Musabayeva Noilabonu – Namangan shahar xalq ta`limi bo`limiga qarashli 26-umumiy o`rta ta`lim maktabining ikkinchi toifali boshlang`ich sinf o`qituvchisi. 1992-yil 6-mayda Namangan shahrida tug`ilgan.
2009-2013-o`quv yillarida Namangan Davlat Universiteti Boshlang`ich ta`lim va sport tarbiyaviy ishlari yo`nalishini tamomlagan.
Muallima pedagogik ish faoliyatini 2012-yil shahardagi 26-sonli umumiy o`rta ta`lim maktabida boshlagan. O`z ish faoliyati davomida shahar va viloyat miqyosidagi smenarlarda dars o`tgan. 2015-yil “Yil o`qituvchisi” ko`rik tanlovida shahar bosqichida 4-o`rinni egallagan.
Darslarni yangi ped tehnologiyalar, AKTdan foydalangan holda olib boradi. Oilali, 2 farzandning onasi.
Ona tili 3-sinf
Mavzu:Bosh bo`laklar.
108-109-mashqlar.
Darsning maqsadi:
Ta`limiy maqsad:
1. O`quvchilarga bosh bo`laklar mavzusini o`rgatish.
2. Ega va kesim haqida bilim berish. O`quvchilar bilimidagi bo`shliqlarini to`ldirish.
Tarbiyaviy maqsad:
Ona vatanga muhabbat va sadoqat ruhida barkamol shaxs etib tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi maqsad:
So`zlarning ega va kesimini bildirgan so`zlar haqida tushunchalarini boyitish.
Darsning turi: Yangi bilim, ko`nikma, malakalarini shakllantiruvchi dars.
Darsning uslubi:Tushuntirish,savol-javob,
Suhbat, test, hikoya.
Darsning jihozi: Tarqatma materiallar, rasmli
ko`rgazmalar, magnitafon, yozuvchilar surati, kompyuter.
Dars sxemasi.
Dars bosqichlari
Bajariladigan ish mazmuni
Bajariladigan ish shakli
Ajratilgan vaqt
1
Tashkiliy qism
O`quvchilarni darsga tayyorlash.
Navbatchi ahboroti.
suhbat
2minut
2
Uy vazifasini so`rash.
Uyga vazifasini so`rash.
Savol-javob guruhlar bilan ishlash.
8minut
3
Yangi mavzuni tushuntirish
Ko`rgazmalilik.
14minut
4
Yangi mavzuni mustahkam
Lash
Dam olish daqiqasi.
Guruhlarda ishlash.
15minut
5
Darsni yakunlash
Hikmatli so`zlar.
Rag`batlanti
rish.
4minut
6
Vazifa
Matnni o`qib kelish.
Maqol va hikmatli gaplarni yod olish.
Tushuntirish.
2minut
Darsning borishi:
Tashkiliy qism
O`quvchi:
Har kun ertalab turib
Boramiz maktab tomon,
Bizlar bilimga chanqoq
Ustozimiz mehribon.
Qo`limiz ko`ksimizda
Hamma: Assalomu aleykum
O`qituvchi:
Raxmat bolajonlarim.
O`tiringlar marxamat
Savollarimga faqat.
Javob beringiz o`ylab.
O`quvchilar: O`ylab javob berishga qilamiz biz harakat.
O`qituvchi: Bolajonlar omonmisiz?
Bugun darsga tayyormisiz?
O`quvchilar: Ustoz bizlar omonmiz.
Bugun darsga tayyormiz.
O`qituvchi: Bugun kim navbatchi?
Navbatchi: Sinfda men navbatchi.
Ustozimga yordamchi.
Pok tutaman xonani.
Hamda yozuv taxtani.
Ustozimiz shod bo`ling.
Bugun xamma shu yerda.
Darsingizni miriqib.
Eshitish umidida.
Navbatchi o`quvchi darsga qatnashayotgan o`quvchilar haqida ma`lumot beradi.
Darsning shiori: Chiroyli yoz yozsang xat.
Chunki bu xam zo`r san`at.
Shoshilmay, tartibli yozishga
Bizda daftar, ruchka taxt.
O`qituvchi: Endi sinfdagi o`quvchilar bilan tanishib olamiz.
„Zanjir“ o`yini orqali o`quvchilar ismlarining bosh xarfi bilan, boshlanadigan o`z sifatlarni aytadilar. O`quvchilar o`z ismlariga sifatlarni qo`shib aytadilar.
O`tgan darsda o`tilgan “Gap bo`laklari” mavzusi mustahkamlab olinadi.
Gapda so`zlar ma`nosiga qarab, ma`lum bir vazifani bajaradi. Mustaqil ma`noli so`z gapning bo`ladi deb keladi.
Namuna: Quyosh nuri olamni yoritadi gapida fikrni o`ziga qaratayotgan bo`lak nur so`zi bo`lsa, u haqda fikr bildiruvchi bo`lak yoritadi so`zidir. Har ikki bo`lak gapning asosini tashkil etadi.
Nur(i) yoritadi.
Gapdagi boshqa bo`laklar gapning asosiy mazmunini to`ldirish uchun xizmat qiladi:
Quyosh(nuri), olamni(yoritadi).
