Математика | Уақыты:15.03.15ж | Кабинет: 113 | Мұғалім:Айбулатова |
Сабақтың тақырыбы | Көп таңбалы сандарды оқу және жазу. Тура және жанама сұрағы болатын («...бірлік артық», «...есе артық») есептерді салыстыру |
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор |
Сабақтың жабдығы | суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер. |
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты: Көп таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктей білуге және кері түрлендіруге үйрету; тура және жанама түрде тұжырымдалған есептерді шығаруды пысықтау. Білімділігі: Көп таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктей білуді үйрету, алған білімдерін бекіту; Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау, есте сақтау, өз бетінше шешім қабылдап қорытныд шығару қабілеттерін дамыту. Тәрбиелігі: Патриотизмге, білімділікке, ізденімпаздыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу. Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жаукап, өз беттік жұмыс,ойын; |
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті |
Бағалау парақшасымен таныстыру |
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. |
Ынтымақтастық атмосферасы | Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы Жылуым мол бойымда. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
Үй тапсырмасын пысықтау | Көбейту кестесін еске түсіру | Оқушылар ауызша орындайды |
Жаңа сабақ | Математикалық диктант а) Бірінші разрядтың 5бірлігі, екінші разрядтың 6бірлігі, үшінші разрядтың 4бірлігінен құралған санды жаз. 456 ә). 3-ші разрядтың 2бірлігі, 2-ші разрядтың бірлігі жоқ, 1-ші разрядтың 8 бірлігінене құралған санды жаз 208. б). 10 жүздіктен құралған санды жаз. 10000 в). 100 мыңдықтан құралған санды жаз. 100000 г). 10 жүздіктен құралған санды жаз. 1000000 млн. Оқулықтағы тапсырмаларды топтарда бөліп орындау. Дәптермен жұмыс. 1-топ 10=10бірлік ; 100=10ондық; 100бірлік; 1000=10жүздік; 1000бірлік, жүздік, ондық 10000=100жүздік, 1000ондық бар; 10000бірлік бар. 2-топ 10*10=100 100*10=1000 1000*10=10000 3-топ 100/10=10 1000/10=100 10000/10=100 |
Сергіту сәті | Ләззат, Ғалия және Нағима әр үйде тұрады. №1-биік және тастан, №2 үйбиік және ағаштан, №3 үй аласа тастан салынған. Егер Ғалия мен Нағима биік үйде, Ал Нағима мен Ләззат тастан салынған үйлерде тұрса, кім қай үйде тұрады? |
Ой толғаныс | Есептерді шығар: 1) Автобус Алматыдан Талдықорғанға дейін 6 сағат жүреді, ал жеңіл машина одан 2 сағат бұрын жетеді.Жеңіл машина неше сағатта жетеді.? 2) Жүрдек поезд Алматыдан Шымкентке дейін 15 сағат, автобус одан 3 сағат кем, ал жеңіл машина автобустан 3 сағат кем жүреді. Жеңіл машина неше сағат жүреді? 3) Алматыдан Қарағандыға дейін поезбен 18 сағатта, ал ұшақпен одан 16 сағат бұрын жетуге болады. Ұшақ неше сағат ұшады? |
Сабақты бекіту | Бүгінгі сабақта біз не істедік? | Саған қайсы тапсырма қиын болды? |
Үй тапсырмасы | Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау | Оқушылар күнделіктеріне жазады |
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады |