Просмотр содержимого документа
«Математика "5 санын к?бейту ж?не б?лу"»
СКО облысы
Тайынша ауданы
Амандық орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі. Сейпиева Арайлым Хасеновна
Сабақтың тақырыбы: 5-ке көбейту және бөлу. Сабақтың мақсаты: Білімділігі: 5-ке көбейту және бөлу кестесін жүйелеу, жетілдіру,тереңдету және тиянақтау,бекіту. Дамытушылығы: балалардың танымдық қабілеттерін, зейіндерін, шығармашылық белсенділігін дамыту.Ауызша санау, көбейту, бөлу дағдыларын қалыптастыру. Тәрбиелігі: оқытудың өмірімен байланасын нығайту, шыдамдылыққа, сауаттылыққа ұжымда бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу, өз бетінше жұмыс жасауға төселдіру. Түрі: аралас сабақ Типі: білім, білік дағдыларын тиянактау, жүйелеу. Әдістері: түсіндіру, ой қозғау, мағынасын ашу, жеке топтық жұмыстар. Көрнектілігі: 5-ке көбейту және бөлу кестесі, «Электрондық оқулық», «Кім жылдам?» ойыны. Пәнаралық байланыс: ана тілі Оқушынын танымдық әрекеті: бұрынғы білімдерін пайдалана отырып, 5-ке көбейту,бөлу кестесін толық меңгерту. Мүғалімнің танымдық әрекеті: көбейту,бөлу кестелерін өту арқылы оқушының логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі а) оқушыларды сабаққа дайындау. ә) оқушыларды топқа бөлу. II. Үй тапсырмасын тексеріп бақылау. а) математикалық диктант 5x2= 7x2= 3x9= 6x5= 40:5= 4x3= 9x2= 4x5= 8x5= 35:5= III. Жаңа сабақ. Оқушылар қызығушылығын ояту. Көбейту дегеніміз не? Бірдей қосылғыштарды қосуды көбейту дейміз. 5 санына байланысты сөздер: «Ой толғау әдісі» 1) 5 нәрсеге асық бол 2) 5 нәрседен қашық бол 3) 5 парыз 4) 5 арыс 5) 5 қару 6) көбейту амалдардың компоненттерін ата.
ІҮ.Топтастыру әдісі. 5x6=30 30:6=5 30:5=6 6x5=30. Анықтаманы тұжырымдаймыз. Егер көбейтіндінің мәнін көбейткіштердің біріне бөлсе, онда екінші көбейткіш шығады. Егер бөлінгішті бөліндінің мәніне бөлсе, онда бөлгіш шығады. Егер бөлгішті бөліндінің мэніне көбейтсе, онда бөлінгіш шығады. V. Оқулықпен жұмыс № 3 Ауызша 5x7= 35:7= 35:5= 7x5=35 5x6= 30:5= 30:6= 6x5=30
есеп. 10 ойыншықтан - 5 қорап алынды - 25 ойыншық Ж: (10x5) +25=75 Барлығы: 75 ойыншық Есеп: екі амалмен шығарылады.Себебі: есеп сұрағына бір ғана амал орындап, жауап беруге болмайды. (бес қораптағы ойыншық саны белгісіз) 2-есеп Кері есептер құрастыру.
бағасы саны құны 5 т 7 ? 5 т ? 35 т ? 7 35 1) 1 дәптер - 5 теңге. 7 дәптер - ? 7 x 5 = 35. Жауабы: 7 -дәптер - 35 теңге 2) 1 дәптер- 5 теңге 35 - теңге-? дәптер 35 : 5=7 Жауабы:7 - дәптер алды. 2) 7 дәптер - 35 теңге 1 - дәптер-? 35:7= 5 теңге. Жауабы: 1 дәптер - 5 теңге : Бұлар өзара кері есептер Себебі: бір есептегі ізделінген сан, екінші есепте белгілі сан және керісінше. VII «Ой қозғау».
Берілген сандарды: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50. 5 - ке кеміт: 5 - есе кеміт: 5- ке арттыр. Логикалық сұрақтар: № 6 мысал. «Ой толғау» әдісі. Санды 5 - ке бөлгенде қандай қалдықтар қалуы мүмкін?. 11 : 5=2 (1 қалдық.) 43:5=8 (3 қалдық) 22:5=4 (2қалдық.) 34:5=6 ( 4 қалдық.) Қорытындылау сабағы: 5 - ке бөлгенде 5 - тен кем сандар: 1,2,3,4 қалдық қалуы мүмкін. 0 мен 5 - ке аяқталатын сандар қалдықсыз бөлінеді. VIII. «Қызығушылықты ояту». «Сәйкестендіру» әдісі. 7 - есеп Теңдеу шешу. 45:а=5 Х х 5=25 40:а = 5 4 х Х=16. Қорытындылау: Біз нені үйрендік? (кестемен жұмыс) Үйге тапсырма. № 4 есеп Бағалау.