Sana:24 .12.2019
Sinf :2-‘G’
Fan:Matematika
Mavzu: 10 soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lish
Mavzuga oid tushuncha :ko’paytirish ,bo’lish
Mavzuning qisqacha ta’rifi:10 soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lish
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi
Darsturi: Yangi bilim beruvchi
Dars jihozi :Multimediya ilovasi,mavzuga oid ko’rgazmalar,archarasmi, tarqatma materiallar
Dars metodi: suhbat,tushuntirish,Zinama-zina,baliq skileti
Darsning maqsad va vazifalari
Ta’limiy:O’quvchilarga 10soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lishni o’rgatish
Tarbiyaviy:Vatanparvarlik ruhida tarbiyalash
Rivojlantiruvchi:O’g’zaki hisoblash malakasini shakllantirish
Darsning borishi | Bajariladigan ish mazmuni | Metodi |
1-bosqich Tashkiliyqism | O’quvchilar bilan salomlashiladi Davomat aniqlanadi O’quvchilarni va sinfni darsga tayyorgarligi nazorat qilinadi Pochtachi va Qorqiz kirib keladi | Suhbat |
2-bosqich O’tilganlarni takrorlash | 101 –betdagi 6-masala 7- misol Matematik diktant | Og’zaki |
3-bosqich Yangi mavzu bayoni | 10 soni ishtirokida ko’paytirish va bo’lish | Tushuntirish multimedia ilovasi Sahna ko’rinishi |
4-bosqich Yangi mavzuni mustahkamlash | Darslik bilan ishlanadi 2-misol 3-masala 4-4 | Baliq skileti Qorqiz masalasi |
| 4-misol 5-tenglamalarni yeching 6-misol | Archa bezagi Xavfsizlik qoidalari Charxpalak |
5- bosqich | O’quvchilar darsdagi ishtirokiga ko’ra baholanadi |
6-bosqich | Uyga vazifa 7-masala 8-misol | tushuntirish |
Shakllantiruvchi kompetensiya
TK5 Sodda kundalik hodisalarni matematik tilde ifodalash usullaridan foydalana olish
FK2 matematik ma’lumotlardan xulosa keltirib chiqara oladi,aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuza oladi.
Dars jarayoni va texnologiyasi
Darsning borishi
Tashkiliy qism
O’quvchilar bilan salomlashiladi
Let’s pupils greating with guests
Good morning dear teachers
Dear teachers , dear teachers
Welcome our lesson
Our lesson, our lesson.
Sinfga Pochtachi va Qorqiz kirib keladi
O’quvchilar bilan salomlashishadi
O’tilganlarni takrorlash
6-masala
Qo’g’irchoq 21 ta
Koptok-?3 marta kam
Hammasi -?
Yechish
21:3=7
21+7=28
Javob Hammasi 28 ta
7-misol Taqqoslang
5*1 5:5 42:42 6*1 16:16 19:1
Yangi mavzu bayoni
Demak: 10*2=20 yoki 2*10=20 bo’lsa ,u holda 20:2=10 , 20:10=2bo’ladi.
S
ahna ko’rinishi
Novvoy 2 ta xaridorga 10 tadan non berdi.
Novvoyda nechta non bo’lgan?
Onasi 20 ta konfetni 2 ta likopchaga joylashtirdi.
Har bir likopchaga nechtadan konfet qo’yildi?
Yangi mavzuni mustahkamlash
Baliq sekeleti metod yordamida yechiladi.
10*5=50 10*8=80 10*9=90
5*10=50 8*10=80 9*10=90
50:5=10 80:8=10 90:9=10
50:10=5 80:10=8 90:10=9
3.Qorqiz masalasi
Deraza 10 ta
Har qaysi derazaga 4 tadan
Hamma gul tuvaklar - ?ta
Yechish:
10*4=40
Javob:Hamma gul tuvaklar 40 ta
Dam olishd aqiqasi
Raqamlar qo’shig’iga raqs
4.Archa bezagi
2*10= 20:2= 20:10=
3*10= 30:3= 30:10=
4*10= 40:4= 40:10=
5*10= 50:5= 50:10=
6*10= 60:6= 60:10=
7
*10= 70:7= 70:10=
8*10= 80:8= 80:10=
9*10= 90:9= 90:10=
10*10= 100:10= 100:10=
5.Tenglamani yeching Xavfsizlik qoidalari
29+x=60 x-26=40 80-x=53
58-x=50 41+x=64 x-15=35
6.CHarxpalak
10*4=40 70:10=7
10*5=50 30:10=3
10*7=70 40:10=4
10*9=9020:10=2
10*8=80 60:10=6
10*6=60 50:10=5
Baholash O’quvchilar darsdagi ishtirokiga ko’ra baholanadi.
Uyga vazifa
7-masala, 8-misol 102-bet
5 yashikka 10kg dan
Hammasi- ?
KATTAQO`RG`ON SHAHAR
17-IXTISOSLASHTIRILGAN DAVLAT
UMUMTA`LIM MAKTABI
BOSHLANG`ICH SINF O`QITUVCHISI
RO`ZIYEVA NASIBANING
2-“G” SINF BILAN O`TKAZGAN
MAVZU:10 SONI ISHTIROKIDA KO`PAYTIRISH VA BO`LISH
2019-2020 O`QUV YILI