Пән: Дүниетану Мектеп:Баянауыл ауданы,№2 Баянауыл Жалпы орта білім беру мектебі Ұзақ мерзімді сабақ жоспары: Мұғалімнің аты-жөні:Моншакова .К.Н. Мен және қоғам Бөлімше:1.3 Менің атамекенім. Күні: Қатысқандар саны: Сынып: 1 Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: Қала мен ауыл. | Қала мен ауыл |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.1.3.1 Өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау 1.1.3.2 Өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау |
Сабақтың мақсаттары | Оқушылардың басым бөлігі:. Өзінің тұратын қаласын, ауылын геграфиялық орналасқан жерін сипаттай алады. |
Көптеген оқушылар Алған ақпараттарына байланысты қарапайым сұрақтар қоя алады, тұратын көшесін, көрнекі жерлерін сипаттап айта алады. |
Кейбір оқушылар: Өз қаласының көрікті жерлерінің атауларын сипаттап, зерттеу жұмыстарын жасайды. |
Бағалау критерийлері | Өзінің мекенжайын атайды. Тұрғылықты жерінің географиялық орнын атайды. Өз елді мекенінің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін атайды; Тұрғылықты жері (көшелері, ғимараттары мен көрікті жерлері) туралы әңгімелейді. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, отансүйгіштікке тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Дене шынықтыру, музыка, сауат ашу сабағы. |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба ,интнрбелсенді тақта, үлестірмелі суреттер. |
Тілдік құзыреттілік | қала – город – city; ауыл – деревня– village; көрікті жерлер – достопримечательность – sights |
Психологиялық ахуал | Үш тілде амандасу |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5минут | Сәлеметсіздерме! Здравствуйте! Hello Шаттық шеңбері Табиғат! Тіршіліктің тұнып тұрған. Сен – Күнсің! Көтерілген күліп қырдан. Сен – Көлсің, Сен – Ормансың, Сен – Бұлақсың, Адамды сұлулыққа құнықтырған.
| Интербелсенді тақта Оқушылар шаттық щеңберіне тұрып,бір-біріне тілектер айтады. |
Сабақтың ортасы 5 мин
5 мин
5 мин | 1. "Мозайка" әдісі Оқушыларға қала мен ауыл фотосуреттерін араластырып, таратамын. Әр суретте не бейнеленгенін оқушылар анықтайды және да оны екі топқа бөліп қарастырады.Бірінші топ ауылды,ал екіншітоп қаланы қарастырады. қала ауыл Жауабы:Қала мен ауыл. -Суретте не бейнеленген? -Қалай ойлайсыңдар осы суреттер не үшін берілген? -Дұрыс балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Қала мен ауыл». « Миға шабуыл стратегиясы» . Қала мен ауылды қалай анықтадыңдар? Қала мен ауылдың қандай ұқсастығы бар? Қала туралы не білесің? Кімдерді қалалықтар деп атайды? Ауыл тұрғындары немен айналысады? Сенің қайда тұрғың келеді? Мәлімет. Қазақстанда қала мәртебесінде 86 елді мекен бар. Олардың 14-і облыс орталықтары, ал екеуі –республикалық маңызы бар қала. Елімізде 2500 ден астам ауыл аймақтар бар. Қала-бұл ірі елді мекен. Бұл дамыған шаруашылық,экономика, мәдениет пен әкімшілік басқару орталығы. Қаладағы адамдар өнеркәсіп өндірісі, зауыттар мен фабрикаларда жұмыс істейді. Ғылыммен,спортпен, біліммен айналысады.Қалада көптеген мәдени орталықтар бар-театрлар, мұражайлар,концерт залдары бар. Ауыл-шағын елді мекен. Ауыл тұрғындары негізінен ауыл шаруашылығымен айналысады. Қазақстанда ауыл шаруашылығына басты назар аударылады.Солтүстік егіс алқаптарының 70% астық және техникалық дақылдар-бидай, арпа, тары өсіріледі. Еліміздің оңтүстік жерлерінде мақта, күріш, темекі өсіріледі.Мал шаруашылығы ауыл шаруашылығы озық саласы болып табылады. Оның негізгі бағыттары-ірі қара мал, жылқы, түйе және жылқы ,қой өсіреді. | Флипчарт Интербелсенді тақтамен жұмыс. Мозайка,қала мен ауыл суреттер.Оқушылар суреттер арқылы жаңа тақырыпты ашады. |
5 минут 5 мин 5 мин 5мин
Сергіту сәті
5мин | №1 тапсырма. «Венн диограмасы». Жұппен жұмыс. Ақылдасып ауыл мне қаланың ұқсастығы мен айырмашылығын табыңдар? Ауыл Қала айырмашылығы ұқсастығы «Ойлан тап». Картадан өзі тұратын жерді (жақын қаланы) көрсету. Дескриптор: 1.Оқушылар ауыл мен қаланы ажырата алады.. 2. Қала мен ауыл арасындағы байланыс туралы біледі. 3.Өз туған жерін картадан көрсете біледі. Бағалау Смайликтер арқылы жұлдызшамен бағалау. № 2 тапсырма. «Баспалдақ» әдісі. Қаланың және ауылдық жерлерді сипаттау.Әр оқушы бір көрікті жерді алады. Сол көрікті жерді толық баспалдақ сатысы арқылы сипаттап жоғары көтереді. «Доп лақтыру» әдісі. Допты бір-біріне лақтырып, сұрақтар қояды.Әр оқушы жеке дара сұрақтар қояды. -Ауыл адамдары қандай шаруашылықпен айналысады? -Қала адамдары немен айналысады? -Қала мен ауылдың айырмашылығы қандай? -Қандай көлік түрлерін білесің? -Қандай кқрікті жердерді білесің?
Дескриптор: 1.Тұратын көшесін, көрнекі жерлерді сиппаттай алады. 2.Бір-біріне тиімді сұрақтарды қоя біледі. 3.Сұрақтарға толық жауап бере алады. Бағалау түрі: Табиғат құбылыстары арқылы оқушыларды бағалау -өте жақсы.
-жақсы. -түзету керек. Орманда кірпі келеді, Саңырауқұлақ тереді. Кездесті, міне, керегі: Екеуі қайың астынан. Біреуі терек қасынан. Қанша олар болмақ есепте, Тоқылған салса себетке? №3 тапсырма. «Зерттеу» әдісі. Өзінің тұратын елді мекеннің көрікті жерлеріне зерттеу жасайды. Зерттеу мақсаты оқушылар өздеріне ұнайтын жерлерді алып зерттейді.Зерттеудің төмендегідей дағдыларына сүйене отырып,зерттеу жұмысын жүргізу. Бақылау Зерттеуді жоспарлау Мәлімет Нәтиже түсіндіру Дескриптор: 1.Көрнекті жерлерді анықтай алады. 2.Зерттеу нысанын таңдай алады. 3.Жинақталған ақпарат бойынша суреттер салады және кесте толтыра алады. 4.Зерттеу нысаны туралы әңгімелейді.
Бағалау түрі: «Жапырақтар» әдісі арқылы оқушылардың ынтасын арттыру. -түсіндім. -түсінбедім. -сұрағым бар.
| Қазақстан картасы. Венн диограмма Карта бойынша өздерінің тұратын жерлерін тауып алады.Картаны дәптерге сызып, өзінңң тұратын жерін бояп қояды.
Допты алып бір-біріне лақтыру арқылы оқушыларға сұрақтар қою.
Интербелсенді тақта Ой сергітеді, шаршағандары басылады
Зерттеуге қажетті үлестірмелі суреттер мен кестелер. |
Сабақтың соңы 5 минут | «Өрмекшінің өрмегі» әдісі Оқушылардың бүгінгі сабақта қандай сөздер мен танысқанын және тірек сөздер арқылы айту. Қала,ауыл, ауыл көліктері,қала көліктері,жұмыс орындар,карта, ережелер,жағымды жақтары,жағымсыз жақтары және т.б. Рефлексия. Аралдар әдісі. Үлкен қағаз парағына эмоциялық «аралдардың» бейнесі бар карта салынады:
қуаныш алы түсінбестік алы ляззат алы сүйсіну алы сергектік алы | Созылмалы жіпті алып оқушылар бүгінгі сабақта қандай сөздермен жұмыс жасағанын тірек сөздер арқылы бір-біріне лақтырады https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=37c951bae75d97f7278bad0a0f880803-l&n=13 |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Пәнаралық байланыс АКТ
|
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Ана тілі сабағы, математика Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |