Просмотр содержимого документа
«Ochiq dars ishlanma:"Tog' malikasi"»
O’QISH FANI 2-SINF
Mavzu: Tog` malikasi
Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsad:O’quvchilarni kompetentlik layoqatlarini oshirib, matnni tahlil qilish malakalarini rivojlantirish.
Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarda ajdodlarimizga nisbatan mehr hissini tarbiyalash, ularga munosib bo’la olishga havasini kuchaytirish.
Rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarni o’qish ko’nikmalarini va lug’at
boyligini rivojlantirish
Darsning kompitensiyalari:
Tayanch kompitensiyalari:
1O’zini o’zi rivojlantirish kompitensiyasi. Doimiy ravishda o’zini o’zi ma’naviy rivojlantirib, hayot davomida mustaqil o’qib o’rganish,o’z xatti-harakatlarini baholab boorish layoqatini oshirish.
2 Milliy va umummadaniy kompitensiyasi:Vatanga sadoqat,insonlarga mehr-oqibatli bo’lish,ajdodlarimizga umuminsoniy va milliy qadiryatlarga e’tiqotli bo’lish layoqatini shakllantirish.
Fanga oid kompitensiyalari:
1 Adabiy nutqiy kompitensiyalar .Ixcham matn asosida yaratilgan video tasvirlarni tinglab tushuna oladi.
2.Badiy asarni tahlil qilish kompitensiyasi. Matndagi so’zlarni ma’nosini tushunadi, asar qahramonlariga munosabat bildira oladi.
Dars metodlari:Suhbat, savol-javob, klaster usuli, “Chiroyli hulq” o’yini, rag’batlantirish, baholash.
Dars jihozi:Darslik, mavzuga oid ko’rgazmalar, multimediyali ilova, testlar, rag’batlar.
Integratsiya: Odobnoma, ona tili, matematika.
Dars taqsimoti:
I-bosqich
Tashkiliyqism.
5 daqiqa
II-bosqich
Uyga vazifani tekshirish
10 daqiqa
III-bosqich
Yangi mavzu bayoni.
20 daqiqa
IV-bosqich
Mustahkamlash.
5 daqiqa
V-bosqich
Baholash.
3 daqiqa
VI-bosqich
Uyga vazifa.
2 daqiqa
Darsning borishi:
I-BOSQICH.
Tashkiliy qism
1-Salomlashish.
2-O’quvchilar davomatini aniqlash.
3-Oltin qoida bilan tanishtirish
Hurmatli o`quvchilar bugun darsimizni noan`anaviy qilib o`tkazamiz. Mana bu doskada qishning malikasi bo`lgan archaning maketi tasvirlangan. Shu archani dars yakuniga qadar shoxchalari to’g’irlab qo’yamiz hamda ajoyib rang-barang o’yinchoqlar bilan bezaymiz.
Uyga vazifani so`rash;
O’tgan darsda qanday mavsu o’tilgan edi;
--------QOR Zafar Diyor sheri
She’r o’quvchilar tomonidan so’raldi.Chiroyli she’r aytgan o’quvchilar rag’batlantirildi.
--Qizil archa o’yinchog’i (5)
--Ko’k archa o’yinchog’I (4)
-
-Sariq archa o’yinchog’ (3)
“Quvnoq savollar”
O’quvchilarga tarqatma materiallar berib chiqiladi.Unda savol va javoblar bo’ladi.
1.SAVOL; Qorning foydali tomonlari
1.JAVOB; Ilyos Muslim
2.SAVOL; Qorqiz she’rini kim yozgan?
2.JAVOB; Qishda daraxtlar uyquga ketadi.Kun sovuq bo’ladi.Mazza qilib qorbo’ron o’ynaymiz.
3.SAVOL; O’tib ketti kuz chog’I
Yetib keldi qish yana
Kengdur muzlik quchog’i
Bolalar tortal chana
3.JAVOB; Qurqib ketgani uchun
4.SAVOL; Qish faslida tabiat o’zgarishlari haqida so’zlab bering.
4.JAVOB; Anvar Obidjon
5.SAVOL; O’char barg nima uchun do’stlari bilan ketmadi?
5.JAVOB; Qor ko’p yog’sa yer suvda to’yadi hamda qish qattiq kelsa yer muzlasa zararli hashoratlar o’ladi.
Aralash savol javoblarni ketma-ket joyiga qo’yadilar va baholanadilar.
5 tashabbus haqida tushuncha beriladi .
2
019-yil 19-martda o’tkazilgan videoselektorda ,hurmatli prezidentimiz 5 tashabbusni qabul qildilar.Bu 5 tashabbus siz yoshlarni ma’naviyatini yuksaltirish va bo’sh vaqtlarini mazmunli o’tkarish bo’yich ishlab chiqarilgan.
O’quvchilardan 5 tashabbus so’raldi va “Kitobni sevgan bola”she’ri ayttirildi
YANGI MAVZU BAYONI
MAVZU: TOG` MALIKASI
o`qituvchi tomonidan o`qib beriladi. Savollar orqali mavzu mustahkamlanadi.
Tez aytish va maqollar aytish musobaqasi o’tkazilanadi.
Dam olish daqiqasi; Xotira mashqi o’tkaziladi.Bunda o’quvchilar sinf xonasiga e’tibor bilan qaraydilar.Xonaga nima borligini eslab qoladilar.O’qituvchi tomonidan savollar beriladi.
Sinfda nechta gul nechta gul devorda ilgichda qo’yilgan?
Sinfda nechta lampalar bor?
Sinf xonasida nechta kiyim ilgich bor?
2-derazada nechta gul bor?
Sinfda qizlar soni nechta ?
Bugun qaysi o’quvchi maktab formasida kelmagan?
QULF KALIT METODI
ILM
MENING DO’STIM KAMPYUSHA
BARGLAR NEGA SARG’AYDI
SAYYOQ BOLA
UCH O’G’IL
KEKSA KULOL VA SHOGIRDI
Ushbu qulfga mos keladigan kalitni toping?
Kalitlarda mavsuga oid so’zlar berilgan.Har bir kalitni o’z qulfiga qo’ying?
Chol kenja o’g’il bilan yashashga qaror qildi va o’g’lini duo qildi.
Shogird ichi torlik qilib ishni ustozidan to’liq o’rganmadi.Keyin yana qaytib kelib kulolchilikni sirini to’liq o’rgandi.
Tipratikan savollarga javob topish uchun quyon ,tulki va ukkilar bilan so’hbatlashdi.
Kompyusha do’stiga klavushlarni qattiq bosma meni avaylab ishlad.
Ilm insonni fikrini o’tkir qiladi.Ilm jaholat qorong’uligida qo’tqaradi.
O’quvchilar to’g’ri bajarganlari uchun rag’batlantirildi.Darsga qor bobo kirib keldi.O’quvchilarni yangi yil bilan tabrikladi.Darsga faol qatnashgan o’quvchilarga sovg’alar berdi.Xattaxtada archani o’quvchilar yasab tugattilar.Turli xil o’yin choqlar ilishdilar.Archa haqidagi ashulalarini aytishdilar.