kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Н?лдермен ая?талатын сандарды ауызша к?бейту ж?не б?лу т?сілдері

Нажмите, чтобы узнать подробности

А?т?бе облысы Шал?ар ?аласы ?.Жангелдин атында?ы орта мектепті? бастауыш сынып м??алімі М??анова  Жайнаг?л Жоламан?ызы

Б?л  4 сыныпты? математика п?ні бойынша ?ткен саба?ы. Б?л барлы? бастауыш сынып м??алімдеріне к?мек бола алады деп ойлаймын. Саба? топты? ж?не кембридж ?дісі бойынша ?ткізілген

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Н?лдермен ая?талатын сандарды ауызша к?бейту ж?не б?лу т?сілдері »

Күні:19.11.2014. Матемтика


Сабақтың тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдері

Сабақтың мақсаты: Көп таңбалы сандарды ауызша көбейту және және бөлу тәсілін қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері:

І. Білімділігі:есептің әр түрін шығару дағдыларын жетілдіру.

ІІ. Дамытушылығы: Оқушылардың ынта – жігерін, алғырттылығы мен шапшаңдығын, танымдылық дағдыларын арттыра отырып, шығармашылыққа жетелеу.

ІІІ.Тәрбиелігі: Оқушыларды тазалыққа, мектеп асханасында әдептілікті сақтауға,адамгершілік қасиеттерге,тәрбиелеу

Сабақтың типі:жаңа ұғымды меңгерту

Сабақтың түрі:дамытушылық,танымдық

Оқытудың әдісі:: Сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау-жинақтау, пікір –талас.

Көрнекілігі: Кестелер, сызбалар,плакаттар,смайликтер және т.б.

Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, дене шынықтыру

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1.Алғашқы психологиялық дайындық:

-Мақсатымыз-білім алу,

Міндетіміз-еңбектену.

Еңбек етіп жұмыла,

5-тікке қол жеткізу.

-Мақсаттарың-білім алу,міндеттерің-еңбектену.Еңбек ету арқылы ғана 5-тікке қол жеткізе аласыңдар.


II. Топқа бөлу: 1,2,3-ке санау арқылы 3 топқа бөлінеміз.

Сонымен:1-ші номердегілер-Ондықтар тобы

2-ші номердегілер-Жүздіктер тобы

3-ші номердегілер-Мыңдықтар тобы


ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

№4 Ш:200:(60+40)=2(с)

Ж:2 сабақта


IV. Білімнің тұңғиығы бойлайтұғын,

Тоқысаң жалықтыра қоймайтұғын.

Ғылымдар патшасы боп дараланып,

Математика – қызықты тоймайтұғын.


дегендей әрі қарай миға шабуылмен жалғастырайық.

-10-ға,100-ге,1000-ға көбейту және бөлу кезінде не өзгереді?

Әр топтың жауабы тыңдалады.


Ондықтар тобы:10-ға көбейту кезінде санның оң жағына бір нөл қосылып жазылады.

10-ға бөлу кезінде бөлінгіштің соңында бір таңба қысқарады.

Жүздіктер тобы:100-ге көбейту кезінде санның оң жағына екі нөл қосылып жазылады.

100-ге бөлу кезінде бөлінгіштің соңында екі таңба қысқарады.

Мыңдықтар тобы:1000-ға көбейту кезінде санның оң жағына үш нөл қосылып жазылады.

1000-ға бөлу кезінде бөлінгіштің соңында үш таңба қысқарады.


V.Жаңа сабақ:

Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша көбейту және бөлу тәсілдері

-Бүгінгі сабағымызда көптеген тапсырмаларды орындай отырып,құпия ұран сөзді табамыз.Оның алғашқы сөзін табу үшін оқулықтағы №1 тапсырманы орындайық.

№1. Өрнектерді салыстыр. Ұқсастықтықтары мен айырмашылығын ата.


Ондықтар тобы:

231·10·2 = 4 620 2310·2= 4 620 231·2·10= 4 620 231·20 = 4 620


Жүздіктер тобы:

231·100·2 = 46 200 23100·2= 46 200 231·2·100 = 46 200 231 · 200= 46 200

Мыңдықтар тобы:

231·10·2 = 462 000 231000·2 = 462 000 231·2·1000= 462 000 231· 2 000= 462 000

1.Жалынды


VI. Постермен жұмыс: №2.

24:6= 4 осы өрнек арқылы әр топ яғни Ондықтар тобы 10-ға,Жүздіктер тобы 100-ге,Мыңдықтар тобы 1000-ға көбейту арқылы бөлу амалына өрнектер құрастырамыз.

Ондықтар тобы: 240: 60 = 4

Жүздіктер тобы: 2 400 : 600 = 4

Мыңдықтар тобы: 24 000: 6 000= 4


-Енді соңғы өрнекке назар аударып,қарайық.

Нөлдермен аяқталатын сандарды нөлдермен аяқталатын сандарға бөлу кезінде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі нөлдерді теңдей алып тастап,содан соң бөлуді орындау тиімді.


2.жастық


V.Қызықты есептеулер: Әр топқа тапсырмалар беру


Ондықтар тобы: 40 * 700

*7 *100

280



Жүздіктер тобы: 68000 :200

:2 :100

34000


Мыңдықтар тобы: : 40 *700

*7 *1000

3.желкені


VI.№4 тапсырма:Есепте.

Үш топқа 3 бағанды бөліп орындау.


20·800= 16000 9000: 300=30 1200·40=48 000

80·400= 32 000 12 000: 300=40 2100·30= 63 000

12·900= 10800 27000:300=90 2700·20= 54000

5·7000= 35 000 21 000: 300=70 1800·30 = 54 000

15·3000=45 000 24000:300 =80 2400·50= 120 000



4.Егемен

VII Сергіту сәті:

1,2,3 цифрларын пайдаланып,үш таңбалы мүмкін болатын барлық сандардың қосындысын тап.Бір цифр қайталанып келуге болмайды.


Мысалы:123,132,213,231,312,321.Барлығының қосындысы-1332-ге тең.


VIII. №5.Есеп бойынша өрнек жаз:


1 000·50= 50000 (см²) – 1 тұсқағаздың ауданы

500·260=130 000 (см²) – бірдей екі қабырғаның ауданы

130 000·2+ 42 000+48 000 = 350 000 (см²) – барлық қабырғаның ауданы 350 000: 50 000= 7 тұсқағаз керек. Ә)800*7=5600 тг.қажет


5.елдің


IX. №6. Өзіндік жұмыс.

Есеп бойынша өрнек жаз.


Ондықтар тобы: 100*2*6=1200теңге

Жүздіктер тобы: 23*60= 1380метр

Мыңдықтар тобы: 3*10=30(т) 600:30=20(ж.п.)


6.ертеңі-


X.Қорытынды:

Есепті шығар:


Ұшу ұзақтығы- 9 тәул.

Жұмыспен өтеді - ? 4/1

Орбитада болады -? сағ.

Ш:24*9=216 (сағ)

216:4=54(сағ)

Ж:54 сағат


Еегемен елдің Президенті Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев тұңғыш қазақ ғарышкерін космосқа шығару жолында орасан қажыр-қайрат жұмсады. Жер кіндігі-Байқоңырдан ұлтымыздың төл перзенті ,ғарышкер –зерттеуші Тоқтар Әубәкіров мінген «Союз-ТМ-13» зымыраны 1991 жылдың 2 қазанында орбитаға жол тартты.
Ұлтымыздың тағы да бір аяулы перзенті,тәуелсіз Қазақстанның алғашқы космонавты Талғат Мұсабаев «Союз-ТМ» ғарыш кемесімен қатарынан үш рет ғарыш әлеміне барып-қайтты.Ол космоста алғашында-126 тәулік,екінші сапарында-208 тәулік болды.Талғат Мұсабаев- ашық космоста жұмыс істеген тұңғыш қазақстандық ғарышкер болды.Ол ғарыш стансасынан тыс ашық ғалам аясында жалпы мерзімі- 41 сағат 21 минут болды.



7.Біз боламыз!




-Сонымен біздің ұранымыз: Жалынды жастық желкені,

Егемен елдің ертеңі – Біз боламыз!


Егемен елдің болашағы білімді ұрпақ екенін есте сақтаңдар!

XI.Бағалау

Смайликтер арқылы көңіл-күйлерін таңдап,бағалау.

Үйге тапсырма: №4 соңғы бағаны, №8 90-бет
















































Ә.Жангелдин атындағы орта мектеп











Математика




Тақырыбы: Нөлдермен аяқталатын сандарды ауызша

көбейту және бөлу тәсілдері


Өткізген:Ж.Ж.Мұқанова

Сыныбы: 4 «Б»





















2014-2015 оқу жылы








24 : 6 = 4


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Н?лдермен ая?талатын сандарды ауызша к?бейту ж?не б?лу т?сілдері

Автор: М??анова Жайнаг?л Жоламан?ызы

Дата: 29.11.2014

Номер свидетельства: 137151


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства