kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ochiq dars:1va0 ishtirokida ko'paytirish va bo'lish

Нажмите, чтобы узнать подробности

O'quvchilarni matematika fanidan bilimini oshirish

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ochiq dars:1va0 ishtirokida ko'paytirish va bo'lish»

[  i] Darsning mavzusi : 1 va 0 ishtirokida ko’paytirish va bo’lish Darsning maqsadi : Ta’limiy maqsadI : 1000 ICHIDA ko’paytirish va bo’lish bo’yicha o’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish Tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash, kasb- hunarga yo’llash va ularda mantiqiy tafakkur , sezgirlik, topqirlik kabi xislatlarni tarbiyalash Rivojlantiruvchi maqsad : misol va masalalar yechish orqali mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish Fanlararo bog’lanish : rasm,o’qish, ona tili Dars turi :Yangi bilim beruvchi Metod: tushuntirish, muammoli vaziyat, bahs- munozara Shakl : Jamoa, guruh va individual ishlash Jihoz: Slaydlar, darslik, tarqatma materiallar, rasmlar Nazorat: Og’zaki nazorat, savol- javob, kuzatish, o’z- o’zini boshqarish Baholash :O’quvchilar 5 ballik sistema bilan baholanadi [i]

[

i] Darsning mavzusi : 1 va 0 ishtirokida ko’paytirish va bo’lish

Darsning maqsadi :

  • Ta’limiy maqsadI : 1000 ICHIDA ko’paytirish va bo’lish bo’yicha o’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish
  • Tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash, kasb- hunarga yo’llash va ularda mantiqiy tafakkur , sezgirlik, topqirlik kabi xislatlarni tarbiyalash
  • Rivojlantiruvchi maqsad : misol va masalalar yechish orqali mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish

Fanlararo bog’lanish : rasm,o’qish, ona tili

Dars turi :Yangi bilim beruvchi

Metod: tushuntirish, muammoli vaziyat, bahs- munozara

Shakl : Jamoa, guruh va individual ishlash

Jihoz: Slaydlar, darslik, tarqatma materiallar, rasmlar

Nazorat: Og’zaki nazorat, savol- javob, kuzatish, o’z- o’zini boshqarish

Baholash :O’quvchilar 5 ballik sistema bilan baholanadi

[i]

Darsning borishi  1.Tashkiliy qism : Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni 2 guruhga bo’lish, nomlarini aniqlash Guruh: Al-Xorazmiy avlodlari Guruh:Yosh matematiklar . 2.Otilgan mavzuni takrorlash va uy vazifasini tekshirish “ To’pni tep o’yini” metodi 660 – tenglama X+164=333  502-x=246 346+x=545 X=333-164  x=502-246 x=545-346 X=169  x =256  x=199  169+164=333  502-256=246 346+199=545 333=333  246=246 545=545
  • Darsning borishi
  • 1.Tashkiliy qism : Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni 2 guruhga bo’lish, nomlarini aniqlash
  • Guruh: Al-Xorazmiy avlodlari
  • Guruh:Yosh matematiklar
  • . 2.Otilgan mavzuni takrorlash va uy vazifasini tekshirish
  • To’pni tep o’yini” metodi
  • 660 – tenglama
  • X+164=333 502-x=246 346+x=545
  • X=333-164 x=502-246 x=545-346
  • X=169 x =256 x=199
  • 169+164=333 502-256=246 346+199=545 333=333 246=246 545=545
x-248=356 x+523=602 643-x=364 x=356+248 x=602-523 X=643-364 x=604 x=79 X=279 604-248=356 79+523=602 643-279=364 356=356 602=602 364=364 661- masala Keltirildi- 426 ta kitob Boshlang’ich sinf uchun-134 ta kitob Yuqori sinf uchun- 176 ta kitob Qolgani o’qituvchilar uchun-,?ta kitob Yechish : 426-(134+176) =426-310=116 (ta) Javob:O’qituvchilar uchun 116 ta kitob keltirilgan
  • x-248=356 x+523=602 643-x=364
  • x=356+248 x=602-523 X=643-364
  • x=604 x=79 X=279
  • 604-248=356 79+523=602 643-279=364
  • 356=356 602=602 364=364
  • 661- masala
  • Keltirildi- 426 ta kitob
  • Boshlang’ich sinf uchun-134 ta kitob
  • Yuqori sinf uchun- 176 ta kitob
  • Qolgani o’qituvchilar uchun-,?ta kitob
  • Yechish : 426-(134+176) =426-310=116 (ta)
  • Javob:O’qituvchilar uchun 116 ta kitob keltirilgan
“ Labirint” didaktik o’yinini o’tkazish
  • Labirint” didaktik o’yinini o’tkazish
  • 1 birlik, 3 yuzlik, 4 o’nlik bor sonni toping
Oynacha daftarga sanani yozib, chiroyli yozuv va matematik diktant bajariladi  Matematik diktant 283-194= 89 700-200=500  72:3=24 89+75=164 583+78= 661 56*2=112 100:4=25  7*6=42
  • Oynacha daftarga sanani yozib, chiroyli yozuv va matematik diktant bajariladi
  • Matematik diktant
  • 283-194= 89 700-200=500
  • 72:3=24 89+75=164
  • 583+78= 661 56*2=112
  • 100:4=25 7*6=42
3.Yangi mavzu bayoni: 662- topshiriq 1 va 0 sonlari ishtirokida ko’paytirish va bo’lish qoidalarini eslang: 1*24 56*1 1*267 584*1 1 har qanday songa ko’paytirilsa, shu sonning o’zi hosil bo’ladi    0* 36 83*0 0* 328 768 *0 0 har qanday songa ko’paytirilsa, 0 hosil bo’ladi.      3)47 :1 79:1 364: 1 874 : 1  Har qanday sonni 1 ga bo’lganda bo’linuvchining o’zi kelib chiqadi.    4)0: 18 0:64 0:243 0: 654  0 har qanday songa bo’linganda 0 chiqadi.  5)  Sonni 0 ga bo’lish mumkin emas!
  • 3.Yangi mavzu bayoni:
  • 662- topshiriq 1 va 0 sonlari ishtirokida ko’paytirish va bo’lish qoidalarini eslang:
  • 1*24 56*1 1*267 584*1
  • 1 har qanday songa ko’paytirilsa, shu sonning o’zi hosil bo’ladi
  •  
  • 0* 36 83*0 0* 328 768 *0
  • 0 har qanday songa ko’paytirilsa, 0 hosil bo’ladi.
  •  
  •  
  • 3)47 :1 79:1 364: 1 874 : 1
  • Har qanday sonni 1 ga bo’lganda bo’linuvchining o’zi kelib chiqadi.
  •  
  • 4)0: 18 0:64 0:243 0: 654
  • 0 har qanday songa bo’linganda 0 chiqadi.
  • 5)
  • Sonni 0 ga bo’lish mumkin emas!
234:1 0:625=486*0 0 234 0=0 664- misol (Turli xil usulda bajarish) 137 +62=199 226+327=553 666+268 =934 154+135 =289 358+326=684 543 +357 =900 235+ 124=359 432+549=981 486 +514 =1000" width="640"
  • 663- taqqoslash
  • 1*236 0:467
  • 236 0
  • 0*564 234:1 0:625=486*0
  • 0 234 0=0
  • 664- misol (Turli xil usulda bajarish)
  • 137 +62=199 226+327=553 666+268 =934
  • 154+135 =289 358+326=684 543 +357 =900
  • 235+ 124=359 432+549=981 486 +514 =1000
666- boshqotirma 4 ta1 raqamidan 12 sonini hosil qiling.. 4 ta 2 raqamidan 12 sonini hosil qiling.. 4 ta 3 raqamidan 12 sonini hosil qiling.. 4 ta 4 raqamidan 12 sonini hosil qiling..
  • 666- boshqotirma
  • 4 ta1 raqamidan 12 sonini hosil qiling..
  • 4 ta 2 raqamidan 12 sonini hosil qiling..
  • 4 ta 3 raqamidan 12 sonini hosil qiling..
  • 4 ta 4 raqamidan 12 sonini hosil qiling..
4 ta1 raqamidan 12 sonini hosil qiling.. 11 * 1 + 1 = 12 4 ta 2 raqamidan 12 sonini hosil qiling.. 22 + 2:2=12 4 ta 3 raqamidan 12 sonini hosil qiling.. 3+3+3+3=12 4 ta 4 raqamidan 12 sonini hosil qiling.. (4-4:4)*4=12
  • 4 ta1 raqamidan 12 sonini hosil qiling..
  • 11 * 1 + 1 = 12
  • 4 ta 2 raqamidan 12 sonini hosil qiling..
  • 22 + 2:2=12
  • 4 ta 3 raqamidan 12 sonini hosil qiling..
  • 3+3+3+3=12
  • 4 ta 4 raqamidan 12 sonini hosil qiling..
  • (4-4:4)*4=12
5. Yangi mavzuni mustahkamlash: Mavzu yuzasidan test o’tkazish 1. 0 ni har qanday songa ko’paytirilsa, nima hosil bo’ladi. A)0 chiqadi B) 1 chiqadi C)10 chiqadi 2.)0 ni songa bo’lganda, necha soni hosil bo’ladi A)1 hosil bo’ladi B) 0 hosil bo’ladi C)100 hosil bo’ladi 3.Sonni nolga bo’lganda nima hosil bo’ladi A)Nol hosil bo’ladi B)Son hosil bo’ladi C)Sonni nolga bo’lish mumkin emas
  • 5. Yangi mavzuni mustahkamlash: Mavzu yuzasidan test o’tkazish
  • 1. 0 ni har qanday songa ko’paytirilsa, nima hosil bo’ladi.
  • A)0 chiqadi
  • B) 1 chiqadi
  • C)10 chiqadi
  • 2.)0 ni songa bo’lganda, necha soni hosil bo’ladi
  • A)1 hosil bo’ladi
  • B) 0 hosil bo’ladi
  • C)100 hosil bo’ladi
  • 3.Sonni nolga bo’lganda nima hosil bo’ladi
  • A)Nol hosil bo’ladi
  • B)Son hosil bo’ladi
  • C)Sonni nolga bo’lish mumkin emas


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ochiq dars:1va0 ishtirokida ko'paytirish va bo'lish

Автор: Achilova Dilfuza Izatulloyevna

Дата: 01.04.2020

Номер свидетельства: 544913


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства