МАТЕМАТИКА ПӘНІНЕН 1-СЫНЫПҚА АРНАЛҒАН САБАҚ ЖОСПАРЫ
Бахтиярова М.Б.
«№22 жалпы орта білім беру мектебі» ММ
Бастауыш сынып мұғалімі
Сабақ тақырыбы: Он көлеміндегі сандарды қосу мен азайтуды пысықтау.
Сабақ мақсаты: Он көлеміндегі сандарды қосу мен азайтудың тәсілдерін тиянақтау.
Сабақ міндеттері:
Білім мазмұнын толықтыру.
Математикалық ой- өрістерін, ойлау қабілеттерін дамыту.
Тапқырлыққа, шапшаң ойлауға, көркем жазуға баулу.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Әдістер: сұрақ-жауап, талдау, есептеу, салыстыру
Көрнекілігі: флипчарт, видео, суреттер, сандар
Қолданылатын құрал: интербелсенді тақта
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Қуан, шаттан, қуан, шаттан,
Қуанатын күн бүгін!
Қайырлы таң, қайырлы күн!
Күліп шықты күн бүгін!
ІІ. Мақсат қою.
-Құрметті балалар, бүгін біз циркке саяхат жасайтын боламыз. Саяхаттацирктегі аңдардың, акробаттардың, шабандоздардың, сиқыршылардың өнерлерін тамашалайтын боламыз. Дайынбыз ба?
ІІІ. Негізгі бөлім.
-Күлегеш мысықтың өнерін көру үшін цифрларды әдемі жазып өтейік. (1,2,3,4,5 6,7,8,9,10) (Флипчарт, 1-бет)
-Тамаша. Келесі сайқымазақтың өнерін тамашалау үшін ауызша есептерді шығарып көрелік. (Флипчарт, 2-бет)
-Ал, балалар, енді математикалық жұмбақ шешіп көрелік, бұны бізге сайқымазақ жіберіпті.
1) Мұратта бар бес іні,
Маратта бар бір іні.
Қоссақ 5 пен 1-ді
Болады сонда неше іні? (5+1=6)
2) Табақта бес өрік,
Қолымда бес өрік.
Барлығын қосқанда
Болады неше өрік? (5+5=10)
3) Он асықтың бесеуін
Досың сұрап алады,
Айтшы сонда нешеуі,
Өз қолыңда қалады? (10-5=5)
4) Алма ағашта 7 алма,
Қандай тәтті жесе алма.
Бесеуін мен жеп қойсам,
Қалады сода неше алма? ( 7-5=2)
-Өте жақсы, келесі кезекте биші өнерпаздармен би билеп, бойымызды сергітіп алайық. (Сергіту сәті – видео)
-Сергіп алсақ, саяхатымызды ары қарай жалғастырамыз. Велосипедші аюдың өнерін тамашалау үшін «Дұрыс шешуін тап!» тапсырмасын орындап көрелік. (Флипчарт, 3-бет)
-Оқулықтағы 146-беттегі 4-есепке қарайық. Өздігімізден шығарып көреміз.
«Өрісте 10 қозы және одан 3-еуі кем лақ жүр. Өрісте неше лақ жүр?»
(Флипчарт, 4-бет)
ІҮ. Бекіту. Тест орындау (слайд арқылы)
Ү. Бағалау.
ҮІ. Үй тапсырмасы: 1. 5-есеп, 147-бет.
2. Мәні 9, 10-ға тең болатын өрнектер құрастыру.
ҮІІ. Қортынды.
-Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Несімен қызықты болды? Қай кейіпкердің тапсырмасы ұнады?
-Осымен сабағымыз аяқталды, рахмет...