Har bir qatordan 1tadan o`quvchi chiqib gapning bosh bo`laklari vazifasini bajarib keluvchi so`zni topadilar va bosh bo`laklar tagiga chizadilar.
Onam yopar shirmoy non.
Mayin shamol yaproqlarni tebratdi.
Ertalab uyimizga mehmon keldi.
Gapning asosiy mazmunini tashkil etgan gap bo`laklari bosh bo`laklardir. Asosiy mazmunini to`ldirish uchun qo`llanilgan bo`laklar ikkinchi darajali bo`laklardir.
G`ayratli bola charchashni bilmaydi.
-bola bilmaydi.
Bilmaydi-bosh bo`laklar.
G`ayratli, charchashni- ikkinchi darajali.
( Faol o`quvchilarni rag`batlantirib boriladi).
V. Yangi mavzu ustida ishlash.
Yangi mavzu e`lon qilinadi.
Ega va kesim gapning bosh bo`laklaridir. Ular birgalikda gapning asosini tashkil etadi. Gapning kim yoki nima haqida aytilganini bildiradigan bo`lagi ega deb ataladi. Gapning egasi haqida nima deyilganini bildirgan bo`lak kesim deyiladi. Kesim gapning boshqa bo`laklarini atrofiga birlashtiradi.
Bolalar maktabda o`qiydilar.
Bu gapda bosh bo`lak ikkita: kimlar? Bololar-ega, nima qiladilar? O`qiydilar?-kesim.
Bolalar o`qiydilar-gap bolalarning mashg`uloti o`qishi haqida fikr bildirayapti.
108-mashq bajariladi. O`qing va ko`chiring . birinchi gap kim haqida aytilyapti? Shu so`zning tagiga bir chiziq chizing. Yamin haqida nima deyilgan? Shu so`zning tagiga ikki chiziq chizing. Keyingi gaplarni xam shu tartibda tahlil qiling.
Har bir qatordan 1tadan o`quvchi chiqib gaplarni tahlil qiladi.
U mid duradgorlik to`garagiga qatnaydi.
T o`garakda bolalar yog`ochdan turli buyumlar yasashni o`rganadi. Yamin kursicha, xontaxta yasashni biladi. Hozir bolalar javon yasashni o`rganishyapti.
109-mashq.
Nuqtalar o`rniga so`roqlar mazmuniga mos so`zlarni qo`yib, matnni o`qing. Ko`chiring. Bosh bo`laklarni aniqlang.
H aydovchi mashinani yurgizdi. Avtobus bekatda to`xtadi.Shifokor bemorlarni davolaydi.Artist sahnada o`ynaydi. Oftob chiqdi olamga.O`quvchilar tanlovga tayyorlanmoqdalar.
IV. Dam olish daqiqasi.
O `qituvchi: Lets pley.
E kranda inglizcha “THE FINGER FAMILY” videosi qo`yiladi. O`quvchilar o`rnilaridan turib qo`shiq ijro qilish bilan birga qo`l va oyoqlarida harakatli mashqlar bajaradilar.
V. Yangi mavzuni mustahkamlash.
“Blits so`rov” metodi.
O‘quvchi savollarni o`qib tegishli javobning raqamini O`quvchining javobi ga yozishi kerak bo‘ladi.
T/r
Savollar
O`quvchining javoblari
Javoblar
1
Ega gapda qanday so‗roqqa javob bo‗ladi?
4
1. Kesim gapda nima qildi?, nima qilladi?, nima qilmoqchi? So‗roqlariga javob bo‗ladi.
2
Kesim gapda qanday so‗roqqa javob bo‗ladi?
1
2. Ega va kesim gapning bosh bo‗laklari
3
Ega va kesim gapning qanday bo‗lagi
2
3. Qodir yoshligidan kitob o‗qishni yaxshi ko‗radi. Ushbu gapning egasi Qodir so‗zi
4
Qodir yoshligidan kitob o‗qishni yaxshi ko‗radi. Ushbi gapning egasini toping.
3
4. Ega gapda kim? yoki nima? so‗rog‗iga javob bo‗ladi.
Rasmga savol berib bosh bo`laklar ega va kesim topadilar.
“Raqamli joylashuv” ta‘limiy o`yini. Buning uchun raqamli kataklarga yozilgan so`zlardan mazmunli gap tuzishlari kerak so`ng so`zlarga so`roq berib, ega va kesimni aniqlashlari zarur. Topshiriqni yakka tartibda yoki kichik guruhda ishlash mumkin.
1 oshxonasida
2 maktab
3 qo`li
4 ishlaydigan
5 oshpazlarimiz
6 shirin
7 uchun
8 bizlar
9 mazali
10 doim
11 tayyorlaydilar
12 ovqat
“Klaster” metodi. O`quvchilar rasmga so`roq beradilar va shu kesimlar topadilar.
Sakraydilar
O`qiydilar
O`ynaydilar
Yozadilar
Kimlar? Nima qiladilar?
(O`quvchilar)
VI. Baholash va rag`batlantirish.
Guruhlardagi “rag`bat” kartochkalari hisoblab chiqilib, o`quvchilar baholanadi.
VII Uyga vazifa:110-mashq bosh bo`laklarni aniqlab tagiga chizib kelish