Тақырыбы: 6 – ға көбейту және бөлу кестесі (3 сынып)
Елеусизова Залия Кыдыркановна
бастауыш сынып мұғалімі
КММ Қ.Дамитов атындағы орта мектебі
Мақсаты: 6 – ға көбейту және бөлу кестесі жайлы түсінікті қалыптастыру; есеп құрастырып шығара білуге дағдыландыру; байқағыштыққа және жадында сақтай білуге баулу.
Сабақтың типі: дәстүрлі
Әдісі: сұрақ-жауап, өзіндік, түсіндіру.
Көрнекілігі: суреттер, кестелер, ереже
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Кәне достым тексерші, Соғылды күткен қоңғырау,
Әзірмісің сабаққа. Сабағымыз басылды.
Орнындама бәрі де, Қосамыз да аламыз,
Жиюлы ма тәртіппен. Көбейтеміз, бөлеміз.
Қалам, кітап, дәптер ше? Математиканы білеміз, Сондықтан да сүйеміз
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Ауызша есептеу. Арифметикалық диктант.
1. 4 • 5 10 : 2 5 •9 25 : 5
5 • 7 15 : 5 6 •5 40 : 5
2. 5,20,4 сандарын пайдаланып, өрнектер құр.
3. 2-ге, 4-ке бөлінетін 5 сан жаз. (4, 8, 12, 16, 20)
ІІІ. Жаңа сабақ .Мақсат қою: Тақырыбымен мақсатын хабарлау. Біз бүгінгі сабақта 6 – ға көбейту мен бөлу кестесін қарастырамыз.
№1. Оқушылар алдымен белгілі 6- ға көбейтудің мысалдарын жазады.
2 • 6 3• 6 4 • 6 5 • 6 6 • 6 өрнегін қарастыру барысында оқушылар «6 -ны» қосылғыш ретінде алт ырет алу керектігін түсіндіреді, яғни санды 5-ке көбейту кестесіндегі 6• 5 = 30 мысалы алынды, демек, 6• 6 = 6 • 5 + 6 = 6. Санға 6-ны көбейтудің өзге мысалдары осылай түсіндіріледі.Бөлудің сәйкес жағдайлары қатар қарастырылады.
6 ∙ 6 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 6 ∙ 7 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 6 ∙ 8 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6+6 6 ∙ 9 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 | 6 ∙ 6 = 36 6 ∙ 7 = 42 6 ∙ 8 = 48 6 ∙ 9 = 54 |
№2. Есептің шартын, сұрағын, шешуін, жауабын салыстыру керек. Қорытынды жасалады.
Арасы -300 м 6 бет -3 с
Жүрді - 3 мин Қалғаны - 30 с ?с
1 мин – 60 м
Қалғаны - № м
300 -60 • 3 = 120 м 6 • 3 + 30 = 48 с
Жауабы: 120м қалды Жауабы: 48 сурет болды
Есептердің ұқсастығы мен айырмашылығ неде?
Сергіту сәті.
Бұғының үлкен үйі бар, Тық-тық, тық-тық, аш есікті,
Әйнектен көзін салып тұр. Орманға аңшы келіпті,
Орманнан қашқан бір қоян, Қоянжан, енді тұрыс не,
Есікті келіп қағып тұр, Қолыңды соз, кір ішке
№3. Оқушылар амалдардың кері екендігіне сүйеніп, қорытынды жасайды.
№5,6. Алдымен периметр мен ауданды табу тәсілдері еске түсірілеід. Оқушылар өз беттерінше орындайды.
Рефлексия. №4. Санға 6 –ны көбейту кестесін пайдаланып, өрнектердің мәндерін табу:
9 • 6→ 54 : 6 = 9 54 : 9 = 6
Шығармашылық тапсырма. Оқушылар жеке орындайды. Жауаптарын дәлелдейді. (қалғаны 8 жылқы)
Сабақты қорыту.
Бағалау.
Үйге тапсырма.