Күні: Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Аилидики жүрүш-туруш қаидилири |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.1.4 Байқаш вә соал –жавап арқилиқ қоллинидиған нәрсилиригә дегән аилигә һажәтлик тәркивини ениқлаш. 2.1.1.2 мисал кәлтүрүш арқилиқ өз аилисиниң әдәп нормилирини чүшәндүрүш. |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Аилә қаидилириниң бир азини билиду. Көбі: Мавзу бойичә чүшүнүп ,тиңшап ,ярдәмчи соаллар арқилиқ пишшиқдайду. Кейбірі: Аилидики тәрип –қаидиләрни ,әнъәниләрни ейтип бериду.Алған билимлирини өмүрдә қоллиниду. |
Жетістік критерийлері | Ейтилған сөзләр билән жүмлиләрни дурус қатилайду. Һәқиқий сөзләш арқилиқ мәсилини чүшәнгинини көрситәләйду. |
Құндылықтарды дарыту | Оқуғучиларни бир-биригә һөрмәт көрситишкә тәрбийиләш. |
Пәнаралық байланыс | Һүнәр ,ана тили, |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Тілдік құзыреттілік | Ата-ана,родители ,parents |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Уюштуруш пәйти: Муәллим психологиялик вәзийәтни шәкилләндүрүш мәхситидә балиларни «Иллиқ ләвиз» ейтишқа чақириду Чоңғиму сиз, Кичиккиму сиз, Чоңларни һөрмәтләп, Баш егимиз биз.Балиларни топқа бөлүш,топ қаидисини қуруш Дәрискә тәйярлиғини көрситиш Өткән мавзу бойичә «доп ташлаш» стратегияси арқилиқ өткән дәрис бойичә соалларға жавап бериш . Дәрисни башлимас бурун дәрис мәхситимизни бәлгүләп алайли. Тахтиға илип балилар билән тонуштуруш. | Шаттық шебері |
Сабақтың ортасы | Аилидики әнъәниләр тоғрисида чүшәнчилирини елиш. Жүп билән иш .Сүрәткә қарап ата-аниниң өз пәрзәнтлиригә ғәмхорлуғи вә балилириниң ата-анисиға ярдими тоғрисида сөзлитиш. Спорт мусабиқилирида ғалип чиқиш үчүн немә қилиш керәк? Жүп билән иш. Өз алдиға иш өзиниң күндиликтики иш һәрикитини ейтқузуш. | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
Сергіту сәт | Дүгләп кәлди дүшәнбә Сәкрәп кәлди сешәнбә Чарлап кәлди чаршанбә Пайлап кәлди пәйшәнбә Жүмә улуқ күн Шәнбә Әң яхшиси йәкшәнбә | Сергіту сәтіне арналған жинақ |
Аяқталуы Қызықты тапсырм | Ойлинип соалларға жавап елиш. | Оқулық, дәптерлер. |
Сабақтың соңы | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. | Бас бармақтар |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |