kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ochiq dars ishlanma: "Sifatlarning ma'no turlari''

Нажмите, чтобы узнать подробности

Sinf 4

Darsning mavzusi Sifatlarni ma'no turlari

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ochiq dars ishlanma: "Sifatlarning ma'no turlari''»

Kattaqo`rg`on shahar

11-ixtisoslashgan maktabi

Boshlang`ich sinf o`qituvchisi

Mo`minova Saodatning

4- sinfida o`tkazgan



Mavzu: ”Sifatlarning ma`no turlari”.













DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI

Mavzu: Sifatlarning ma`no turlari.

Fan:Ona tili

Sinf: 4

Soatlar soni:45 daqiqa

O`QUV JARAYONINING AMALGA OSHIRISH TEXNOLOGIYASI:

Darsning turi:Yangi bilim beruvchi

Darsning metodi:tushuntirish, bahs-munozara, o`yin.

Darsning jihozi:Mavzu asosida ishlangan rangli rasmlar, tarqatma didaktik materiallar.

Z.P.T: “Bingo” o`yini (so`z turkumlariga xos so`zlarni topib yozish)

DARSNING MAQSADI:

Ta`limiy: sifatlarning ma`no turlari bilan tanishtirish.

Tarbiyaviy : tabiatga bo`lgan muhabbatini oshirish.

Rivojlantiruvchi : o`quvchilarning bilim, ko`nikmalarini rivojlantirish.


KUTILAYOTGAN NATIJA:

Dars yakunida o`quvchilar sifatlarning ma`no turlari haqidagi bilim va ko`nikmasiga ega bo`lishadi.

DARS JARAYONI VA TEXNOLOGIYASI

ISHNING NOMI

BAJARILADIGAN ISH MAZMUNI

METOD

VAQT

1 – bosqich

Tashkiliy qism

1.O`quvchilar bilan salomlashishi.

2.Navbatchi axborotini tinglash.

3.Ma`naviyat daqiqasi

4.Kichik guruhlarga bo’lish.


Nazorat


Suhbat

Kichik guruhlarga bo’lish.


2 daqiqa


3 daqiqa

2 – bosqich

O`tilgan mavzuni so’rash va mustah-kamlash


1.Uyga vazifani so’rash.

2. O’tilgan mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish.

3.Didaktik o’yinlar.”Aqliy hujum” metodi.

Nazorat

Suhbat

Nazorat




10daqiqa





3bosqich

Yangi mavzu bayoni

1.Mavzuni rasmlar orqali tushuntirish.

2. 286-mashq.

3.”Bingo”o`yini

4.287-mashq.

5.Pantomima

6.Dam olish daqiqasi:Xotira mashqi

Tushuntirish

Suhbat


Nazorat


10 daqiqa


4 – bosqich

Yangi mavzuni mustah-kamlash

1.288-mashq

2.Rasmli diktant

3.Men kiritgan yangilik

Suhbat


Nazorat


15 daqiqa


5 – bosqich

Darsni yakunlash. Uyga vazifa

Guruhlar to’plagan rag’bat kartochkalarini hisoblash.

G’olib guruhni aniqlash. Uyga vazifa berish.


Tushuntirish

2 daqiqa

3 daqiqa



Darsning borishi:

a)Tashkiliy qism:(dars quyidagi she`r bilan boshlanadi).

-Aziz ota-onamizning qalqonimiz,

Buyuk xalqim,suyuk xalqim,bizga ishon.

Fidodir bu qutlug` vatanda jonimiz,

Buyuk xalqim, suyuk xalqim,bizga ishon

o`qituvchi bolalar bilan salomlashgach, ularga savollar bilan murojaat etadi:

Qani ayting bolalar,

Kim navbatchi bo`ladi?

Bugunning hisobini

Menga aytib beradi?

So`zlang, hozir qaysi dars,

Tayyormisiz saboqqa?

A`lo baho olish uchun,

Aniq , to`g`ri javobga.

(Navbatchi axboroti tinglanadi. O`quvchilar ona tili darsiga tayyor ekanliklarini aytishadi).

b)O`tilgan mavzuni mustahkamlash:

(uy ishi tekshirilib, xato,kamchiliklar to`g`irlanadi, savol-javob o`tkaziladi).

1.Sifat deb nimaga aytiladi?

2.U qanday savollarga javob bo`ladi?

3.Gapda qanday vazifani bajaradi?

Yangi mavzu bayoni:

O`qituvchi: Demak, siz sifat so`z turkumi haqida tushunchaga egasiz. Bugun shu so`z turkumini davom ettirib “Sifatlarning ma`no turlari” mavzusini o`tamiz.

Sifatlar shaxs va narsalarning rangini, mazasini, shaklini, hajmini va xil-xususiyatini bildiradi. Masalan: Qizil ko`ylak, shirin olma, egri yo`l,baland uy, aqlli bola.

(Daftarlarni almashtirib, sana,mavzu, chiroyli yozuv mashqi yozdiriladi).



Mm

Madhiya, makkajo`xori, mashina, maymun, malina, metall, mandarin.







286-mashq.

Sifatlarni ma`nosiga ko`ra guruhlash.

Rang-tus bildiruvchi sifatlar

Maza-ta`m bildiruvchi sifatlar

Hajm bildiruvchi sifatlar

Shakl

bildiruvchi

sifatlar

Xil-xususiyat bildiruvchi sifatlar

yam-yashil

qip-qizil

oppoq

shirin

achchiq

taxir

keng

bepoyon

cheksiz

dumaloq

egri

qiyshiq

kichkina

tor

yapaloq

jasur

botir

saxiy

sho`x

aqlli

30

Bingo” o`yini ( 3 ta qator guruhlarga ajratiladi). Berilgan so`zlarni so`z turkumlariga ajratish kerak.Qaysi qator oldin bajarib bo`lsa, “Bingo” deyish kerak).

15

40

















Ot

Sifat

Son

Fe`l

Ot

Sifat

Son

Fe`l

Ot

Sifat

Son

Fe`l









287-mashq.(Sifatlarning ma`no turlariga misol topib,qatorni davom ettirish).

Rang-tus:Moshrang,kulrang,jigarrang,ko`k,sariq

Maza-ta`m:nordon,shirin,taxir,sho`r,achchiq

Hajm:baland,katta,keng,past,tor

Shakl:qiyshiq,egri,dumaloq, aylana,to`g`ri

Xil-xususiyat: muloyim,xushchaqchaq,badjahl,bosiq,mug`ombir,odobli

Dam olish daqiqasi

X

otira mashqi o`tkaziladi.



















Qatorlardan o`quvchilarni chiqarib xotiralari tekshiriladi.

Pantamimo (3ta qatordan o`quvchilarni chiqarib, o`qituvchi hayvonlarni nomini aytadi, o`quvchilar uni harakatlar bilan ovozini o`xshatib berishlari kerak).











Mustaqil ish o`tkaziladi.(Yuqoridagi nomlari aytilgan hayvonlarni xislatlarini yozish topshiriladi).

Ayiq – yirtqich, qo`ng`ir,beso`naqay, beozor.

Tulki – ayyor, mug`ombir, paxmoq, dumli, uzun tumshuq.

Quyon – hurkak, qora-oq va kulrang, uzun quloq, ehtiyotkor, shoshqaloq, qo`rqoq.

Bo`ri – vahshiy, kulrang, yirtqich, sezgir, hujumkor.

Yangi mavzuni mustahkamlash:

288- Berilgan otlarga mos rang bildiruvchi sifatlar topib, birikma tuzish va yozish.

Qizil qalampir, oq piyoz, jigar kartoshka, qizil pomidor, yashil karam, qizil lavlagi, yashil turp, qizil rediska, yashil kashnich, sariq bug`doy.















Rasmli diktant.(rasmlarga qarab o`quvchilar mustaqil yozadilar).

Diktant tekshiriladi.Shu meva va sabzavotlar haqida qisqacha suhbat o`tkaziladi.

Men kiritgan yangilik:

Bolalar bu meva va sabzavotlarni foydali tomonlarini ayting.

Olma,pomidor,lavlagi tarkibida temir modda bor,u qonni ko`paytirish xususiyatiga ega.

Sabzi tarkibida karotin moddasi bor,u ko`z nurini ravshanlantiradi. Turp,behini ichini o`yib, saryog`,asal solib, yeyishsa, yo`talni yumshatadi.

Mandarin,banan tarkibida “C” vitamin bor, u immunitetni oshiradi.

O`qituvchi:Yaxshi bolajonlar,sizlar juda ko`p ma`lumotlarni bilar ekansizlar.

(O`tkazilgan o`yinlarni g`oliblarini aniqlab, rag`batlantiriladi. O`quvchilar baholanadi. Uy ishi tushuntiriladi).

1-qator:”Senimi shoshmay tur”.

2-qator:”Qizil qalpoqcha”.

3-qator:”Quyon va tulki”

Multfilmi asosida rasm chizib kelishlaringiz kerak va yozgan ertagingizda sifat so`z turkumi qatnashsin.

Uy ishi: 289-mashq.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ochiq dars ishlanma: "Sifatlarning ma'no turlari''

Автор: Mo‘minova Saodat Ismatovna

Дата: 07.04.2020

Номер свидетельства: 545675


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства