush va harflarni
2.So`z tarkibidagi bo`g`inlarni
3.So`zlardan gap tuzishni
4.Gaplardan matn yaratishni
5.Talaffuz qilish qoidalarini
6.Imlo qoidalarini
7.Insho va bayon yozishni o`rgatar ona tili fani
8.Gaplarni chegarasini aniqlashni
Bilasizlarmi bu yil ona tilimizga Davlat tili berilganiga 30 yil bo`ldi.
Konstitutsiyamizning 4-moddasida ham O`zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida Davlat tili o`zbek tilidir.
2-shart: “Aqliy hujum”
-O`tgan darsimizda qaysi mavzuni o`tgan edik.
So`roq gapning talaffuzini olgan edi.
1.Gap ifoda maqsadiga ko`ra necha turga bo`linadi?
2.So`roq gap qanday talaffuz qilinadi?
-So`roq gaplar -mi, -chi qo`shimchalari va ohang orqali yasaladi.
Sintaktik tahlil
K omil maktabga bordi.
“Vatan” haqida matn.
3-shart:”Bilimingni sina”usuli
O`qituvchi:Bolajonlar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning yoshlar ma`naviyatini yuksaltirish va bo`sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish bo`yicha 5ta muhim tashabbus bo`yicha bilimlaringizni sinaymiz.
1-tashabbus bo`yicha o`quvchilar so`zlaydi va rassom o`quvchi chiqadi.
2-tashabbus haqida o`quvchi gapiradi va sportchilar chiqadi.
3-tashabbus haqida o`quvchi gapiradi va kitobxon o`quvchi chiqadi.
4-tashabbus haqida o`quvchi gapiradi va noutbuk ko`targan o`quvchi chiqadi.
5-tashabbus haqida o`qituvchining o`zi ma`lumot beradi.
1.Siz kelajakda kim bo`lmoqchisiz?
-Men san`atkor bo`lmoqchiman.
2.Siz sportni qanday turlarini bilasiz?
-Boks,karate,kurash,tennis,futbol va hokazo
3.Sizning kelgusidagi maqsadingiz nima?
-Men a`lo baholarga o`qib ,”Zulfiyaxonim”tanlovlarida qatnashib, maktabimni yanada yuqori cho`qqilarga erishishini istayman.
5tashabbus she`ri. O`qituvchi:Uyga vazifa qaysi mashq berilgan ekan
89-mashq. Quddus Muhammadiy haqida
1.Quddus Muhammadiy qanday shoir?
-Bolalar shoiri
2.Quddus Muhammadiy qachon,qayerda tug`ilgan?
-1907 yil 25 oktabrda Toshkent shahrida tug`ilgan.
3.Quddus Muhammadiy qachon vafot etgan?
-1997 yil 22 iyunda Toshkent shahrida vafot etgan.
Yangi mavzu: So`roq gapni mustahkamlash.
Shior Lug`at diktant
Partadoshlarni yozganini tekshirish.
1
ta so`z fonetik tahlil qilinadi. Keyin doskadan tekshirib oladilar yozgan diktantlarini.
90-mashq.
Tez aytish bu nima?
-Og`zaki xalq ijodi.
Ikki ayiq qayiqqa qaradi.
Oq ayiq oldin qayiqqa qaradimi?
Qora ayiq oldin qayiqqa qaradimi?
3o`quvchi bittadan gapni doskaga yozadi.
91-mashq. Kapalak
Umida gulzor atrofida o`ynab yurgan edi. Yonidagi gulga kapalak kelib qo`ndi. Umida kapalakni tutmoqchi bo`ldi. Kapalak uchib ketdi. Boshqa gulga qo`ndi. Umida sekin borib kapalakni tutib oldi. U kapalakning chiroyli qanotlarini ohista siladi.
Kapalaklar haqida fikr yuritiladi.
1.Kapalaklar nimalarga kiradi? -Hasharotlarga
2.Ular necha kun yashaydi?-1 kun yashaydi.
3.Ularni qanday foydasi bor? -1 kun yashasa ham gullarni changlatadi. Guldan gulga qo`nib,ularni tez ochilishiga yordam beradi.
Gap Vatan haqida og`zaki.
4-shart: “Eng ijodkor guruh yoki eng topqir guruh”.
Darsani mustahkamlash:
Mana bolajonlar so`zlar aralash berilgan.Ana shu so`zlarni joy-joyiga qo`yib gap hosil qilish.Qaysi guruh tezda bajarar ekan.
Uyga vazifani topshirish:G`olib guruhni aniqlash.G`olib guruhni kitob bilan taqdirlash. Qolgan guruhlarni ham nominatsiya bilan taqdirlash.